MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na koronawirusa. Polacy jej nie chcą? Tylko co trzeci Polak gotowy zaszczepić się na koronawirusa

RTY
Szczepionka na koronawirusa. Polacy jej nie chcą? Tylko co trzeci Polak gotowy zaszczepić się na koronawirusa
Szczepionka na koronawirusa. Polacy jej nie chcą? Tylko co trzeci Polak gotowy zaszczepić się na koronawirusa canva.com
Szczepionka na koronawirusa to coś, na co - mogłoby się wydawać - czeka cały świat. Jak się jednak okazuje w Polsce wcale niekoniecznie wszyscy chcą się szczepić. Jak wynika z badań, które przeprowadził Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski tylko co trzeci Polak skorzystałby ze szczepienia przeciw koronawirusowi, gdyby takie się pojawiło. Dlaczego? Polacy sceptycznie oceniają szybkie wprowadzenie szczepionki na rynek i nie ufają firmom, które nad nią pracują.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 czerwca przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski, we współpracy z ARC Rynek i Opinia, na reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości, próbie 1066 dorosłych Polaków. Wynika z nich, że mieszkańcy naszego kraju w większości nie mają wątpliwości co do skuteczności szczepionek, lecz mają je co do ich bezpieczeństwa dla zdrowia. - pisze Onet.

Z badań wynika, że najbardziej ufni wobec szczepień są najmłodsi dorośli - osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata.

Badania pokazały dominującą opinię, że szczepienia są skuteczne, ale nie zawsze bezpieczne - tak stwierdziło 40 proc. ankietowanych.

Średnio tylko co trzeci Polak zdecydowałby się na szczepienie. Przeciwnicy zaszczepienia się na koronawirusa jako obawy wskazują:
obawy przed szczepionką, która zostałaby tak szybko wprowadzona do użycia (43 proc.),
brak zaufania do instytucji pracujących nad szczepionką (39 proc.).

Aktywność ruchów antyszczepionkowych i antyszczepionkowych celebrytów, widocznych w mediach i TV oraz dotychczasowe dane z innych krajów, jak Francja czy USA, każą spojrzeć z ostrożnością na ewentualny sukces ewentualnej nowej szczepionki przeciwko SARS-Cov-2. Wyliczono, że dla skutecznego powstrzymania epidemii koniecznych jest poziom odporności stadnej wynoszący 67 proc. Tymczasem tylko 37 proc. respondentów poparło szczepienia przeciw COVID-19. To znacznie mniej niż wynosi poparcie dla rutynowych szczepień - 78 proc. w Polsce w 2018 roku. Dla porównania w USA odsetek ten jest nieco wyższy - 49 proc. Amarykanów planuje zaszczepić się, ale w dalszym ciągu niezadowalający - komentuje dr hab. Wojciech Feleszko z WUM na łamach Onetu.

Źródło: Onet.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni