Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła stewardes powstaje na Śląsku. Kto chętny?

Paweł Szałankiewicz
"Cogito" będzie pierwszą szkołą na Śląsku, gdzie przygotują do zawodu stewardes. Podobna szkoła powstaje w Bełchatowie
"Cogito" będzie pierwszą szkołą na Śląsku, gdzie przygotują do zawodu stewardes. Podobna szkoła powstaje w Bełchatowie Bartek Syta
Na Śląsku powstaje szkoła stewardes. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "Cogito" od przyszłego roku chce na kierunku technik hotelarstwa dodatkowo kształcić stewardesy.

Szkoła dla stewardes i stewardów w Siemianowicach? Tak, od przyszłego roku szkolnego! Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "Cogito" jako pierwsza szkoła na Śląsku chce przygotowywać swoich uczniów właśnie do tego zawodu w ramach klasy technikum hotelarskiego, gdzie dodatkowo będzie można nabyć umiejętności potrzebne do pracy stewardesy.

- Pomysł wziął się stąd, że niedawno czytałam artykuł dotyczący zapotrzebowania na rynku pracy właśnie na stewardesy - wyjaśnia Danuta Kopyczok, dyrektorka szkoły.

Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi w naszym kraju stale rośnie, choć jest uzależnione od wielu czynników.

- W kraju rynek pracy w tym zawodzie nie jest może specjalnie obszerny, ale rozwojowy. Wiele zależy od dynamiki wzrostu połączeń lub pojawienia się na rynku jakiegoś nowego przewoźnika (np. niedawno prowadzony był nabór przez linię Emirates). Wydaje się, iż miejsce na jedną profesjonalnie kształcącą się w tym zakresie klasę, z adekwatnym do oczekiwań linii lotniczych programem, by się znalazło - podkreśla Mariusz Osowski, kierownik działu kadr, płac i doskonalenia zawodowego Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (to zarządca lotniska w Pyrzowi-cach), z którym "Cogito" chce nawiązać współpracę.

GTL to niejedyna instytucja, z którą szkoła chce współpracować przy okazji uruchomienia nowej klasy. - Chcemy również spróbować nawiązać współpracę z którąś z linii lotniczych, a nawet, jeśli się uda, zapewnić staże naszym uczniom - zapowiada Danuta Kopyczok.
Taka współpraca, jak podkreśla Mariusz Osowski, dla "Cogito" może być wręcz nieodzowna. - Na pewno bez uzgodnienia z liniami lotniczymi trudno mówić o szansach powodzenia tego kierunku, dlatego dobrze by było, aby szkoła nawiązała w tej kwestii współpracę z jakimś przewoźnikiem lotniczym - podkreśla.

Na razie wiadomo, że uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w "Cogito", zdobędą szereg umiejętności potrzebnych do zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Przede wszystkim będą zajęcia z dwóch języków: obowiązkowego angielskiego oraz do wyboru niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. Dodatkowo będą uczyli się słownictwa branżowego.

Uczniowie będą mieli poszerzony zakres przedmiotów zawodowych o wiedzę z zakresu historii lotnictwa pasażerskiego, prawa lotniczego, bezpieczeństwa wewnętrznego, radzenia sobie w sytuacjach nadzwyczajnych, np. związanych z terroryzmem oraz związanych z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Ponadto będą uczestniczyli w warsztatach wizażu, autoprezentacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz z komunikacji.

Czy to zapewni absolwentom szkoły w przyszłości pracę? - Każda linia posiada swoje własne procedury dotyczące naboru do pracy na stanowisko stewardesy, ale podstawowe wymagania dla takich pracowników są podobne i wysokie - podkreśla Osowski.

Obecnie linie lotnicze prowadząc nabór organizują własne kursy dla stewardes i stewardów. W ubiegłym roku linie z Dubaju w ten sposób pozyskały ponad 100 polskich pracowników, zwiększając liczbę "swoich" stewardes i stewardów do ponad 400.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!