Sześcioro fotografów ze Śląska nagrodzonych w prestiżowym konkursie Grand Press Photo 2021. Zobaczcie najlepsze zdjęcia prasowe roku

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik

Wideo

Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce. W tym roku z całej Polski nadesłano 4517 zdjęć. Oceniane były w pięciu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych, w czterech kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland. Do finału nominowano 272 fotografie. Wśród zwycięzców, aż sześcioro fotografów pochodzi ze Śląska. To rekord. Nigdy wcześniej do naszego województwa nie trafiło tyle nagród w tym konkursie.

57 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021wygrał Adam Lach (Napo Images). Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Lacha zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.

Aż sześcioro fotografów ze Śląska otrzymało nagrody. Jak mówi wielokrotnie nagradzany za swoje prace fotoreporter "Dziennika Zachodniego, Arkadiusz Gola - to rekord.

- Nigdy wcześniej w tym konkursie tyle nagród na raz nie trafiło do naszego województwa. Grand Press Photo jest jednym z trzech ogólnopolskich konkursów branżowych. Dwa pozostałe konkursy organizuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Fotoreporterów Polskich, jednak niewątpliwie Grand Press Photo, jest tym najbardziej prestiżowym - podkreśla Gola i dodaje. - Całe środowisko spogląda na wyniki tego konkursu, a także nominacje. Oczywiście jest on sumą zapatrywań i tego co się akurat podoba jury. Gratuluję wszystkim, którzy w tak trudnym dla wykonywania tego zawodu czasie pandemii, zrobili dobre zdjęcia i stanęli na wysokości zadania.

Z województwa śląskiego nagrody otrzymali: Krzysztof Gołuch, Ireneusz Dorożański, Jarosław Respondek, Paweł Jędrusik, Jeremi Astaszow oraz Jessica Ciupa.

Zobacz koniecznie

- Pierwszy raz udało mi się znaleźć w finale tego konkursu, choć zgłoszenia wysyłałem każdego roku od 12 lat - mówi Paweł Jędrusik, którego zdjęcie otrzymało III nagrodę w kategorii "Życie codzienne".

- Fotografią zajmuję się od 2008 roku. Na początku była to fotografia sportowa. Wtedy jeszcze mieszkałem w Krakowie i fotografowałem mecze Wisły, Kraków, Cracovii, mecze hokejowe. Później zainteresowałem się fotografowaniem życia codziennego. Dla mnie to ważne wyróżnienie. Nie jest to pierwsza nagroda, jaką otrzymałem za swoje zdjęcia, jednak pierwsza tak prestiżowa. Nie ukrywam, że po cichu bardzo chciałem dostać nagrodę w tym konkursie. Cel udało się osiągnąć - mówi z uśmiechem Jędrusik.

Nie przeocz

Jeremi Astaszow na co dzień zajmuje się między innymi fotografią teatralną, jednak jak podkreśla, to ludzie inspirują go najbardziej.

- Bardzo się cieszę z nagrody, choć przyznaję, jestem zaskoczony trochę. Wydawało mi się, że to nie jest ten nurt. Dla mnie to zdjęcie symbolizuje takie spojrzenie w skali mikro, na to, jak duży wpływ miał lockdownie na marzenia wielu par, które nie mogły zorganizować swojej „imprezy życia” w weselnej formie – mówi Jeremi Astaszow, zdobywaca I miejsca w kategorii „Ludzie”.

- Pojedyncze zdjęcia zawsze są trudne. Nie zawsze można wychwycić szerszy kontekst fotografii. Jestem dumny, że w przypadku mojego zdjęcia ten kontekst udało się złapać. Z Agnieszką i Piotrkiem rozmawiałem o zdjęciach już dwa lata wcześniej, ale ze względu na pandemię przesuwali cały czas termin imprezy. A ta miała być z pompą, w sali balowej. Mieli dopięty każdy szczegół. Byłem przekonany, że będą przesuwać wesele, aż w końcu będą mogli je zorganizować w swojej wymarzonej formie. W końcu zdecydowali się na ślub i przyjęcie w domu rodzinnym, w starej kamienicy w Bogucicach. Zrobiłem zdjęcie Agnieszce i wiedziałem, że jest to ujęcia na którym mi zależało – mówi o fotografii Astaszow i jak przyznaje za konkursami nie przepada, a zgłoszenia na nie wysyła niezwykle rzadko.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali

ZDJĘCIA POJEDYNCZE
Wydarzenia
I miejsce
Adam Lach (Napo Images)
– Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
II miejsce
Jarosław Respondek (Agencja Reporter
) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
III miejsce
Przemysław Błaszkiewicz („Magazyn Pielęgniarki i Położnej”)
– Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Życie codzienne
I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”)
– W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.
II miejsce
Maks Skrzeczkowski („Lajf. Magazyn lubelski”)
– Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.
III miejsce
Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl)
– Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

Ludzie
I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio)
– Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.
II miejsce
Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa)
– Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.
III miejsce
Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl)
– Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Środowisko
I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa)
– Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.
II miejsce
Jakub Orzechowski („Gazeta Wyborcza Lublin”)
– Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.
III miejsce
Marcin Dobas („National Geographic Polska”)
– Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

Portret
I miejsce
Paweł Łączny (freelancer)
– Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

II miejsce
Martyna Niećko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”)
– Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce
Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.p
l) – Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

REPORTAŻE
Wydarzenia
I miejsce
Jakub Kamiński (East News)
– Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce
Ireneusz Dorożański (Agencja Forum)
– Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

Życie codzienne
I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków)
– Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce
Maciej Stanik (NaTemat.pl)
– Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

Ludzie
I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo)
– W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce
Małgorzata Adamczyk (Pix.House)
– W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

Środowisko
I miejsce

(Nie przyznano pierwszego miejsca)

II miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum)
– Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

PROJEKT DOKUMENTALNY
I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru”
– Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce
Michał Patroń, „Unoffensichtlich.
Turyzm w okupowanej Polsce” (magazyn „Obscurny”) –
Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

YOUNG POLAND
POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) –
W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński)
– Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE
I miejsce
Jessica Ciupa
(Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie
Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie)
– 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie