Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły podstawowe będą uczyć zdalnie, ale świetlice pozostaną czynne. Dla dzieci medyków i innych służb walczących z Covid-19

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne i ktoś będzie musiał się nimi zaopiekować. Odpływu pracujących matek najbardziej obawiają się szpitale. Rząd lekarkom i pielęgniarkom zaproponował pozostawienie pociech w świetlicach. Toteż podstawówki na czas zdalnej nauki pozostawią je czynne dla dzieci medyków i innych służb walczących z pandemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach wchodzących w życie od soboty, 7 listopada. Niektóre z obostrzeń dotyczą m.in. szkół podstawowych. Od poniedziałku, 9 listopada, również dzieci z klas I-III przejdą na zdalne nauczanie.

Częściowy lockdown w Polsce to ostatni etap przed narodową kwarantanną, czyli pełnym lockdownem na wzór tego z wiosny, czyli zamknięcia pozostałych branż i wprowadzenia zakazów w przemieszczaniu się.Oto wszystkie obostrzenia, które obowiązują w Polsce od 7 listopada.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Drastyczne obostrzenia weszły w życie. To krok od narodowej ...

Stacjonarne zajęcia mają już tylko przedszkolaki. Także ci uczęszczający do oddziałów przedszkolnych w szkołach i innych formach wychowania przedszkolnego. Normalnie pracują także szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Świetlice pozostaną czynne. Dla dzieci medyków

Szkoły podstawowe będą miały jednak obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Chodzi o dzieci zwłaszcza osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - np. policjantów.

Nie przeocz

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rodzicom najmłodszych dzieci dodatkowe zasiłki opiekuńcze. ZUS będzie je wypłacał za okres od 9 do 29 listopada rodzicom dzieci do lat 8 (w praktyce uczniów klas pierwszych i drugich) oraz dzieci niepełnosprawnych. Na dodatkowy zasiłek będą mogły liczyć także osoby ubezpieczone, które nie mogą zapewnić dziecku opieki niani lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19. Nie przewidział natomiast gotowych rozwiązań dla zdrowych dziewięciolatków, którzy nie pracują w służbach zwalczających pandemię.

Nauczyciele będą sprawdzać, kto gdzie pracuje?

Zdaniem działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego, projekt rozporządzenia, nad którym pracuje aktualnie rząd, jest dyskryminujący dla innych grup zawodowych niż medyczne. I nakłada na dyrektorów szkół i nauczycieli dodatkowe, absurdalne obowiązki ustalania, kto gdzie pracuje.

- Skończy się na tym, że ciężar zorganizowania opieki nad wszystkimi 9-latkami, których rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, spadnie na szkoły. Dzwonią do mnie prezydenci miast i pytają, czy dzieci niepełnosprawne będą miały zapewnioną jakąś opiekę? W kraju panuje totalny chaos - mówi w rozmowie z money.pl Sławomir Broniarz.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera