Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczerze i samokrytycznie: tak urzędnicy w Cieszynie chcą rozmawiać z mieszkańcami. Rozmowy on-line i na... spacerach

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna zachęca do szczerej, ale konstruktywnej krytyki na temat Cieszyna.
Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna zachęca do szczerej, ale konstruktywnej krytyki na temat Cieszyna. materiały UM Cieszyn
Rozmowy z mieszkańcami on-line, w otwartym punkcie konsultacyjnym na Rynku, a także podczas spacerów w wybranych dzielnicach – to nowy pomysł cieszyńskich urzędników na konsultacje społeczne. – To nasz pomysł na spotkania w warunkach pandemii. Nikt przed nami nie przeprowadził konsultacji społecznych metodą live chatów - mówi Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna.

Takie konsultacje prowadzone pod hasłem „Porozmawiajmy szczerze o Cieszynie” mają pobudzić zarówno władze miasta, jak i mieszkańców do krytycznego spojrzenia na samych siebie. To reakcja na zagrożenie marginalizacją miasta, które od lat traci swoje znaczenie. Wskazują na to badania m.in. raport prof. Przemysława Śleszyńskiego „ Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze”.

– Musimy odwrócić ten proces – komentuje Przemysław Major, wiceburmistrz miasta i koordynator akcji konsultacyjnej.
Do konsultacji on-line, które rozpoczną się w drugim tygodniu września, zostali zaproszeni lokalni działacze starszego i młodego pokolenia, nauczyciele szkolni i akademiccy, laureaci Srebrnej Cieszynianki, reprezentacja samorządowców, a także lokalni dziennikarze.

Część rozmów prowadzonych w internecie zostanie upubliczniona, tak, aby w trycie rzeczywistym użytkownicy mogli je komentować i zgłaszać swoje opinie. – To nasz pomysł na spotkania w warunkach pandemii. Nikt przed nami nie przeprowadził konsultacji społecznych metodą live chatów. Zapraszamy do ich śledzenia i szczerej, ale konstruktywnej krytyki – zachęca Major.

Do punktu konsultacyjnego na Rynku, otwartego od 15 września do końca miesiąca, będzie mógł się zgłosić każdy zainteresowany. Nie inaczej będzie w przypadku planowanych na drugą połowę września, tzw. spacerów diagnostycznych z mieszkańcami okręgu ulicy Błogockiej, Banotówki i Marklowic.

W podobnej sytuacji - zagrożenia marginalizacją miasta, które od lat traci swoje znaczenie - jest ponad 200 innych polskich miast i miasteczek. Biorą one udział w przygotowaniach do wdrożenia Programu Rozwoju Lokalnego, finansowanego z Funduszy Norweskich, który obejmie jednak tylko niektóre z nich. Przemysław Major przyznaje, że jednym z kryteriów otrzymania wsparcia jest wykazanie wspólnotowego podejścia do głównych problemów miasta.

- Już dziś wiemy, że są nimi zjawisko wyludniania się, niezdolność do zatrzymania młodych cieszyniaków i ich utrzymania się, brak odważnej wizji miasta na wiele lat do przodu i sporo innych wyzwań. Na te wszystkie problemy i uwarunkowania bardzo mocno zwraca uwagę burmistrz Gabriela Staszkiewicz, dlatego zdecydowała o podjęciu wyzwania jakim jest udział w Programie Rozwój Lokalny – tłumaczy Major.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera