Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Bojszowach: Klasa bez krzeseł? Uczniowie siedzą na piłkach

Jolanta Pierończyk
Sześciolatki w bojszowskiej szkole siedzą na piłkach
Sześciolatki w bojszowskiej szkole siedzą na piłkach Jolanta Pierończyk
Szkoła w Bojszowach: Szkoła im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach w powiecie bieruńsko-lędzińskim, bodaj jako jedyna w województwie śląskim, wprowadziła w tym roku nowość dla pierwszaków: piłki do siedzenia zamiast krzeseł. Z badań wynika, że są korzystniejsze dla kręgosłupa.

Szkoła w Bojszowach:

- Spotkałam się z taką innowacją na jednej z konferencji i postanowiłam spróbować w naszej szkole - mówi Barbara Sosna, dyrektorka szkoły.

Takie specjalne siedzenia dostała klasa złożona z samych sześciolatków. Jest ich 15. - Dla dzieci to przede wszystkim atrakcja, ale z badań wynika, że dla kręgosłupa są korzystniejsze niż krzesła - mówi Marta Kuźnik, wychowawczyni klasy, doktorantka specjalizująca się w edukacji wczesnoszkolnej.

Oczywiście, przymusu nie ma. Jeśli dziecko woli krzesełko, nie ma przeszkód. - Krzesełka w sali są i czasem dzieci zamieniają piłkę na krzesełko - mówi dyrektorka. - Ale po jakimś czasie wracają do piłki. Najważniejsze, aby dziecko czuło się dobrze. To ono decyduje, na czym chce siedzieć.

Podczas naszej wizyty w tej innowacyjnej klasie rzeczywiście zauważyliśmy dwoje dzieci siedzących na krzesełkach. Piłek szkoła kupiła dwadzieścia, płacąc po 49 zł za każdą. Są dostosowane do wzrostu dzieci, bo tylko tak odpowiednio dobrane mają sens i spełniają swoje zadanie.

Siedzenie na piłce specjaliści nazywają siedzeniem aktywnym lub dynamicznym, które zmusza mięśnie do pracy w ekonomiczny sposób.

Prócz niekwestionowanych korzyści dla kręgosłupa, siedzenie na piłce ma dla uczniów również inne zalety. Specjaliści z Gabinetu Psychologiczno-Pedagogicznego "Plastuś" na swojej stronie internetowej www.integracja-sensoryczna.pl zapewniają, że siedzenie na piłce sprzyja także integracji sensorycznej (podświadomemu współdziałaniu zmysłów). Uczenie się "w ruchu" daje wiele korzyści dziecku, a rodzicom zmniejsza potrzebę ciągłego powtarzania: "siedź prosto", "nie bujaj się na krzesełku", "rób wreszcie to zadanie".

W Skandynawii stosują już piłki

Z Alim-Aschabem Nurbagandowem, fizjoterapeutą, rehabilitantem reprezentacji zapaśników i lekkoatletów, rozmawia Jolanta Pierończyk

Co pan sądzi o wprowadzeniu w szkole piłek do siedzenia zamiast krzeseł?
Wspaniały pomysł. Siedzenie na piłce stabilizuje miednicę i w naturalny sposób odciąża kręgosłup oraz stawy skokowe i kolanowe. Piłka reaguje na każdy ruch naszego ciała, przez cały czas angażuje do pracy mięśnie, które odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ponadto naturalnie dopasowuje się do ciała i daje komfort fizyczny. Mając taką piłkę dziecko może też w każdej chwili położyć się na niej, wygiąć plecy, rozluźnić się. To bardzo cenny przyrząd. Dziecko się na nim nie nudzi.

Gdyby to od pana zależało, dzieci w szkole siedziałyby na piłkach?
Na pewno zalecałbym takie rozwiązanie, zwłaszcza w pierwszych klasach szkoły podstawowej. O wykorzystaniu piłek do siedzenia w szkołach słyszałem w kontekście krajów skandynawskich. Nie bylibyśmy więc prekursorami, a raczej kontynuatorami dobrej praktyki. Ja osobiście uważam, że piłka to bardzo mocne narzędzie w rękach nauczyciela odpowiednio przeszkolonego.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!