Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki przeciwko grypie już są dostępne! Szczepić czy nie szczepić?

AGA
Szczepienia na grypę
Szczepienia na grypę Tomasz Hołod / Polskapresse
Szczepionki przeciw grypie trafiły już do hurtowni, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Na rynku dostępnych będzie 1,5 mln dawek. Pacjenci nie muszą czekać aż do połowy września, by poddać się iniekcji. Już dziś można wzmocnić swoją odporność i uchronić się przed powikłaniami pogrypowymi.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie szczególnie w okresie od września do grudnia. Według danych NIZP-PZH, od września 2014 r. do czerwca 2015 r. zanotowano niemal 3,6 mln zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne. To aż o 1 mln przypadków więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Niestety, aż 11,5 tys. chorujących wymagało hospitalizacji, co stanowiło ponad 50% więcej, niż w sezonie 2013/2014. 11 osób z powodu grypy zmarło. Czy warto ponosić tak poważne konsekwencje tej jakże bardzo lekceważonej choroby?

Z powodu dużej zmienności wirusa grypy, każdego roku w sprzedaży pojawiają się szczepionki o zaktualizowanym składzie. W ostatnim roku doszło do znacznych mutacji i w tegorocznej szczepionce pojawią się dwa zupełnie nowe szczepy wirusa grypy. To kolejny bardzo istotny powód, aby poddać się szczepieniu. Uaktualnianiem informacji oraz wydawaniem zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie, zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Rok 2015, to rok szczególny, dedykowany walce z powikłaniami pogrypowymi. Warto im zapobiegać, by redukować śmiertelność z powodu zaostrzeń chorób przewlekłych.

W pierwszej kolejności szczepieniom powinny poddać się osoby leczące się z powodu chorób układu oddechowego, krążenia i diabetycy.

Należy jednak pamiętać, że na powikłania pogrypowe narażone sią również kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Nie ma na co czekać. W aptekach dostępne są już szczepionki przeciw grypie. Lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Grypa jest poważną chorobą zakaźną, która może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, a nawet śmierci. Aby ustrzec się przed groźnymi konsekwencjami, warto już teraz poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed najbliższym sezonem grypowym. Szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce na styczeń-marzec, dlatego warto zaszczepić się już dziś.

Czy szczepionki powinny być obowiązkowe?

- To jest całkiem dobra inicjatywa - powiedział Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Michał Seweryn o pomyśle krakowskiego radnego Łukasza Wantucha, by miejsca w samorządowych przedszkolach i żłobkach przyznawano wyłącznie dzieciom z aktualną książeczką szczepień.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek zapewniła o pełnym poparciu prezydenta Jacka Majchrowskiego dla tej idei. - Teraz to trzeba będzie formalnie wprowadzić w czyn - dodała.

Opinie rodziców są podzielone. Wielu uważa, że kwestia szczepienia dzieci powinna zależeć od woli ich opiekunów, jednak inni przekonują, że "szczepionki są potrzebne".

Pomysł radnego mógłby zostać wprowadzony w życie już w przyszłym roku, ale najpierw musi zyskać aprobatę innych przedstawicieli rady miasta.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!