Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia dzieci 5 - 11 lat rozpoczęte. Na Śląsku brakuje terminów szczepień w ponad 150 punktach szczepień

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Dzieci do szczepień przeciw COVID, które rozpoczną się 16 grudnia, kwalifikować będą wyłącznie lekarze. Nie mogą tego robić pielęgniarki, ratownicy, ani farmaceuci.
Dzieci do szczepień przeciw COVID, które rozpoczną się 16 grudnia, kwalifikować będą wyłącznie lekarze. Nie mogą tego robić pielęgniarki, ratownicy, ani farmaceuci. Karolina Misztal / Polska Press
Od czwartku, 16 grudnia, rozpoczynają się szczepienia dzieci między 5. a 11. rokiem życia. W woj. śląskim realizuje je ponad 150 punktów. Do środy wieczór wszystkie powinny otrzymać zamówione preparaty. Zainteresowanie szczepieniami wśród rodziców jest duże. W niektórych punktach do końca tygodnia nie ma już wolnych terminów.

W całej Polsce już ponad 100 tysięcy dzieci w wieku 5-11 lat zostało zarejestrowanych na szczepienie przeciw COVID. Rodzice zapisują swoje pociechy za pośrednictwem szczepionkowej infolinii, przez Internet, dzwonią bezpośrednio do recepcji, a niektórzy przychodzą osobiście.

- Zapisanych mamy już komplet pacjentów. To jest 300 dzieci. Będziemy szczepić po sto dziennie - wylicza Dariusz Skłodowski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. przeciwdziałania sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19.

W następnym tygodniu do miejskiego punktu szczepień w Szkole Muzycznej (ul. Wawel 2) trafić ma kolejnych 300 dawek preparatu przeciw COVID dedykowanego nieletnim. Szczepienia będą odbywały się tu codziennie, na początek w godz. 10-19. - Nie mamy jeszcze gotowego harmonogramu szczepień na przyszły tydzień. Uwolnionych jest na razie 40 terminów. Jeśli nie zostaną wypełnione, będziemy szczepić dzieci dopiero od godz. 15 - tłumaczy Skłodowski.

Urzędnicy spodziewają się jednak, że w kolejnych tygodniach zainteresowanie wśród rodziców nieco spadnie i punkt szczepić będzie po kilkadziesiąt dzieci dziennie. W środku powstało specjalne, osobne stanowisko do obsługi najmłodszych. - Dwa wydzielone boksy, w jednym lekarz będzie kwalifikował dziecko do szczepienia, w drugim przeprowadzane będą iniekcje - opowiada pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

Do końca tygodnia nie ma też już wolnych terminów szczepień dzieci w punkcie na lodowisku Tafla w Gliwicach. Na iniekcje w punkcie szpitala MSWiA w Katowicach (al. Wojciecha Korfantego 3) w pół dnia zapisało się ponad stu chętnych, a w punkcie w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach - do 15 grudnia zarejestrowanych było 340 małych pacjentów.

Nie przeocz

Łącznie w woj. śląskim szczepienia młodszych dzieci będzie realizowało ok. 150 punktów. To znacznie mniej niż dla dorosłych. Wszystko przez to, że małoletnich do szczepienia musi kwalifikować lekarz.

W sumie zamówiły 18 tys. szczepionek Pfizer Junior 5+. To przypomnijmy preparaty, opracowane specjalnie dla dzieci, podawane w dawce trzy razy mniejszej niż dorosłym. Zostały dopuszczone do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego przeprowadzonego w grupie ponad dwóch tysięcy dzieci.

- Najwięcej punktów szczepiących dzieci uruchomionych zostało w dużych miastach, jak Katowice, Sosnowiec, Bytom, Częstochowa. Punkty zamawiały szczepionki, w zależności od swoich możliwości przerobowych, najczęściej od 100 do 300 dawek - wylicza Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Jak zarejestrować pociechę?

Rejestracja przebiega tak samo, jak w przypadku starszych dzieci. Zatem nie przez internetowe konto pacjenta, a przez stronę pacjent.gov.pl.

Należy wybrać opcję e-rejestracja, która nie wymaga posiadania profilu zaufanego. Wystarczy tylko podać numer PESEL dziecka, nazwisko i swój numer telefonu, a potem wybrać termin i miejsce szczepienia.

Można także zapisać dziecko:

  • telefonując na całodobową i bezpłatną infolinię (989),
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21. dni między dawkami. Zgodnie z wytycznymi, trzydawkowy schemat szczepienia zlecany jest u dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności. Chodzi o dzieci w trakcie leczenia przeciwnowotworowego; w trakcie leczenia immunosupresyjnego z różnych przyczyn; po przeszczepach narządów lub komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat.

Jeżeli pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki dziecko kończy 12 lat, powinno przyjąć szczepionkę w dawce i składzie odpowiadającym jego wieku w dniu szczepienia.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera