Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko rotawirusom będą dostępne dla wszystkich niemowląt, ale...

Agata Pustułka
Agata Pustułka
arc
Szczepionka ta stanowi jedyny przykład wśród szczepień ochronnych, gdzie prognozowane oszczędności są wyższe niż koszty zakupu szczepionki przez państwo. Zainwestowane pieniądze publiczne na to szczepienie zwrócą się już po dwóch latach pod warunkiem zaszczepienia wszystkich nowonarodzonych dzieci.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendowała „stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom”. Otwiera to drogę dla decyzji Ministra Zdrowia o objęciu tej szczepionki finansowaniem ze środków publicznych dla wszystkich nowo narodzonych dzieci w Polsce.

Szczepionka ta stanowi jedyny przykład wśród szczepień ochronnych, gdzie prognozowane oszczędności są wyższe niż koszty zakupu szczepionki przez państwo. Zainwestowane pieniądze publiczne na to szczepienie zwrócą się już po dwóch latach
pod warunkiem zaszczepienia wszystkich nowo narodzonych dzieci. Czy Polska dołączy do krajów, które wybrały drogę inwestycji w profilaktykę?

Można szacować, że oszczędności netto płatnika publicznego będące wynikiem unikniętych hospitalizacji z powodu zakażeń rotawirusowych wyniosą 40 mln zł rocznie. Dodatkowe zyski przyniesie zwiększenie produktywności społeczeństwa o kolejne 40 mln zł wskutek uniknięcia zwolnień lekarskich rodziców opiekujących się chorymi dziećmi.

Finansowanie szczepień przeciwko rotawirusom dla wszystkich zdrowych dzieci w Polsce to przykład dobrego i odpowiedzialnego rozwiązania w obszarze polityki zdrowotnej zapewniającego nie tylko lepsze zdrowie przyszłych pokoleń ale również przynoszącego szybki zwrot z zainwestowanych pieniędzy publicznych.

Infekcje rotawirusowe są przyczyną ostrych biegunek, które dotykają głównie dzieci. Mogą prowadzić do ciężkiego odwodnienia wymagającego hospitalizacji. Rocznie w Polsce jest hospitalizowanych 50 tys. dzieci z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych, co generuje koszty w wysokości 140 mln złotych. Można temu zapobiec wprowadzając szczepienia przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe, a nie jak do tej pory zalecane. Analizy ekonomiczne pokazują, że ta inwestycja zwróciłaby się po 2 latach. O takie rozwiązanie od lat walczyli pediatrzy, neonatolodzy i wakcynolodzy. Takie rozwiązanie rekomenduje również Główny Inspektor Sanitarny.

Zobaczcie koniecznie

Prezes AOTMiT „rekomenduje powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom pod warunkiem obniżenia kosztu szczepień oraz rozważenia możliwości wprowadzenia, w pierwszej kolejności, szczepień w grupach wysokiego ryzyka z jednoczesną oceną efektywności klinicznej i kosztowej”. Rada Przejrzystości AOTMiT wydała wcześniej inną rekomendację, zawężając obowiązek szczepień przeciwko rotawirusom tylko do dzieci urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Z tą decyzją nie zgadzają się eksperci.

– Jako konsultant krajowy ds. neonatologii zostałam poproszona o opinię dotyczącą zasadności włączenia szczepień przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy ds. neonatologii.. Choć wymagające największej ochrony są wcześniaki, to jasno zaznaczyłam, że rekomenduję podanie szczepionki przeciwko rotawirusom wszystkim noworodkom, a nie tylko wcześniakom. Jeżeli chodzi o wcześniaki, chcemy mieć możliwość podawania im szczepienia w warunkach szpitalnych, a nie ambulatoryjnie. Pierwszą dawkę szczepionki trzeba podać przed ukończeniem przez dziecko 12. tygodnia życia. Wcześniaki często są wtedy jeszcze na oddziale neonatologicznym. Wszystkie dzieci powinny być chronione przed niepotrzebnymi infekcjami rotawirusowymi.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera