Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki przeciw COVID-19, które trafią do Polski. Działanie, skutki uboczne, wyniki badań. Czym się różni Pfizer, AstraZeneca i reszta?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich zawiera umowy na zakup szczepionek, jeszcze w grudniu zamówiła preparaty od siedmiu producentów. Sprawdźcie w galerii, czym różnią się szczepionki i co na ten moment o nich wiadomo. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich zawiera umowy na zakup szczepionek, jeszcze w grudniu zamówiła preparaty od siedmiu producentów. Sprawdźcie w galerii, czym różnią się szczepionki i co na ten moment o nich wiadomo. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay
Szczepionki przeciw COVID-19: Kolejne koncerny farmaceutyczne ogłaszają, że mają gotowe, potwierdzone w testach skuteczne szczepionki. Inne preparaty dalej są badane. Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich zawiera umowy na zakup szczepionek, jeszcze w grudniu zamówiła szczepionki od siedmiu producentów. A w styczniu uzupełniła szeroki zestaw szczepionek o specyfik kolejnego koncernu. Sprawdź, czym poszczególne szczepionki różnią się od siebie? W galerii znajdziecie informacje o szczepionkach firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson oraz preparatach Novavax, CureVac i Sanofi-GSK.

Szczepionki na COVID-19: Czym się od siebie różnią? Sprawdź w galerii

Kliknij w "ZOBACZ GALERIĘ"

Szczepienia w Unii Europejskiej znacznie przyspieszyły o ostatnich tygodniach. To efekt coraz większych dostaw dawek preparatów. W Polsce wykonano już ponad 7,5 mln szczepień.

W Unii Europejskiej do użytku zostały dopuszczone do tej pory cztery preparaty - są to szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Kolejne firmy nadal prowadzą badania.

Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich zawiera umowy na zakup szczepionek, jeszcze w grudniu zamówiła jednak preparaty od siedmiu producentów. Są to:

  • Pfizer/BioNTech,
  • Moderna,
  • AstraZeneca,
  • Johnson & Johnson,
  • Novavax,
  • CureVac
  • Sanofi-GSK.

Jakby tego był mało, w styczniu pojawiła się informacja, że porozumienie z Komisją Europejską podpisał kolejny gracz na rynku szczepionek, firma farmaceutyczna Valneva. Przewidywana umowa z producentem zapewni wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu łącznie 30 milionów dawek, z opcją dokupienia kolejnych 30 milionów w późniejszym etapie.

Valneva spodziewa się, że wyniki I i II fazy testów klinicznych jej szczepionki będą dostępne w ciągu kilku miesięcy.

Sprawdź w galerii, jak działają, czym się różnią, jakie mają skutki uboczne

Jak podkreślają specjaliści, trudno jest porównywać preparaty poszczególnych producentów. Wszak niektóre już zostały wprowadzone do obrotu, podczas gdy inne są dopiero w III fazie badań klinicznych. Zebraliśmy jednak dostępne informacje na temat szczepionek w jednym miejscu. Sprawdźcie w galerii, czym różnią się szczepionki i co na ten moment o nich wiadomo.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera