Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szare blokowiska. Tak mieszkaliśmy na początku lat 2000. Zniszczone bloki z wielkiej płyty. Osiedla 20 lat temu. Katowice, Sosnowiec, Tychy

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Ruda Śląska, kwiecień 2003Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruda Śląska, kwiecień 2003Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arc. Dziennika Zachodniego
Mieszkacie w bloku? Zanim osiedla pokrył styropian i pastelowe kolory, bloki z wielkiej płyty były szare. Spójrzcie na nasze zdjęcia. To osiedla Katowic, Sosnowca, Tychów, Bytomia zaledwie 20 lat temu, na początku lat 2000. Niewiele nowych domów wtedy powstawało. A jeśli już - to wciąż w estetyce lat 90.

Wielka płyta wciąż trzyma się mocno. Choć wieszczono jej rychłą śmierć, przez rzekomy zły stan techniczny PRL-owskich bloków, osiedla stoją do dziś, mieszkania w nich sprzedają szybko. Ale wiele z nich w ostatnich 20 latach zmieniły się nie do poznania.

ZOBACZCIE, JAK WYGLĄDAŁY OSIEDLA MIESZKANIOWE 20 LAT TEMU

Bloki podlegają termomodernizacji, są oklejane styropianem, malowana jest elewacja, najczęściej w pastelowe kolory. Pasteloza opanowała osiedla w miastach. Są więc bloki różowe, niebieskie, fioletowe, cytrynowe. Zdarzają się beżowe i szare, ale to rzadkość. Bywają w fikuśne wzory - trójkąty, fale, pasy. Bywa, że każdy budynek na osiedlu ma inny kolor.

Sprawdź to

To ma swoich zwolenników i zagorzałych krytyków. Jednym i drugim trudno się dziwić. Krytykom - bo projektowane z zamysłem i kolorystyczną logiką osiedla stały się chaotyczne i pstrokate. Zwolennikom - bo jeśli spojrzycie na nasze zdjęcia, wykonane zaledwie 20 lat temu, w pierwszej połowie lat 2000, zobaczycie szare, odrapane, smutne getta. Nikt nie chce tak mieszkać. Każdy kolor i nowa elewacja są lepsze niż szara płyta i odpadający tynk. I zimne mieszkania.

Kukurydze. Ostatnie z bloków z pierwotnego założenia na osiedlu Tysiąclecia. Powstały w latach 80. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach (82 m). Inspiracją dla architektów Kukurydz - Henryka Buszki i Aleksandra Franty - były bliźniacze wieżowce Marina City wybudowane w Chicago.

Blokowiska z PRL. Osiedla z wielkiej płyty, w których mieszk...

Co jeszcze warto wiedzieć o osiedlach na początku lat 2000? Że 50-metrowe mieszkanie w Katowicach można było wtedy kupić w cenie poniżej 100 tys. złotych, podobnie w Sosnowcu, a w Bytomiu - nawet za 50-60 tys. Cena metra na wtórnym rynku nie przekraczała 1500 - 2000 zł.

Internet się śmieje

Dziś metr mieszkania na osiedlu Paderewskiego czy Tysiącleciu w bloku z lat 70. kosztuje co najmniej 6 tys. zł. Podobnie jest w Tychach. Pasteloza czy nie, lepiej mieszkać wygodnie niż nie. Spójrzcie na nasze zdjęcia, może jest na nich blok, w którym mieszkacie lub mieszkaliście taki, jaki był na początku lat 2000?

To zdjęcia z archiwum Dziennika Zachodniego, wykonane w Katowicach, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Tychach, Zabrzu, Gliwicach, nawet Ornontowicach i Ozimku. Takie szare i zniszczone były polskie bloki 20 lat temu. A może niektóre miały wtedy większy urok niż dziś, po termomodernizacji?

Bank PKO przy Damrota w Katowicach powstał w latach 90. Takich przeszkleń wcześniej nie było

Architektura lat 90. XX w. Hit czy kit? Postmodernizm. Szpic...

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera