Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt Rady Europejskiej: Bliżej aksamitnego rozwodu z Wielką Brytanią.

Katarzyna Stańko
PixaBay
Rada Europejska zgodziła się na przesunięcie brexitu, o co apelowała na unijnym szczycie Theresa May. O tym, czy Wielka Brytania opuści Unię w sposób uporządkowany na bazie umowy - 22 maja, czy bez jakiegokolwiek porozumienia - po raz trzeci będzie decydować Izba Gmin w głosowaniu w przyszłym tygodniu.

Jeśli brytyjski parlament po raz trzeci odrzuci porozumienie, które Theresa May zawarła z Komisją Europejską 25 listopada, rozwód Wielkiej Brytanii z Unią odbędzie się na twardych warunkach 13 kwietnia bez jakiejkolwiek umowy. Na zwłokę zgodzili sie w czwartek w nocy unijni przywódcy, aby ponownie dać czas brytyjskiemu parlamentowi na ratyfikacje umowy, której negocjowanie 90 proc. Brytyjczycy uważa za “upokarzającą”. Porozumienie popiera zaledwie 14 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Unijne negocjacje trwały wiele godzin, zostały jednak przyjęte z dużą ulgą przez premierów obradujących na forum Rady Europejskiej.

Twardy brexit (czyli bez umowy) może kosztować obywateli Unii Europejskiej nawet 40 mld euro rocznie - wyliczyła Fundacja Bartelsmanna, a samą Wielką Brytanię - 57 mld euro. Kolejnym po Wielkiej Brytanii państwem, który najbardziej straci na opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa są Niemcy. Analitycy twierdzą, że będzie to około 10 mld euro rocznie. Na brexicie zyskać mają natomiast Stany Zjednoczone oraz Chiny, które liczą na wzrost obrotów handlowych zarówno z UE, jak i Wielką Brytanią.

Jakie są szanse na aksamitny rozwód? W poniedziałek lider największej opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy Corbyn spotyka się z premier May. Mają rozmawiać o przyszłotygodniowym głosowaniu nad porozumieniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. - Jako partia polityczna bierzemy na siebie odpowiedzialność i szukamy rozwiązań - zapowiedział Corbyn. Słowa labourzystów dziwią, biorąc pod uwagę chaos legislacyjno-proceduralny, który fundują swoim obywatelom brytyjscy politycy od czterech miesięcy. Premier May, która forsuje porozumienie z UE, ma również bardzo silnych oponentów w swojej własnej Partii Konserwatywnej, której duża część nie poprze porozumienia, żądając dymisji May.

Czy możliwe są jeszcze inne scenariusze? Teoretycznie brytyjski Parlament może nie zgodzić się na odłożenie brexitu, wtedy Wielka Brytania wyszłaby z Unii 29 marca, czyli według obowiązującego stanu prawnego. Możliwe, choć bardzo mało prawdopodobne, jest odwołanie brexitu przez posłów. Taką możliwość w grudniu zaakceptował Trybunał Sprawiedliwości UE, zezwalając Wielkiej Brytanii na jednostronne odwołanie brexitu. Analitycy BBC wskazują jeszcze na opcję przyspieszonych wyborów i dymisji rządu, ale takie rozwiązanie wydaje się najmniej prawdopodobne.

Na stronach parlamentu brytyjskiego zamieszczono w środę petycję przeciw brexitowi. Ponad 3 mln Brytyjczyków, w tym wielu cele brytów, jak na przykład aktor Hugh Grant podpisało dokument on-line. Zainteresowanie Brytyjczyków petycją jest tak duże, że na kilka godzin zablokowano stronę brytyjskiego parlamentu. Liczba podpisów wciąż rośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szczyt Rady Europejskiej: Bliżej aksamitnego rozwodu z Wielką Brytanią. - Portal i.pl