Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na Covid-19 dla ponad 30 mln Polaków. Trzy preparaty do wyboru. Bezpłatne będą szczepienia obowiązkowe

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Szczepionka na Covid-19. Niemcy już wiedzą, że chcą zaszczepić 5 tys. obywateli dziennie, a punkty szczepień przygotowują m.in. na nieczynnych lotniskach. Polski rząd przygotowuje plan, w jaki sposób, gdzie i którą szczepionką zaszczepić 10 mln Polaków - tyle przewidziano w pierwszej turze. Bezpłatne szczepionki są przewidziane dla pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych i seniorów powyżej 75 roku życia.

W Polsce centra dystrybucji szczepionek mają powstać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd kupi trzy rodzaje preparatów od trzech firm. Warunkiem jest ich skuteczność przewyższająca 90 proc.

Szczepionka na Covid-19

W pierwszej turze rząd chce zaszczepić 10 mln Polaków, a zatem musi kupić 20 mln dawek preparatów, bo dwie dawki zapewniają odporność. Wydaje się, że w pierwszej kolejności będą zakupione preparaty firm BionTech i Pfizer oraz Moderny, bo są one najbliższe przejścia procedur. W grę wchodzi także zakup szczepionek firmy AstraZeneca. Według ekspertów proces szczepienia Polaków, jeśli preparaty dopuszczone na rynek trafią do nas w styczniu - jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki - może trwać nawet pół roku.

- Gdy tylko szczepionki przeciwko COVID-19 będą dostępne i dopuszczone na poziomie UE, po sprawdzeniu ich bezpieczeństwa i skuteczności, wszystkie państwa członkowskie będą miały do nich dostęp w tym samym czasie. Ogólna liczba dawek szczepionki będzie ograniczona na początkowych etapach wprowadzania i zanim możliwe będzie zwiększenie jej produkcji - informują służby prasowe Komisji Europejskiej, która podpisała umowy na dostawę szczepionek z sześcioma producentami.

Docelowo ma być jednak zaszczepionych 30 mln Polaków. Z czego większość dobrowolnie. Nie wiadomo, ilu się zdecyduje. Będzie to też zależało od ceny szczepionki. Niewątpliwie przed polską ochroną zdrowia kolejny gigantyczny sprawdzian, bo już pojawiły się informacje, że brakuje sprzętu jednorazowego, a przede wszystkim kadry do zaszczepienia wszystkich chętnych. Poza tym szczepionki trzeba do Polski przywieźć.

Transport szczepionek przeciw wirusowi wywołującemu chorobę COVID-19, będzie największą i najbardziej skomplikowaną operacją logistyczną w historii. Szczególnie, że szczepionkę firm Pfizer i BioNtech – która jest najbliżej dopuszczenia – trzeba przechowywać w temperaturach minus 70-80 stopni Celsjusza, a dotychczasowe transporty leków odbywały się zazwyczaj w temperaturach od 2 do 8 stopni Celsjusza. Globalnym wyzwaniem, poza samymi technicznym aspektami organizacji transportu, będzie też zapewnienie możliwie krótkiego czasu dostaw . Analitycy z DHL i McKinsey&Company oszacowali, że do przetransportowania będzie 200 tys. palet ze szczepionkami, co wymagać będzie organizacji ponad 15 tys. lotów i ponad 15 mln doręczeń.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera