MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolną ławkę zamień na podróże po świecie

Katarzyna Domagała
Połączyć podróże z nauką w szkole? To nie takie trudne
Połączyć podróże z nauką w szkole? To nie takie trudne arc.
Finlandia, Bułgaria, Niemcy, Węgry czy Hiszpania. To tylko niektóre z państw, na które uczniowie z województwa śląskiego zamienili szkolne ławki w Katowicach, Sosnowcu czy Bielsku-Białej. Taką możliwość dają im międzynarodowe projekty, dzięki którym szkoły otrzymują dofinansowanie na wyjazd uczniów za granicę.

Na własnej skórze naukę za granicą i z zagranicznymi kolegami przetestowały Magdalena Wójcik, Oktawia Barnabas i Katarzyna Urbasik - uczennice Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Dziewczyny z wyjazdu do niemieckiego Reken wróciły zachwycone. Wyjechały tam dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

- Razem z niemieckimi kolegami zwiedzaliśmy ich kraj, jeździliśmy na wycieczki rowerowe i co najważniejsze szlifowaliśmy wspólnie język... angielski - opowiadają dziewczyny. Jak dodają, nadal utrzymują kontakty z kolegami z Niemiec, a wiosną będą ich gościć u siebie.

Dziewczyny już wiedzą, że jeśli w liceum będą podobne projekty na pewno z nich skorzystają. Alicja Kołodziej, dyrektorka ich szkoły, podkreśla, że zagraniczne wyjazdy to najlepszy sposób na naukę języka, dlatego już dziś planuje kolejne akcje. Na dowód wymienia to, że właśnie teraz piątka jej uczniów jest w Hiszpanii na trzymiesięcznym wyjeździe. Do Polski wrócą w grudniu.

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie również doskonale wie, jak korzystać z dotacji na zagraniczne wyjazdy uczniów. Pod koniec sierpnia został wyróżniony tytułem "przykład dobrej praktyki". Szkoła wzięła już udział w sześciu projektach edukacyjnych. Uczniowie byli już w Finlandii, na Węgrzech, Litwie i we Włoszech. Wszędzie w ramach akcji "Wyjazdy Indywidualne Uczniów".

Niedawno o podróżowaniu, jako sposobie nauczania dyskutowali w Katowicach przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zainteresowanie wśród nauczycieli było spore - przyszło ich aż 140. Nic w tym dziwnego. Okazuje się, że województwo śląskie w kwestii korzystania z międzynarodowych programów edukacyjnych nie ma sobie równych.

W programie "eTwinning" w Śląskiem ostatniego października 2011 roku zapisanych było 1700 szkół. Rok wcześniej było ich tylko 1572. Aż 108 stypendiów za mobilność z programu Comenius w zeszłym roku przyznano uczniom od nas, łącznie w Polsce było ich 590. Z projektów partnerskich u nas skorzystało 115 szkół, w kraju - 474.

Dzięki nim uczysz się za granicą

Organizacja międzynarodowa Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dotuje wymiany uczniów w wieku od 12 do 26 lat. Projekt trwa od 4 do 28 dni. Uczniowie realizują program, który razem stworzyły szkoły w Polsce i w Niemczech. Wysokość dotacji zależy od miasta, do którego jedziemy czy warunków zakwaterowania. (pnwm.org)

"Wyjazdy Indywidualne Uczniów". Uczniowie mogą spędzić w krajach europejskich od 3 do 10 miesięcy. Warunek udziału jest jeden - szkoła, która zdecyduje się wysłać ucznia za granicę musiała być kiedykolwiek zaangażowana w Partnerskie Projekty Szkół w programie Comenius. Obecnie projekt obejmuje 29 krajów, m.in. Austria, Belgia, Dania, Estonia, Francja, Liechtenstein, Luksemburg, Szwecja. (comenius.org.pl)

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Wspiera finansowo i merytorycznie realizację pomysłów młodych ludzi - dofinansowuje wymiany, seminaria i szkolenia. (plf.org.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!