Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła nauczy dobrze grać na komputerze

Katarzyna Domagała-Szymonek
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Uczniowie kuszeni są nowymi profilami. Od września w regionie będzie sporo nowości, m.in. klasa e-sportowa czy celno-prawna

Nauka języka chińskiego, disc golf, rolki i łyżwy, dodatkowy język angielski czy opanowanie taktyki w grach komputerowych (to nie żart) - gimnazja i szkoły średnie w Śląskiem prześcigają się w nietypowych profilach, które mają przyciągnąć uczniów. Rekrutacja do szkół rozpocznie się w maju, więc ujawniają się nowe pomysły. Rodzice i uczniowie muszą mieć czas na zapoznanie się z ofertą. Wiadomo już, że od nowego roku szkolnego pojawi się u nas kilka całkowitych nowinek, m.in. pierwsza w regionie (prawdopodobnie druga lub trzecia w kraju) klasa o profilu e-sportowym.

Przyjemne z pożytecznym: nauka gry na komputerze

Od września uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich pod okiem profesjonalnych trenerów będą mogli szkolić taktyki w grach komputerowych. Później swoje umiejętności będą sprawdzać na profesjonalnych turniejach i zawodach e-sportowych. Szkoła planuje otwarcie klasy o profilu e-sportowym.

- Zdajemy sobie sprawę, że zarabianie na turniejach zarezerwowane jest tylko dla najlepszych, dlatego do pomysłu podeszliśmy panoramicznie - podkreśla Marek Smyczek, nauczyciel przedmiotów informatycznych i elektrycznych w piekarskim zespole szkół oraz pomysłodawca klasy e-sportowej.

- Uczniowie, którzy wybiorą ten profil, nie tylko będą szkolić swoje umiejętności w tym zakresie, ale też uczyć się programować i tworzyć gry komputerowe oraz modelować w nich postacie i obiekty 3D - dodaje.

Wiadomo już, że młodzi ludzie będą mieli kontakt z najlepszymi e-sportowcami w Polsce. Jednak szkoła jeszcze nie chce zdradzić konkretnych nazwisk. - W kwietniu zaplanowaliśmy oficjalne podpisanie umowy z Polską Federacją E-sportu, wtedy podamy więcej szczegółów - zapewnia nauczyciel.

Kolejną nowością, jaka czeka na przyszłych uczniów tej szkoły, jest uruchomienie od września klasy o profilu celno-prawnym. Patronować jej będzie Izba Celna w Katowicach. Uczniowie, którzy wybiorą ten profil, w programie nauczania będą mieli m.in. ćwiczenia praktyczne w różnych oddziałach służby celnej (jednostki w Chorzowie czy na terenie portu lotniczego Katowice-Pyrzowice) oraz ćwiczenia sprawności fizycznej. Będą też symulacje charakterystycznych sytuacji związanych ze służbami mundurowymi i nauka sporządzania dokumentacji służbowej.

Zawody z perspektywami? Zaskakujące propozycje

W świętochłowickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 młodzi ludzie będą mogli uczyć się najtrudniejszego języka świata, czyli chińskiego. Na tym nie koniec. Poznają również kulturę oraz zwyczaje biznesowe panujące w Chinach.

- Będzie to klasa pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego. Z uczniami będzie pracować wykładowczyni z tej uczelni - wyjaśnia Aldona Minorczyk-Cichy, rzeczniczka prasowa UM w Świętochłowicach.

Jak zaznacza, oceny z tego przedmiotu zostaną wliczone do średniej, bo język chiński będzie trzecim językiem obcym, jakiego mają się uczyć w tej szkole młodzi ludzie. Takie przygotowanie ma ułatwić licealistom dalszą edukację, np. kontynuowanie nauki na filologii angielskiej ze specjalnością tłumaczeniową języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim.

Natomiast nowością w Zespole Szkół w Porębie będzie uruchomiony od września kierunek technik lotniskowych służb operacyjnych.

- To zupełnie nowy zawód, który wszedł w życie w ubiegłym roku - podkreśla Beata Mędrecka-Bańka, dyrektor ZS w Porębie. - Kierunek, jaki proponujemy, pozwoli uczniom przygotować się do wykonywania pracy w wielu zawodach związanych z branżą lotniczą - dodaje.

Po ukończeniu czteroletniego technikum uczniowie będą potrafili nie tylko czytać parametry urządzeń lotniczych i pomiarowych, sprawdzać na nich warunki pogodowe, ale też kontrolować i oceniać sytuację na płycie lotniska czy analizować informacje, a następnie przetwarzać i przekazywać je do kontrolera ruchu lotniczego.

W gimnazjach więcej sportu i języka obcego

Także dyrektorzy gimnazjów zastanawiają się, jak przyciągnąć do siebie uczniów. W Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyń- skiej w katowickiej Ligocie postawiono na oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim.

- Oznacza to, że lekcje wybranych przedmiotów prowadzone będą w dwóch językach (polskim i angielskim - przyp. red.). O proporcjach między językami i o formie nauczania decydować będą nauczyciele, uzależniając to od poziomu wiedzy uczniów - wyjaśniają nauczyciele z gimnazjum.

Chorzowski Zespół Szkół Sportowych nr 1 w nowym roku szkolnym chce uruchomić gimnazjalną klasę rekreacyjno--outdoorową. Taka klasa to absolutna nowość. Podstawa to dużo sportu. Wiadomo, że będą realizowane m.in. takie zajęcia jak jazda na łyżwach i rolkach, narciarstwo biegowe, fitness, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, disc golf, futbol stołowy oraz wiele innych form ruchowych.

Egzaminacyjny maraton startuje w kwietniu

Zanim uczniowie zabiorą się za wybieranie nowych szkół, muszą zdać egzaminy. Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 5 kwietnia. Uczniowie kończący naukę w gimnazjum sprawdzą się podczas egzaminu gimnazjalnego między 18 a 20 kwietnia. Zaś dla maturzystów dni prawdy, czyli egzamin maturalny, potrwają od 4 do 27 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!