MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła i uczniowie w PRL-u. Stare zdjęcia opowiedzą wyjątkowe szkolne historie z tamtych lat. Tak kiedyś wyglądały lekcje nad Wisłą

Szkoła i uczniowie w PRL-u. Tak kiedyś wyglądały lekcje nad Wisłą
Szkoła i uczniowie w PRL-u. Tak kiedyś wyglądały lekcje nad Wisłą Archiwum DZ, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Szkoła w czasach PRL-u na starych fotografiach. Kilkadziesiąt lat temu chodzenie do szkoły wiązało się z dyscypliną, a uczniowie odnosili się do nauczycieli z szacunkiem i zaufaniem. Zajęcia praktyczno-techniczne uczyły ich życiowej zaradności na wielu płaszczyznach, a dzięki wspólnemu spędzaniu czasu w kręgu społeczności szkolnej, dzieci i młodzież były zintegrowane znacznie bardziej, niż w erze internetu i nowoczesnych technologii. Wiele osób, które wówczas chodziły do szkoły, wspomina te czasy z łezką w oku, ale i z uśmiechem na twarzy. W załączonej galerii prezentujemy galerię wspaniałych zdjęć archiwalnych, przedstawiających uczniów i nauczycieli z czasów PRL-u. Zobacz, jak wyglądały zajęcia lekcyjne kilkadziesiąt lat temu.

Współczesna szkoła znacznie różni się od tej z czasów PRL-u

Obecnie szkoła daje uczniom sporo swobody, o czym ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat mogli jedynie pomarzyć. Nikt już nie uderza ich linijką w dłonie oraz nie pociąga do surowej odpowiedzialności za naganne postępowanie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dzieci i młodzież nie wstydzą się swojego zachowania, uważając je niejednokrotnie za postawę indywidualną, którą inni muszą tolerować. Przekonanie o własnych możliwościach wyrażania poglądów sprawia, że bardzo często przesuwane są granice związane z przyzwoitością czy zwyczajnym uszanowaniem drugiego człowieka.

Uczestnicy zajęć lekcyjnych mogą swobodnie wypowiadać się na różne tematy, zajmując nieraz krytyczne czy nawet kontrowersyjne stanowiska. Inną cechą współczesnej szkoły jest też swoboda w noszeniu ubioru i stylizowaniu swojego wyglądu wedle własnych upodobań.

Uczniowie nie są zobowiązani do zakładania mundurków – chyba, że wymaga tego konkretna placówka edukacyjna – ani dopasowywania się do jednego ustalonego schematu. Wyposażeni w nowoczesne technologie, nie potrzebują już słowników ani encyklopedii, ale też mniej ze sobą rozmawiają, na czym wiele tracą koleżeńskie relacje.

Szkoła w czasach PRL-u była bardziej wymagająca

Każdy, kto uczęszczał na zajęcia lekcyjne w czasach PRL-u, zapewne pamięta, jak ważną rolę pełniła wówczas dyscyplina. Uczniowie odnosili się do nauczycieli z szacunkiem i zaufaniem. Potrafili też budować trwałe i szczere relacje z rówieśnikami. Szkoła kojarzyła się z koleżeństwem oraz pozalekcyjnymi formami spędzania czasu, które integrowały, a także zacieśniały więzi w kręgu społeczności szkolnej.

Dzieci i młodzież nie korzystały wówczas z internetu i nowoczesnych technologii, w związku z czym musiały radzić sobie przy pomocy zupełnie innych metod nauki oraz komunikowania się. Zajęcia praktyczno-techniczne uczyły ich życiowej zaradności na wielu płaszczyznach, dzięki czemu uczniowie dość szybko stawali się samodzielni i potrafili odnaleźć w różnych życiowych sytuacjach.

W załączonej galerii prezentujemy zestaw wspaniałych zdjęć archiwalnych, przedstawiających szkołę w czasach PRL-u. Zobacz, jak wyglądały zajęcia lekcyjne kilkadziesiąt lat temu.

Szkoła i uczniowie w PRL-u. Tak kiedyś wyglądały lekcje nad Wisłą

Szkoła i uczniowie w PRL-u. Stare zdjęcia opowiedzą wyjątkow...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni