Spis treści
Szkoła w Chmurze rozszerza działalność
Mimo wielu krytycznych głosów Szkoła w Chmurze nie zwalnia tempa i otwiera nowe placówki. Od września 2024 roku Szkoła w Chmurze będzie działać w Tarnobrzegu, Olsztynie, Kutnie i Lublinie. Trwa również rekrutacja.
– Ta rekrutacja będzie ograniczona w czasie i będzie otwarta do wyczerpania miejsc w danych klasach. W 4 LO i 8 SP już zabrakło miejsc – czytamy w informacji przekazanej przez SwCh.
Przypomnijmy również, że Szkoła w Chmurze przestała być bezpłatna. Od roku szkolnego 2024/2025 wprowadzono opłaty. Jest to wynik drastycznych zmian w finansowaniu edukacji domowej.
Podstawowa opłata zależy od etapu edukacyjnego:
- 140 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 1-3 SP
- 290 zł za uczniów i uczennice w klasie 8 SP oraz kl. 1-4 LO.
Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025
Decyzja Szkoły w Chmurze ucieszyła rodziców?
Rodzice uczniów uczęszczających lub planujących uczęszczanie do Szkoły w Chmurze wydają się zadowoleni rozwojem szkoły.
Takie komentarze możemy przeczytać w social mediach:
- Nie spodziewałam się że powstanie takie miejsce w Tarnobrzegu! Już nie mogę się doczekać!! ♥️
- Lublin! Super!!! 😃
- Najlepsza we Wszechświecie ❤️❤️❤️
Zaskakujące może być zapotrzebowanie na ten rodzaj placówki realizującej edukację domową, internauci bowiem proponują otwarcie placówek Szkoły w Chmurze również w wielu innych polskich miastach. Jednym z miast cieszących się zainteresowaniem był Wrocław.
Kiepskie wyniki matur w Chmurze
Wyniki egzaminów w Szkole w Chmurze były jedną z kwestii, którymi zainteresowała się minister edukacji Barbara Nowacka, która mówiła, że „wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, dzieci, które były objęte edukacją w tej niepublicznej placówce, budzą duże zaniepokojenie”. Poinformowała również, kuratoria przyjrzą się wynikom matur osób uczęszczającym do Szkoły w Chmurze, a także odniosą się do ocen końcowych uczniów.
– Mamy sygnały, że oceny końcowe uczniów były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki egzaminów maturalnych – wyjaśniła szefowa resortu.
Dyrektorka Szkoły w Chmurze, Barbara Jędrusiak, odniosła się do słów ministry edukacji.
– Jestem zasmucona tym, jak jednak clickbaitowe treści pojawiające się w mediach wpływają na osąd osób, które pełnią bardzo ważne stanowiska w naszym państwie – powiedziała. Mam wrażenie, że pomimo tego, że działamy już piąty rok, wciąż panuje pewne niezrozumienie na temat tego, czym nasza szkoła jest – dodała.
Jaka była zdawalność matur w Szkole w Chmurze?
Największe różnice, jeśli chodzi o pisemne przedmioty obowiązkowe, dotyczą matematyki na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., w woj. mazowieckiem (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., a w Szkole w Chmurze - 77 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., a w Szkole w Chmurze - 73 proc.
W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., w woj. mazowieckim (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 96 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 93 proc.
W przypadku języka angielskiego (najczęściej wybieranego przez maturzystów języka obcego) na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., w woj. mazowieckiem (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 98 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 98 proc.
Przedstawiciele Szkoły w Chmurze zwrócili uwagę, że w porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi, ich maturzyści uzyskali z języka polskiego wynik powyżej średniej dla szkół ponadpodstawowych. Wskazali, że średnia z języka angielskiego jest powyżej średniej wszystkich typów szkół i zaznaczyli, że analizują powody słabszego wyniku egzaminów z matematyki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?