Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczupaki, sandacze, okonie, czyli jesień czasem na drapieżniki. Pochwal się swoją rekordową rybą

JAK
Wędkarski rok powoli dobiega końca. Biała ryba, czyli m.in. karpie, płocie czy liny największą aktywność mają już za sobą i przeniosły się na głęboką wodę, by tam przeczekać zimę. Jednak jesień to tradycyjnie najlepszy czas na połów szczupaków, sandaczy i okoni. Na wielu naszych zbiornikach wędkarze polują więc na drapieżniki, na swoją rybę życia.Tak będzie do pierwszych przymrozków, do momentu, aż lód nie skuje rzek i jezior. Zachęcamy Państwa do pochwalenia się swoimi okazami z tegorocznych połowów i podsumowania mijającego sezonu wędkarskiego.

Z rybami w naszych rzekach i jeziorach nie jest najlepiej. Wie o tym każdy, kto choć trochę czasu spędził nad wodą. Na brak ryb w naszych wodach ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze przez całe dekady, zwłaszcza w PRL-u, łowienie ryb traktowano jako uzupełnienie domowego menu. Tak więc przez całe lata nie brakowało wędkarzy, którzy wbrew Regulaminowi Amatorskiego Połowu Ryb, wymiarom i okresom ochronnym zabierali każdą sztukę, jaką udało się im złowić. W efekcie - nim nastała moda na łowienie wedle zasady Złów i Wypuść - populacje sandaczy, szczupaków, ale nawet zwykłych leszczy, płoci czy karasi zostały mocno przetrzebione.

Swoje zrobili i robią kłusownicy, którzy na wielu zbiornikach czują się bezkarni. Pierwszy przykład z brzegu - swego czasu na Jeziorze Żywieckim kłusownicy z pozyskiwania ryb niewymiarowych, złowionych w okresie ochronnym lub niedozwolonymi metodami uczynili sobie źródło dochodu. Tajemnicą poliszynela było, że kłusownicy złowione w sieci ryby przez całe lata sprzedawali do okolicznych tawern. Dopiero powołanie przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej Grupy Specjalnej Społecznej Straży Rybackiej, gotowej do działania siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, wyposażonej w odpowiedni sprzęt, w tym łódź motorową, udało się ukrócić ten proceder. Ale przecież nie ma miesiąca, żeby członkowie Społecznej Straży Rybackiej nie ujawniali kolejnych przypadków kłusownictwa czy łamania Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, również - o zgrozo - przez funkcyjnych członków PZW.

Zobaczcie koniecznie

Na przetrzebienie naszych wód ogromny wpływ ma również technika. Wędkowanie ułatwiają nowoczesne czułe wędki z wytrzymałymi kołowrotkami, dziesiątki wymyślnych zanęt oraz przynęt, łodzie z cichymi silnikami, a także precyzyjne sondy do lokalizowania ryb i inne cuda techniki. Nigdy wcześniej wędkarze nie byli też tak mobilni. Kiedyś wyjazd na ryby to była całodniowa wyprawa - PKS-em lub koleją - zdarzająca się raz na jakiś czas. Dzisiaj wędkarze mogą dojechać samochodami praktycznie wszędzie, o każdej porze dnia i roku - dzisiaj łowić tutaj, jutro tam, a pojutrze jeszcze gdzie indziej.

A przecież to i tak nie jest wszytko. Do do tej listy należałoby jeszcze dołożyć problemy z zarybianiem i słynnymi operatami zarybieniowymi, kwestię zanieczyszczenia środowiska, regulację przez człowieka rzek oraz potoków, a także zmiany klimatyczne sprawiające, że np. z powodu upalnego lata znacznie obniża się poziom wód. Kiedy to wszystko zbierzemy razem, to wyjdzie, że ryby, a i sami wędkarze naprawdę nie mają lekko.

Mimo tych wszystkich problemów udaje się wędkarzom łowić piękne okazy, które wspominane są podczas kolejnych wypraw i rozpalają wyobraźnię kolegów po kiju. Tak było w ubiegłym roku, kiedy to Szymon Nowowiejski z Tychów złowił w Zalewie Rybnickim gigantycznego suma ważącego 102 kg i mającego 260 cm długości! Czy w przypadku Szymona Chruściela z Będzina, który ze zbiornika Pogoria IV wyłowił olbrzymiego szczupaka. Ryba miała 119,5 cm długości i ważyła ponad 12 kilogramów.

Jeśli w tym roku udało się Państwu złapać rybę życia, a chcielibyście, żeby znalazła się w naszej galerii zachęcamy do przysłania zdjęcia wraz z krótkim opisem, gdzie, kiedy i na co została złapana na adres [email protected]. Czekamy na Wasze okazy! A także propozycje, co zrobić, by ryb w naszych rzekach i jeziorach było więcej.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera