Szczyrk: Budowa nowych wyciągów od 2017 r. Do 2019 r. gondola i 4 kanapy [DOKŁADNE PLANY, ZDJĘCIA]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
6-osobowa kanapa dla Szczyrku - przykład z Jasnej (Chopok)
6-osobowa kanapa dla Szczyrku - przykład z Jasnej (Chopok) Materiały prasowe
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, kupiony przez Słowaków w 2014 r., ma się stać ośrodkiem narciarskim na miarę słowackiej Jasnej. Słowacy właśnie ujawnili dokładne plany modernizacji przestarzałej infrastruktury w Szczyrku

Tatry Mountain Resorts a.s., słowacki inwestor (www.tmr.sk), który na wiosnę tego roku kupił 97 procent udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, odsłania rąbka tajemnicy w kwestii przyszłości tego terenu. Na nowe wyciągi będziemy musieli poczekać do 2017 roku, a w 2019 r. inwestycje mają zostać zakończone.

TMS wyjaśnia ten długi czas skutkami wieloletnich zaniechań i zaniedbań w podstawach funkcjonowania ośrodka narciarskiego. - Sytuacja wymusiła na inwestorze wykonanie w pierwszej kolejności wielu prac analitycznych i opracowań inwentaryzacyjnych - tłumaczą Słowacy. W pierwszej kolejności zostały przygotowane kompleksowe mapy geodezyjne całości obszaru obecnej i planowanej działalności SON-u. Kolejną kwestią są prace zmierzające do uregulowania wszelkich zagadnień związanych z terenami narciarskimi, na których działa i będzie działać w przyszłości ośrodek. Ich ważną i niełatwą częścią są zagadnienia związane z dzierżawą wszystkich terenów objętych obecną i przyszłą działalnością stacji narciarskiej i związany z tym temat uzgodnienia zapisów nowych, wieloletnich umów. - Na tym polu trwają intensywne prace, a sygnały dochodzące ze Szczyrku zdają się potwierdzać dobry klimat panujący wokół tych trudnych rozmów. Podpisana w ostatnim czasie umowa dzierżawy terenów na Hali Skrzyczeńskiej ze Spółką dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej jest tego najlepszym przykładem - informują Słowacy.

TMR planuje sfinalizować wszystkie prace proceduralne do polowy roku 2016, dzięki czemu prace budowlane będzie można rozpocząć w 2017 roku.

Obecnie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (www.szczyrkowski.pl) to 19 km tras zjazdowych (liczba ta, nieco inna od podawanych oficjalnie statystyk, wynika z dokładnej inwentaryzacji geodezyjnej przeprowadzonej w ośrodku). Zaśnieżaniem objętych jest 54 proc. powierzchni. W ośrodku pracuje 13 wyciągów orczykowych, których całkowita przepustowość wynosi niecałe 10 tys. osób na godzinę.

Jak będzie wyglądał SON już za kilka lat?

W pierwszej kolejności zostanie przebudowana i poszerzona część tras. Ich długość wzrośnie do niemalże 22 km (w tym 16 km tras niebieskich, 4 km czerwonych i 2 km czarnych), a długość tras oświetlonych przekroczy 5,5 km. Powierzchnia tras z możliwością sztucznego naśnieżania obejmie 81 proc. wszystkich tras w ośrodku (ponad 17,7 km tras).

Jeśli chodzi o budowę nowych wyciągów narciarskich – Słowacy planują wybudować w Szczyrku kolej gondolową (10-osobowe wagoniki, podobną do tych, jakie pracują po południowej stronie Chopoka w ośrodku Jasna i w Tatrzańskiej Łomnicy), a także cztery 6-osobowe i jedna 8-osobowa kanape. Do tego dojdą cztery wyciągi orczykowe. Łączna przepustowość wyciągów wzrośnie więc niemal dwukrotnie – do 18,2 tys. osób na godzinę. Powstanie także nowoczesny snowpark, a także specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych narciarzy.

