Szef Disneya pracował u producenta majonezów i ketchupu. Nowy dyrektor Studia Filmów Rysunkowych odpowiada na zarzuty posła

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Udostępnij:
Bob Chapek przed objęciem sterów w Disneyu, pracował firmie znanego producenta majonezów i ketchupu H.J. Heinz jako menedżer marki - wskazuje Tomasz Małodobry, p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, który odniósł się do zarzutów postawionych mu przez bielskiego posła Mirosława Suchonia. Wskazał na działania, jakie podjął od objęcia stanowiska, ale nie skomentował zarzutów posła o powiązaniach z PiS i partyjnej nominacji.

To skandaliczna decyzja, skandaliczna nominacja nowego p.o. dyrektora w miejsce osoby zasłużonej i doświadczonej – mówił w czwartek 28 stycznia bielski poseł Mirosław Suchoń przed siedzibą Studia Filmów Rysunkowych. I postawił serię zarzutów domagając się od Tomasza Małodobrego, p.o. dyrektora bielskiej wytwórni, wyjaśnień w tej sprawie. Chciał wiedzieć m.in. jakie doświadczenia w zakresie animacji ma nowy dyrektor i czy jego nominacja to efekt powiązań z PiS.

Tomasz Małodobry, w swoim stanowisku przytoczył działania, jakie podjął od 18 grudnia 2020 r., odkąd objął funkcję p.o. dyrektora bielskiej wytwórni.

- Zamykamy etap przygotowań do przetargu na budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji zgodnie z założonymi terminami. To kluczowa inwestycja, ale nie jedyna. W najbliższym czasie rozpocznie się remont i modernizacja studia nagrań SFR, tak by odpowiadało wymogom współczesności, a nie stanowiło wystawy muzealnej sprzętu nagraniowego – podkreślił.

Zaznaczył, że od chwili objęcia przez niego kierownictwa, wytwórnia rozpoczęła produkcję dwóch nowych seriali animowanych. Studio sfinalizowało też umowę z zagraniczną telewizją, w której po raz pierwszy pojawią się filmy z Bielska-Białej.

- Wartość nowej umowy przekracza zysk z dystrybucji międzynarodowej z ostatnich dwóch lat. Prowadzimy rozmowy z dwoma kolejnymi telewizjami zagranicznymi, które mam nadzieję, również wkrótce zakupią prawa do naszych wspaniałych produkcji – zapowiedział Małodobry.

Dodał, że w Studiu Filmów Rysunkowych powstały dwa nowe działy - Dział Nowych Mediów (będzie odpowiedzialny za merchandising postaci bielskiej wytwórni oraz tworzenie gier planszowych) oraz Studio Lalek (powstaną nowe bajki lalkowe, które były kiedyś specjalnością nieistniejącego już łódzkiego Studia Małych Form Filmowych „SE-MA-FOR”).

- Chcemy kontynuować tę wspaniałą tradycję i łódzkiego „SE-MA-FORA”, ale również Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, które pierwotnie było filią SFR. Dlatego Studio Filmów Rysunkowych ponownie otwarło swój oddział w Warszawie przy ul. Chełmskiej 21 w WFDIF. W oddziale warszawskim będą prowadzone prace nad nowymi produkcjami z serii pod roboczym tytułem „Biuro Śledcze” – wyjaśnił Tomasz Małodobry.

Podkreślił, że wszystko co udało się już osiągnąć nie byłoby możliwe bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i bez profesjonalnego zarządzania.

- Sprawdzone modele zarządzania w takich studiach jak Walt Disney Company jak i innych wytwórniach filmowych opierają się na rozdzieleniu funkcji menedżerskich i artystycznych. Warto czerpać wzorce od najlepszych – zaznaczył.

Odnosząc się do pytania o doświadczenie w zakresie animacji Tomasz Małodobry wskazał, że w koncernie Disneya menedżerowie tacy jak Bob Chapek czy Robert Iger są odpowiedzialni za zarządzanie, a produkcje zostawiają specjalistom i artystom, tworząc jak najlepsze warunki do efektywnej pracy.

- Pan Chapek przed objęciem sterów w Disneyu, pracował firmie znanego producenta majonezów i ketchupu H.J. Heinz jako menedżer marki. Można by zapytać jaki jest związek między majonezem a Myszką Miki, ale to właśnie znajomość różnorodnych rynków i różnych kultur organizacyjnych jest kapitałem osobistym menedżera. Jest to sytuacja wręcz podręcznikowa. Taki model zarządzania przemysłem filmowym sprawdza się nie tylko w USA, ale i na całym świecie i zdumiewa, że w Polsce może być on przez kogoś kwestionowany – ocenił.

Tomasz Małodobry odniósł się też do zarzutów dotyczących podszywania się Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii pod Fundacji Centrum Macierz Polonii oraz współpracy z Agencją Informacyjną, jako której przedstawiciel występował m.in. w mediach rządowych w roli eksperta.

Nie odniósł się jednak do zarzutów Suchonia m.in. o „nominacie partyjnym” (poseł chciał wiedzieć skąd, kiedy i od kogo Tomasz Małodobry uzyskał informacje dotyczące możliwości nominacji na stanowisko p.o. dyrektora bielskiej wytwórni), a także powiązań z PiS.

- Nominacje tego rodzaju powinny być poprzedzone transparentnym konkursem – wskazywał Suochoń. - Wygląda na to, że informacja o możliwości zasiedzenia tego stołka dotarła po prostu kanałami politycznymi i nie miała nic wspólnego z merytoryką – mówił podczas konferencji dla mediów i zapowiedział kontrolę poselską w ministerstwie w tej sprawie.

Tomasz Małodobry wyraził nadzieję, że nagłe zainteresowanie posła jego osobą jest podyktowane wyłącznie dobrymi intencjami i dobrem publicznym, a nie stanowi elementu walki politycznej. Zaprosił też posła Suchonia do Studia Filmów Rysunkowych. - Nikt z pracowników obsługi nie pamięta, by kiedykolwiek pan nas odwiedzał – stwierdził Małodobry.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nikola

Bielsko - strefa wolna od strajku szmat.

N
Nikola

J e b a ć totalną skundloną opozycję!

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie