Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk wybuduje duży parking przed miastem. Specjalnie dla turystów

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wizualizacja centrum przesiadkowego w Szczyrku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizualizacja centrum przesiadkowego w Szczyrku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały miasta Szczyrk /Studio projektowe Jakub Gałęski
Miasto Szczyrk nie rezygnuje z planów budowy centrum przesiadkowego dla turystów. Samorządowcy rozstrzygnęli przetarg na budowę jednej z jego części. Centrum przesiadkowe w Szczyrku, które ma pomóc rozwiązać problem komunikacyjny w mieście zaprojektuje i wybuduje firma z Żywca. Pierwsza część centrum przesiadkowego – z parking i budynek poczekalni – ma być gotowa w grudniu 2021 r.

Każdy, kto w sezonie zimowym jechał w weekend do Szczyrku wie, czym są korki i ile czasu nieraz trzeba spędzić w samochodzie będąc już w Szczyrku, zanim wyjdzie się na stok. Choć w czasie epidemii turystów pod Skrzycznem jest znacznie mniej, miasto nie rezygnuje z planów budowy centrum przesiadkowego.

Koronawirus kiedyś minie i nikt nie będzie pamiętał, że turystów w Szczyrku było mało. Za to korki spowodowane zwiększonym ruchem turystycznym znów będą głównym problemem – uważa Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku. Dlatego miasto konsekwentnie realizuje wizję budowy centrum przesiadkowego, jakie zostanie wybudowane na terenie dawnego kempingu Skalite, który w 2018 r. miasto kupiło od spółki Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty”.

Urzędnicy w Szczyrku właśnie rozstrzygnęli przetarg na jego budowę – w formule „zaprojektuj i wybuduj” wygrała go żywiecka spółka Probud. Jej oferta była o blisko 400 tys. zł tańsza, niż zakładał kosztorys inwestorski (3,88 mln zł - red.).

Żywiecka firma zajmie się budową pierwszej z trzech części centrum przesiadkowego w Szczyrku. Powstanie parking dla 150 samochodów oraz budynek, w którym znajdzie się poczekalnia oraz mini centrum informacji turystycznej. Będą m.in. perony dla autobusów przyjeżdżających z Górnego Śląska, a także stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Prace rozpoczną się w marcu 2021 r. i potrwają do grudnia 2021 r.

To jest zabawne

Docelowo centrum przesiadkowe pomieści 900 samochodów. Zamysł jest taki, by turyści przyjeżdżając do Szczyrku zostawiali w tym miejscu swoje samochody, a do ośrodków narciarskich lub na górski szlak udali się komunikacją miejską bądź rowerem – na górskie ścieżki rowerowe. Wtedy uda się rozwiązać problem z korkami w mieście.

Ale nikt w Szczyrku nie ma wątpliwości, że dopóki nie zostanie wybudowana kolej linowa z centrum przesiadkowego na Skrzyczne (4,7 km długości), trudno będzie przekonać turystów, by zimą zostawiali swoje pojazdy i przesiadali się do autobusu, który utknie w korku.

– Taka kolejka pozwoli „wychwytywać” weekendowych, jednodniowych turystów, którzy z parkingu mogliby od razu wyjechać w góry bez konieczności wjazdu do centrum miasta. Koszty budowy takiej kolejki są jednak ogromne – 30 mln euro – szacuje burmistrz Byrdy.

Dlatego miasto szuka partnerów do tej inwestycji. Samorządowcy rozmawiają m.in. ze słowacką spółką TMR, właścicielem Szczyrk Mountain Resort, planują też rozmowy z ministerstwem infrastruktury, bo inwestycję można traktować jako rozwiązanie komunikacyjne. Burmistrz kontaktował się już w tej sprawie z Centralnym Ośrodkiem Sportu, ale inwestycja nie wpisuje się w działający w Szczyrku Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera