Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie odwołany za plan wystawy o wysiedleniach

Redakcja
Szef niemieckiej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie Manfred Kittel, krytykowany m.in. przez radę naukową fundacji za zbytnie akcentowanie problematyki niemieckich wysiedlonych, został w poniedziałek odwołany ze stanowiska.

Rada Fundacji przychyliła się do życzenia dyrektora Kittla, który poprosił o przejście do innej pracy, i zwolniła go z obowiązków - poinformowała wieczorem rzeczniczka prasowa fundacji Leonie Mechelhoff.

Następca dyrektora zostanie wybrany w drodze konkursu.

W oświadczeniu rady fundacji podkreślono, że realizacja zadania, jakim jest przygotowanie stałej wystawy do centrum dokumentacyjno-informacyjnego w Berlinie, wymaga opartej na zaufaniu współpracy rady fundacji z radą naukową.

Rzecznik minister stanu ds. kultury Moniki Gruetters, Dietrich Graf von der Schulenburg powiedział, że decyzja personalna otwiera perspektywę współpracy w Polską przy realizacji projektu. - Mamy jeszcze dużo do zrobienia - dodał.

Zadaniem powołanej przez Bundestag w 2008 roku Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie jest stworzenie w Berlinie ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego poświęconego przymusowym wysiedleniom Niemców i innych narodów europejskich w XX wieku. Placówka ulokowana w centrum stolicy Niemiec ma być gotowa w drugiej połowie obecnej dekady.

Dyrektor fundacji, bawarski historyk Manfred Kittel przygotował pokazywaną od początku listopada w Niemieckim Muzeum Historii wystawę, pomyślaną jako zapowiedź przyszłej ekspozycji stałej. Jego dzieło spotkało się z ostrą krytyką rady naukowej fundacji, w której reprezentowani są też historycy polscy. Ich zdaniem dyrektor wbrew wcześniejszym ustaleniom skoncentrował się na wysiedleniach Niemców, chociaż miały one być tylko jednym z wielu elementów ekspozycji. Naukowcy wytknęli mu też szereg błędów merytorycznych.

Przedstawiciele rady naukowej fundacji interweniowali u Gruetters, sugerując jej zwolnienia Kittla.

W obronie Kittla stanął polityk bawarskiej CSU Christian Schmidt, kierujący w rządzie Angeli Merkel resortem rolnictwa. "Dyrektor wykonał wspaniałą pracę" - mówił Schmidt w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. To przecież niemiecka fundacja i powinna zajmować się przede wszystkim wypędzeniem Niemców - tłumaczył. Jego zdaniem krytycy dyrektora postępują "nie po europejsku".

Spór o upamiętnienie niemieckich ofiar przymusowych wysiedleń przez wiele lat zatruwał stosunki polsko-niemieckie. Inicjatywa zbudowania Centrum przeciwko Wypędzeniom wyszła pod koniec lat w 90. od ówczesnej szefowej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach. Jej propozycja spotkała się z bardzo krytycznym przyjęciem w Polsce i Czechach.

W celu rozwiązania konfliktu w 2005 roku odpowiedzialność za projekt, realizowany przez ziomkostwa skupione wokół Steinbach, przejął niemiecki rząd. Bundestag powołał do życia Fundację Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie i podporządkował ją merytorycznie renomowanej placówce naukowej - DHM. Berlin nie zgodził się na wejście Steinbach do rady fundacji.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!