Ale to jeszcze nie koniec planów. Na terenie ośrodka powstaną 3 restauracje, z możliwością obsługi 750 osób naraz, a także 3 bary asprès-ski. Na Hali Skrzyczeńskiej powstanie specjalna strefa eventowa z podium, nagłośnieniem i zapleczem umożliwiającym organizowanie imprez całosezonowych. Do tego dojdą cztery parkingi o łącznej pojemności ponad 1500 samochodów. Już dziś TMR zapowiada, że parkingi będą darmowe – to zmiana wręcz rewolucyjna w Szczyrku...

– Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr oznaczała nową erę w systemach transportowych i modernizacji ośrodków - mówi Dušan Slavkovský, Dyrektor Ośrodków Górskich i członek zarządu TMR. - Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panowała w ubiegłym sezonie, stworzyliśmy doskonałe warunki narciarskie, które docenili także mistrzowie zorganizowanych w Jasnej Mistrzostw Świata Juniorów w dyscyplinach alpejskich. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli na zorganizowanie ważnych imprez sportowych, oraz umożliwić wszystkim polskim narciarzom szusowanie na wyższym poziomie, niż panuje obecnie – dodaje Dušan Slavkovský.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pit
Fatalnie dopiero się robi byłem w zeszłym roku i to co widziałem to katastrofa . Kiedyś wyciągi były jakie były ale w szczycie czekanie to około 10 minut teraz 30-40 min na trasach był luz można było się wyjeździć mówię o narciarzach a nie o tych co przyjechali pojeździć kanapami bo terz sobie nie pojezdza . Dla mnie przyjemnością jest jazda na nartach bez zbytniego zakłócania tej jazdy a nie kanapami. Teraz to ani jedno ani drugie na 100 M2 stoku comajmniej kilku narciarzy . Szkoda też likwidacji małych drewnianych klimatycznych barków na rzecz betonu . Jedyne na plus to parkingi . Czy ktoś myśli podobnie?
s
s.z.
Gondolę to trzeba zrobić z centrum Szczyrku na Skrzyczne zamiast dwóch odcinków wyciągów krzesełkowych z przesiadkami.
J
JACENTY
BYŁEM TAM NA KONIEC SEZONU PIERWSZY RAZ (brak parkingu) JAK ZOBACZYŁEM DOLNĄ STACJE JUŻ MI SIĘ NIE PODOBAŁO (trzeba odpiąć narty )kolejka wczesny prl. NA GÓRZE ZASKOCZENIE POZYTYWNE NOWOCZESNA KOLEJKA (chociaż też nie dopracowane przesiadanie z wyciągu na wyciąg może poprawią przy budowie nowej dolnej OBY) ALE NAJWAŻNIEJSZE TRASY NAJLEPSZE W POLSCE !!!
s
shower
byłem teraz w Szczyrku zrobić rekonesans i przyznam że infrastruktura jest fatalna ale trasy genialne, jeśli Słowakom uda się zrobić to co planują to Szczyrk będzie bezkonkurencyjny. Niestety samo miasto nie jest przygotowane na najazd turystów, już teraz są problemy z zaparkowaniem, wieczne korki, nieodśnieżone chodniki, a jeśli przyjedzie więcej narciarzy? miasto stanie w korku a szkoda bo trasy naprawdę super, piękne widoki aż chciało się jeździć. Ale gdy nie uda się z jakiś powodów zrobić inwestycji to faktycznie należy omijać Szczyrk.
z
zenobbi
z takim podejściem jak jest teraz do narciarzy to tam nigdy nic nie będzie
jak było za PRL tak zostało,
same góry to nie wszystko
hej narciarze dawajcie kasę na wyciągi a czy się da wjechać i zjechać wasza sprawa
wy płacicie a w zamian my nic nie robimy

ODRADZAM NARTY W SZCZYRKU
DROGO i BRAK PRZYGOTOWANIE CZEGO KOLWIEK
szczyrk jest jakieś 20 lat za Karpaczem i 30 lat za szklarską
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie