Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklany dach jest już prawie gotowy. Wiadomo jednak, że oddanie obiektu znacznie się opóźni. Prawdopodobnie od stycznia przyszłego roku

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak prezentuje się obecnie sosnowieckie nowe Egzotarium. Dach jest gotowy w 95 procentach. Większość prac odbywa się obecnie wewnątrz obiektu.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się obecnie sosnowieckie nowe Egzotarium. Dach jest gotowy w 95 procentach. Większość prac odbywa się obecnie wewnątrz obiektu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Armagiedron
Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli sosnowieckiego Egzotarium nie zwalnia. Najwięcej prac toczy się obecnie wewnątrz obiektu. Na zewnątrz widać już przeszklony dach tej części Egzotarium w którym znajdzie się palmiarnia. Na dachu pawilonu palmiarni znalazły się już szklane panele. Budowa nie zakończy się jednak w połowie roku. Prawdopodobnie Egzotarium będzie gotowe dopiero w styczniu przyszłego roku.

Egzotarium, czyli wizytówka Sosnowca

To jedna z kilku bardzo ważnych inwestycji realizowanych obecnie w Sosnowcu.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu będzie wizytówką tego miasta. Jedyny, podobny do niego obiekt to gliwicka Palmiarna. Jednak w Sosnowcu będzie to nie tylko nowoczesne, na miarę XXI wieku miejsce, w którym zobaczymy egzotyczne rośliny i zwierzęta. Tu będą się mogły odbywać spotkania, lekcje przyrody czy ekologii, będzie sala kinowa i kawiarnia.
Na razie obserwatorzy z zewnątrz widzą nowy, szklany dach pawilonu palmiarni.

Zobacz zdjęcia:

- Przeszklenie dachu nawy głównej jest wykonane w 95 procentach. Rozpoczęły się już również prace na szklanych elewacjach obiektu – podkreśla Magdalena Tołpa, inżynier MAXIMUS ZBH, wykonawcy obiektu.

Sosnowieckie Egzotarium: rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin

Sosnowiec: Egzotarium, jakie znacie, wkrótce przejdzie do hi...

Ośmiometrowe ścianki z akrylu już na swoim miejscu

Więcej prac odbywa się we wnętrzu budynku. Zamontowano tam już ogromne akrylowe fronty akwariów i akwaterrariów. Przypomnijmy. By wnieść ośmiometrową akrylową ściankę jednego z akwariów, trzeba było zrobić w ścianie budynku specjalny – montażowy otwór.

- Zakończyła się, oceniana na najtrudniejszą, dostawa i montaż 10 witryn akrylowych w akwaterrariach w piwnicy, gdzie będzie można oglądać różne gatunki ryb. Z uwagi na gabaryty witryn, nie było łatwo. Największa witryna akrylowa ma długość ponad ośmiu metrów i wysokość dwóch i pół metra. Panowie z firmy Oceanus Waldemar Osmałek pokonali przeszkody i zabudowali witryny. Nie mogę się doczekać efektu końcowego. Aktualnie witryny są jeszcze zabezpieczone i nie można zobaczyć ich w całej okazałości – mówi Magdalena Tołpa z MAXIMUS ZBH.

Nie przeocz

Deszczówka będzie w pełni wykorzystywana

Na zewnątrz trwają również prace przy kanalizacji deszczowej. Warto wiedzieć, że deszczówka z tak dużego obiektu nie zostanie zmarnowana. Wody opadowe, będą odbierane z całego terenu oraz z dachów budynków, następnie magazynowane w zbiornikach retencyjnych, uzdatniane i w całości ponownie wykorzystywane do np. podlewania roślin czy spłukiwania toalet.

Co będzie się znajdowało w nowym Egzotarium?

W części konstrukcji żelbetowej będą się mieściły m.in.: strefa wejściowa, kasa, szatnia, kiosk, kawiarnia, przestrzeń ekspozycyjna, sale edukacyjne oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne, a w jej podziemiu przestrzeń ekspozycyjna akwatrerrairiów i techniczna. W najwyższej części, budynku, zwieńczonej ramami drewna klejonego zlokalizowano trzy strefy ekspozycyjne: największą tropikalną, śródziemnomorską i najmniejszą pustynną.
Elementem mocno wyróżniającym się z zewnątrz jest szklarnia techniczna zlokalizowana od strony zjazdu z ul. Kresowej.

- Prace które zostały już zlecone a na które jeszcze czekamy to między innymi dostawa i montaż urządzeń np. wind, kotłowni olejowej, drycoolerów (chłodnic - przyp. red.), montaż balustrad - mówi inż. Magdalena Tołpa.

Egzotarium zostanie oddane dopiero w styczniu 2023 roku

Choć prace trwają bez przestojów, to już wiadomo, że obiektu nie uda się dokończyć w założonym terminie. Jak już informowaliśmy wcześniej, wykonawca złożył do Urzędu Miejskiego roszczenie terminowe.

- Czekamy na podpisanie aneksu terminowego. Wiemy, że na pewno będzie – mówi Magdalena Tołpa.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, prawdopodobnym terminem ukończenia inwestycji będzie styczeń 2023 roku. Wykonawca nie ma szans na dokończenie budowy do sierpnia 2022 roku, jak to było planowane pierwotnie.
Co wpłynęło na opóźnienia?

- To okres pandemii, potem problemy z dostawami materiałów. Brakowało na rynku stali, a nawet cementu – mówi przedstawicielka wykonawcy.

Teraz nakładają się na to kolejne problemy związane z wybuchem wojny na Ukrainie. Choć generalny wykonawca nie odczuł odpływu ukraińskich pracowników na budowie, to niektórzy jego podwykonawcy już tak.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera