Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie z zakresu przeciwdziałaniu stosowaniu tortur w bytomskiej policji

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Szkolenie bytomskich policjantów z zakresu przeciwdziałaniu tortur.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szkolenie bytomskich policjantów z zakresu przeciwdziałaniu tortur. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały śląskiej policji
Bytomscy policjanci uczyli się, jak - według standardów prawa - postępować z osobą zatrzymaną. Ma to na celu chronić takie osoby przed przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariuszy.

Profilaktyka przeciw przekraczaniu uprawnień

Zajęcia dla bytomskich policjantów poprowadził młodszy inspektor Krzysztof Kazek. Funkcjonariusz pełni rolę pełnomocnika komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach do spraw ochrony praw człowieka. Opowiadał o tym, jak przeprowadzać kontrolę osobistą i korzystać ze środków przymusu bezpośredniego w taki sposób, aby nie naruszać praw obywateli. Ważne było również przypomnienie o granicach uprawnień. Jak jednak wiadomo – każdy temat ma dwa oblicza. Inspektor Kazek opowiedział również o tym, jak dobrze dokumentować przeprowadzone czynności, aby nie być bezpodstawnie posądzonym o przekroczenie uprawnień.

Nie przeocz

Czym są tortury?

W polskim prawie karnym nie ma jasnego wyszczególnienia tego, czym są tortury. Potrzebę wprowadzenia terminu do prawa naszego kraju widział m.in. były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Odpowiedź znajdziemy m.in. w ratyfikowanej przez Polskę Konwencji w Sprawie Zakazu Tortur z 1984 r. W dokumencie przeczytamy m.in. że:

"Tortury" oznacza każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania, w celu ukarania jej za czyn popełniony przez nią lub osobę trzecią albo o którego dokonanie jest ona podejrzana, a także w celu zastraszenia lub wywarcia nacisku na nią lub trzecią osobę albo w jakimkolwiek innym celu wynikającym z wszelkiej formy dyskryminacji, gdy taki ból lub cierpienie powodowane są przez funkcjonariusza państwowego lub inną osobę występującą w charakterze urzędowym lub z ich polecenia albo za wyraźną lub milczącą zgodą.

Co ważne, jak dodaje konwencja: określenie to nie obejmuje bólu lub cierpienia wynikających jedynie ze zgodnych z prawem sankcji, nieodłącznie związanych z tymi sankcjami lub wywołanych przez nie przypadkowo - czyli z np. użycia środków przymusu bezpośredniego. O definicji tortur wspominał również inspektor Krzysztof Kazek podczas szkolenia.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera