Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt ONZ oraz Światowy Kongres Antydopingowy w Katowicach? Takiej szansy miasto jeszcze nie miało

Marcin Zasada
Szczyt ONZ oraz Światowy Kongres Antydopingowy w Katowicach to dla miasta szanse, jakich jeszcze nie miało. Obie imprezy mogą być przełomowe.

Katowicom od dawna marzy się status kongresowego ośrodka, rozpoznawalnego i konkurencyjnego na rynku europejskim. Przed miastem rozstrzygnięcia, które w ciągu kilku tygodni mogą ustawić je w zupełnie nowej pozycji na tym trudnym rynku.

Światowy Kongres Antydopingowy w Katowicach

– Staramy się o organizację w Katowicach Światowego Kongresu Antydopingowego w 2019 roku – zapowiedział w piątek Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Kongres ten, odbywający się raz na sześć lat, decyduje o globalnej polityce antydopingowej w sporcie. Poprzednie odbywały się w Johannesburgu, Madrycie, Kopenhadze oraz Lozannie.

Plac Kwiatowy, to jeden z najwcześniej oddanych do użytku placów i jeden z bardziej udanych. Niewielki, z zielenią i ławeczkami oraz fontanną, w ciepłe dni jest pełen ludzi.

Przebudowa rynku w Katowicach trwała 6 lat. Oto hity i kity ...

– Około dwóch tysięcy najważniejszych osób w światowym sporcie przyjeżdża wtedy dyskutować o przyszłości walki z dopingiem. To dla Polski, dla Śląska, dla Katowic byłoby naprawdę wielkie wydarzenie – podkreśla minister sportu.
Rywali Katowice mają dwóch: to Maskat, stolica Omanu, oraz Genewa. „Konkurencja jest silna, ale nie mówiłbym o naszych szansach, gdyby one faktycznie nie były duże” – powiedział Bańka.

Minister sportu będzie najważniejszym sojusznikiem i atutem Katowic w tych staraniach. Od kilku tygodni jest bowiem członkiem komitetu wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), reprezentującym w niej Radę Europy. Decyzja w sprawie kongresu zostanie ogłoszona na posiedzeniu komitetu, które odbędzie się 17 maja w Montrealu. Władze WADA w oficjalnym komunikacie piszą o „trzech niezwykłych miastach, które walczą o World Conference on Doping in Sport w 2019 roku”.

Szczyt ONZ w Katowicach

Nieoficjalnie wiadomo, że również w maju powinny być znane rozstrzygnięcia w sprawie organizacji szczytu klimatycznego ONZ, którego gospodarzem w 2018 roku będzie Polska. Tu sytuacja jest o tyle prostsza, że to nasz kraj będzie miał decydujący głos, jeśli chodzi o lokalizację konferencji COP24. I wsłuchując się w głosy ministerialnych ośrodków decyzyjnych, można sądzić, że Katowice są w tym wyścigu faworytem.

– Katowice są interesujące, bo tam górnictwo, tam możemy pokazać nowe technologie – wydobycia i spalania węgla. Wydaje mi się, że byłoby to pouczające dla całego świata – zobaczyć to, co się w Polsce dzieje, jaka jest nasza specyfika. Uważam, że gdyby sekretariat konwencji klimatycznej wybrał Śląsk, nie byłoby źle – mówił w lutym Jan Szyszko, minister środowiska.
Wtórował mu Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów: „Górny Śląsk jest znakomitym miejscem na ten kongres”.

– To okazja na prezentację naszego stanowiska w polityce klimatycznej – mówił wicepremier. – Europejscy partnerzy powinni brać przykład z tego, jak Polska przetransformowała górnictwo i system elektroenergetyczny oraz przemysł.

Szczyty klimatyczne ONZ – Conferences of the Parties to odbywające się co roku konferencje o znaczeniu ogólnoświatowym. Podczas takich spotkań ustalane są długofalowe działania na rzecz polityki klimatycznej. W ubiegłym roku w Marrakeszu ogłoszono, że w 2018 roku Polska będzie gościć to wydarzenie.

Katowice na mapie Europy

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że gdy dwa tygodnie temu podejmował przez dwa dni grupę przedstawicieli ONZ oraz Ministerstwa Środowiska, na delegatach wrażenie zrobiły dwie kwestie.
– Po pierwsze, przemiana przemysłowych Katowic w nowoczesne miasto. Po drugie, dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną, co oznacza, że jesteśmy stolicą ponad 2-milionowej metropolii. To pokazuje nasz faktyczny potencjał – mówi Krupa.

Przypomnijmy, że już między 10 a 12 maja dojdzie w Katowicach do innego znaczącego wydarzenia, IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Najważniejszy łup Katowic w batalii o szczyty ONZ i WADA to zaznaczenie swojej pozycji w Europie na rynku kongresowym. O sile ważnych ośrodków na tej mapie świadczy przede wszystkim przyciąganie wydarzeń rangi europejskiej i światowej. Takich imprez – unijnych, ONZ-u, w tym UNICEF-u czy UNESCO odbywa się na Starym Kontynencie ponad 8 tysięcy rocznie. Posiadanie w swoim portfolio choćby jednego z nich oznacza zdolność do organizowania kolejnych. Zyski czerpać będą nie tylko Katowice, ale i cała metropolia.

Na delegatach oceniających Katowice jako gospodarza europejskich kongresów wrażenie robią przede wszystkim dwie rzeczy: przemiana przemysłowego miasta w nowoczesny ośrodek oraz bycie stolicą ponad 2-milionowej metropolii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nasze starania o organizację Szczytu Klimatycznego w Katowicach rozpoczęły się kilka dni po tym, gdy dowiedzieliśmy, że na gospodarza szczytu COP w 2018 r. wybrano Polskę. Organizacja takiego przedsięwzięcia byłaby kolejną szansą na promocję Katowic w skali globalnej, a także na realne zyski dla naszych hotelarzy, taksówkarzy, restauratorów czy wielu innych firm, uczestniczących w tym wydarzeniu.

CZYTAJ TAKŻE:
Ustawa metropolitalna dla Śląska: Prezydent Andrzej podpisał w Katowicach ustawę metropolitalną
Bytom siedzibą Metropolii Silesia? Marcin Krupa, Zygmunt Frankiewicz, Małgorzata Mańka-Szulik
Twaróg o metropolii w Bytomiu: Walczcie
Zasada: Bytom, miasto społ... stołeczne. Dlaczego siedziba metropolii właśnie tam ma sens?
Ustawa metropolitalna: Skok cywilizacyjny, szansa na rozwój i... jedno miasto?

Na tę chwilę jeszcze nic nie jest przesądzone. Silną kandydaturę zgłosił przecież także Gdańsk – choć jestem przekonany, że po naszej stronie jest więcej atutów. Ponadto doskonale wpisujemy się w ideę szczytu klimatycznego, gdyż w Katowicach, mieście poprzemysłowym, bardzo aktywnie działamy na rzecz walki o czyste powietrze i w tej kwestii mamy się czym pochwalić. Jesteśmy dziś wiodącym w kraju ośrodkiem, jeśli wziąć pod uwagę skalę wysiłków przy niwelowaniu skutków wieloletniej degradacji środowiska.

Podobną szansą dla nas będzie też Światowy Kongres Antydopingowy. Kluczowe będzie wsparcie ministra Bańki, nowego członka władz Światowej Agencji Antydopingowej.

Ustawa metropolitalna podpisana

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera