Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki przeciw COVID-19 mają nowe skutki uboczne. Europejska Agencja Leków zaktualizowała listę AstraZeneca i Johnson&Johnson

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Na co uważać po podaniu szczepionki? W galerii znajdziecie zaktualizowaną listę możliwych działań niepożądanych wywołanych przyjęciem dostępnych w Polsce preparatów przeciw COVID. Sprawdźcie, jak często notowali je inspektorzy sanepidu (dane raportu NIZP-PZH). Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na co uważać po podaniu szczepionki? W galerii znajdziecie zaktualizowaną listę możliwych działań niepożądanych wywołanych przyjęciem dostępnych w Polsce preparatów przeciw COVID. Sprawdźcie, jak często notowali je inspektorzy sanepidu (dane raportu NIZP-PZH). Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojtasiewicz
Nie tylko zakrzepica, zatorowość czy wstrząs anafilaktyczny, ale także zespół Guillaina-Barrego czy powiększenie węzłów chłonnych. Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę niepożądanych odczynów poszczepiennych występujących po podaniu dwóch spośród czterech dostępnych na polskim rynku preparatów przeciw COVID-19. Chodzi dokładnie o skutki uboczne, jakie mogą wywoływać specyfiki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Szczepionki przeciw COVID-19 to jednak wciąż jedyna broń, jaką mamy przeciw SARS-CoV-2. A na ponad 36 mln wykonanych w Polsce iniekcji inspektorzy sanitarni odnotowali dotąd tylko 15 tys. 115 powikłań. Na co uważać po podaniu szczepionki, podpowiadamy w galerii.

Nowe skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19

Eksperci Europejskiej Agencji Leków potwierdzili, że preparat AstraZeneca może prowadzać do rzadkiego zespołu Guillaina-Barrego. To groźna choroba autoimmunologiczna objawiająca się drętwieniem i mrowieniem kończyn oraz osłabieniem siły mięśni. Uszkadza obwodowy układ nerwowy, co może doprowadzić do niedowładu, a nawet paraliżu.

Ostrzeżenie dot. bezpieczeństwa przy podawaniu szczepionki Johnson & Johnson uzupełnili o możliwość wystąpienia: powiększenia węzłów chłonnych, zaburzeń czucia powierzchownego, szumów w uszach, biegunki i wymiotów.

SPRAWDŹ ZAKTUALIZOWANĄ LISTĘ NIEPOŻĄDANYCH SKUTKÓW UBOCZNYCH SZCZEPIEŃ
Podajemy ją w galerii zdjęciowej

Za mało, aby poczuć się bezpiecznie

Dotąd w Polsce zaszczepiło się 52 proc. uprawnionych do tego Polaków. Pełen cykl szczepień zaliczyła nieco ponad połowa (50,5 proc. wg. ourworldindata.org), ale zdaniem ekspertów to wciąż za mało. - Aby czuć się bezpiecznie, potrzebujemy osiągnąć stan 85-proc. wyszczepialności Polaków - mówił niedawno Polskiej Agencji Prasowej wirusolog prog. Włodzimierz Gut.

Dr hab.n.med. Dariusz Maciejewski, prof. nadzw., Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii mówi o nowych objawach koronawirusa.- Jeśli w oddziale intensywnej terapii na dziesięciu umierających pacjentów - mówię o statystykach włoskich czy amerykańskich - dziewięciu to są pacjenci, którzy byli niezaszczepieni, to jest to najlepszy dowód z czym mamy do czynienia - mówi dr Dariusz Maciejewski. Podkreśla, że w obliczu ciężkiej choroby, trafiając na intensywną terapię, bardzo wielu ludzi chciałoby się zaszczepić, ale wtedy jest już za późno...Sprawdź nowe objawy koronawirusa, których nie wolno bagatelizować.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe objawy koronawirusa. Prof. Maciejewski wymienia: kichan...

Potwierdzają to również naukowcy z woj. śląskiego. - Docelowo, aby można było mówić o odporności zbiorowej, zaszczepić się powinno 70-80 proc. społeczeństwa. Trzeba także pamiętać, że różne osoby będą różnie na szczepienia odpowiadały - zwraca uwagę prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych i kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Nie przeocz

Od 400 tys. szczepień dziennie po 44 tysiące

Od poziomu zaszczepienia społeczeństwa zależeć będzie przebieg czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce. O tym, że tempo szczepień w kraju zwolniło najlepiej świadczą wyniki codziennie aktualizowanego raportu rządowego. Na początku czerwca preparat przeciw COVID przyjmowało dziennie między 300 a 400 tys. osób (w weekend, rzecz jasna, mniej), w porywach nawet 600 tysięcy. Od 22 lipca zainteresowanie szczepieniami tylko maleje. Z blisko 183 tys. spadło do 44 tys. 627. Tylu Polaków zaszczepiło się ostatniej soboty, 11 września.

Do poniedziałku, 13 września, w pełni zaszczepiło się 19 mln 106 tys. 619 Polaków. Jedną dawkę preparatu przyjęło kolejnych 19 mln 532 tys. 718 ludzi. Na ponad 36 mln wykonanych w Polsce iniekcji inspektorzy sanitarni odnotowali dotąd tylko 15 tys. 115 powikłań. W tym aż 12 tys. 728 miało charakter łagodny, czyli objawiało się zaczerwienieniem i odczuwaniem krótkotrwałego bólu w miejscu wkłucia.

Owszem, zdarzają się też ciężkie, jak na przykład zakrzepica, wstrząs anafilaktyczny czy zapalenie osierdzia, ale nieporównywalnie rzadziej. Jak wyliczył Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, do 29 sierpnia u zaszczepionych przeciw COVID Polaków wystąpiły zaledwie 383 tego typu NOP-y. To zaledwie 3,4 proc. ogółu. Najwięcej, bo 253 przypadki dotyczyły preparatu Pfizera, ale to z racji tego, że właśnie nim szczepi się obecnie najwięcej osób w kraju.

Musisz to wiedzieć

Na co uważać po podaniu szczepionki, podpowiadamy w galerii. Znajdziecie w niej zaktualizowaną listę możliwych działań niepożądanych wywołanych przyjęciem dostępnych w Polsce preparatów przeciw COVID.

Na co uważać po podaniu szczepionki? W galerii znajdziecie zaktualizowaną listę możliwych działań niepożądanych wywołanych przyjęciem dostępnych w Polsce preparatów przeciw COVID. Sprawdźcie, jak często notowali je inspektorzy sanepidu (dane raportu NIZP-PZH). Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionki przeciw COVID-19 mają nowe skutki uboczne. Europ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera