Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła przyszłych obywateli. Szkolny Budżet Partycypacyjny I LO w Dąbrowie Górniczej

Katarzyna Domagała-Szymonek
Karolina Pączkowska i Wiktoria Bryszkowska już wiedzą, na jakie projekty oddadzą swój głos. Czas na zgłoszenie pomysłów uczniowie I LO w Dąbrowie Górniczej mają do 10 listopada
Karolina Pączkowska i Wiktoria Bryszkowska już wiedzą, na jakie projekty oddadzą swój głos. Czas na zgłoszenie pomysłów uczniowie I LO w Dąbrowie Górniczej mają do 10 listopada arc prywatne
Uczniowie I LO w Dąbrowie Górniczej sami zadecydują, na co wydać 5 tys. zł. Ruszył I Szkolny Budżet Partycypacyjny. Głosowanie w grudniu.

Pięć tysięcy złotych - to kwota, jaką w ramach I Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego mają do rozdysponowania uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Już teraz chcemy pokazać uczniom, że sami mogą decydować o własnym otoczeniu, że ich głos ma i będzie miał znaczenie w przyszłości - mówi Marta Bobrowska-Juroff, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, która koordynuje nowatorski projekt.
Pomysł chwalą samorządy, które od kilku lat organizują budżety obywatelskie i oddają głos mieszkańcom. Przypadł też do gustu uczniom, którzy wykazują się sporą kreatywnością przy zgłaszaniu projektów. Najprawdopodobniej to pierwsza tego typu inicjatywa w Śląskiem.

Na co wydać pieniądze?

Swoje propozycje na realizację budżetu szkolnego licealiści mogą zgłaszać do 10 listopada. Pierwsze już się pojawiły. Śmiało można stwierdzić, że do wydawania pieniędzy młodzi podchodzą bardzo pragmatycznie.

- Kolega opracowuje projekt doposażenia radiowęzła. Czekam, aż będzie gotowy i złożę pod nim podpis. Wielu uczniów też chce, by nasz radiowęzeł prężnie działał - zdradza Wiktoria Bryszkowska, uczennica I LO.

Młodzi wnioskują też np. o doposażenie łazienek, dodatkowe stoliki w świetlicy, nowe odczynniki chemiczne czy zakup nowych książek do biblioteki.

- Chodzi nam o tytuły, po które będziemy chętnie sięgać - dodaje Karolina Pączkowska, koleżanka Wiktorii.

W luźnych rozmowach słychać też o pomyśle zbudowania palarni z prawdziwego zdarzenia czy... kącika piwnego. Młodzi do wydania mają 5 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze środków własnych szkoły.

Na tych samych zasadach

By projekt został przyjęty, musi poprzeć go co najmniej 15 uczniów. Następnie specjalna komisja, w skład której wejdą nauczyciele, dyrekcja i przedstawiciele samorządu uczniowskiego, sprawdzi, czy spełnia wszystkie wymogi formalne. Jeśli tak, to trafi na listę projektów zaakceptowanych. 6 grudnia uczniowie będą mogli oddać na niego głosy podczas wyborów powszechnych. Pomysł, który zbierze najwięcej głosów, przejdzie do realizacji.

- Wzorowaliśmy się na Dąbrowskiej Akademii Obywatelskiej, więc wszystko odbywać się będzie na tych samych zasadach co w samorządach - mówi Bobrowska-Juroff. - Uczniowie muszą wiedzieć, jak prawidłowo napisać projekt i zebrać odpowiednią liczbę osób popierających go. Mamy nadzieję, że w ten sposób pokażemy im, iż sami mogą kreować rzeczywistość wokół siebie - dodaje. Przyznaje, że jako nauczycielka WOS-u ma ogromną nadzieję, że nie zapomną o tym, gdy skończą naukę.

Samorządy są na tak

Pomysł chwalą samorządy, które od kilku lat prężnie rozwijają na swoim terenie budżety obywatelskie.

- To ciekawy sposób na edukację obywatelską uczniów - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie, gdzie na dniach rozpoczną się konsultacje do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego.
Wtóruje mu Maciej Stachura, reprezentujący UM w Katowicach.

- Projekt pokazuje uczniom, że mają realny wpływ na zmienianie swego otoczenia.

Czy skoro chwalą pomysł, to szkoły w ich miastach mogłyby w przyszłości liczyć na wsparcie finansowe, by bez problemu przenosić go do siebie.

- Każdy ciekawy pomysł wart jest rozważenia. Jednak proszę pamiętać, że w Katowicach projekty mogą wnosić już 16-letnie osoby, to również wiek upoważniający do głosowania na inne projekty - podkreśla Stachura.

- W naszym mieście placówki oświatowe zawsze korzystają z budżetu obywatelskiego. Wolimy, by w jego ramach powstawały nowe inwestycje przeznaczone dla wszystkich mieszkańców, projekty, które pozwolą lepiej integrować się mieszkańcom poszczególnych dzielnic - dodaje Włodzimierz Tutaj.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!