Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie. Miasto tylko w sierpniu spodziewa się ponad 80 tysięcy osób!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W sierpniu na Jasną Górę ma przybyć ponad 80 tysięcy osób w aż 172 grupach pielgrzymkowych
W sierpniu na Jasną Górę ma przybyć ponad 80 tysięcy osób w aż 172 grupach pielgrzymkowych Katarzyna Gwara
Ponad 80 tysięcy osób w aż 172 grupach pielgrzymkowych dotrze w sierpniu do Częstochowy. Najliczniejsze mają być Pielgrzymki Diecezjalne z Radomia i Tarnowa. Ze wstępnych danych wynika, że będą one liczyć po 7 tysięcy pątników.

Szczyt pielgrzymkowy. W sierpniu do Częstochowy dotrze 80 tysięcy wiernych

Sierpień to w Częstochowie czas największego ruchu pielgrzymkowego, szczególnie przed i w czasie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Święta Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Najbardziej charakterystyczne w sierpniu są oczywiście pielgrzymki piesze, zmierzające na Jasną Górę z różnych stron Polski.

Największej liczby pątników, bo ponad 18 tys. możemy się spodziewać 13 sierpnia, kiedy do miasta przyjdzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej licząca 7 tys. osób czy Piesza Pielgrzymka Podlaska, w której pójdzie 2,8 tys. osób. Ponadto tego dnia do miasta wejdą grupy m.in. z Opoczna (1100 osób), Kielc (1200), Rzeszowa (1000), Sosnowca (800 osób) czy Pelplina (600). Nieco mniej, bo ponad 14 tys. osób spodziewane jest 14 sierpnia. Tego dnia wejdzie m.in. 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (4,5 tys. osób) czy Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej (2 tys.).

Pieszo, biegiem, na rowerach i rolkach

Na Jasną Górę mają też dojechać pielgrzymki na rowerach m.in. z Łasku, Białegostoku, Popowa Kościelnego, Elbląga, Ostrowa Wielkopolskiego, Golubia-Dobrzynia, Warszawy, Kielc, Tomaszowa Mazowieckiego czy Rozprzy. Na 13 sierpnia swoje przybycie zapowiedziała również pielgrzymka biegowa z Radomia.

Co istotne, pielgrzymki piesze korzystają z wybranych, wyznaczonych przez miasto dróg, które zabezpieczy policja oraz miejskie służby. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z Miejskim Zarządem Dróg i Transportu przygotuje parkingi do wzmożonego ruchu pielgrzymkowego. Z kolei w Miejskim Szpitalu Zespolonym zostanie uruchomiona Izba Przyjęć, a oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie będzie w dyspozycji w miejscu stacjonowania i kierowana do likwidacji zagrożeń stosownie do sytuacji.

Warto wspomnieć, że powyższa statystyka nie obejmuje oczywiście tych, którzy przyjeżdżają do Częstochowy autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Wymóg zgłaszania pielgrzymki do Urzędu Miasta dotyczy bowiem tylko pielgrzymek, którym trzeba zapewnić bezpieczne przejście przez miasto z wykorzystaniem dróg publicznych. Liczba odwiedzających miasto w sierpniu może, więc być znacznie wyższa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera