Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły z Jastrzębia-Zdroju pomagają w walce z koronawirusem. Produkują dla lekarzy przyłbice

Piotr Chrobok
Zespół Szkół nr 6 i Centrum Kształcenia Zawodowego z Jastrzębia-Zdroju produkują dla lekarzy przyłbice.
Zespół Szkół nr 6 i Centrum Kształcenia Zawodowego z Jastrzębia-Zdroju produkują dla lekarzy przyłbice. Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju
Zespół Szkół nr 6 i Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju połączyły siły, by razem zrobić coś dobrego. Szkoły postanowiły wspomóc lekarzy miejscowego szpitala w walce z koronawirusem i dzięki wykorzystaniu drukarki 3D produkują dla nich przyłbice.

Dwie jastrzębskie szkoły - Zespół Szkół nr 6 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego połączyły siły i dzięki wspólnej pracy i użyciu drukarki 3D produkują przyłbice dla lekarzy z jastrzębskiego szpitala.

Zobacz koniecznie

Na pomysł wpadła Agata Fecek – nauczycielka informatyki z Zespołu Szkół numer 6 im Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Prototyp przyłbicy stworzył jej kolega z pracy, Wacław Gadziejewski. By produkcja mogła ruszyć pełną parą, projekt przeniesiono do Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie zawiaduje nim Artur Hausman. Wydrukowane opaski dostarcza do biura, a pracownicy oczyszczają gotowe elementy z nierówności, nawiercają otwory w foliach i składają przyłbice w całość. Prócz drukarek należących do Centrum, w ruch poszedł również prywatny sprzęt - będący własnością Artura Hausmana i jednego z uczniów.

Nie przegap

Choć sam projekt wydaje się prosty, wydruk jednego elementu może trwać nawet 2-3 godziny. Do plastikowej opaski, stworzonej za pomocą drukarki 3D, należy zamontować folię rozmiaru A4. Tak powstaje przyłbica – nieoceniona pomoc dla lekarzy i pielęgniarek, opiekujących się osobami zakaźnie chorymi.

Zobacz koniecznie

- Wiele rzeczy wciąż jest do ustalenia. Na przykład pracujemy z dwoma rodzajami filamentu. Jeden z nich jest bardziej elastyczny, drugi – odporniejszy na uszkodzenia. W praktyce wyjdzie, który z nich lepiej spełnia swoją funkcję i nie traci właściwości po przebywaniu w sterylizatorze. Produkujemy dwa rozmiary przyłbic. Początkowo wydawało nam się, że większe zapotrzebowanie będzie na mniejsze z nich, ale po rozmowie z pracownikami szpitala kładziemy nacisk na duży rozmiar – wyjaśnia Dariusz Przygodzki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.

To nie pierwszy raz, kiedy obie szkoły wspólnie robią coś dobrego.

- Już wcześniej tworzyliśmy rzeczy, które miały ułatwić życie osobom niepełnosprawnym – na przykład czujniki dla niewidomych. Od kilkunastu lat ściśle współpracujemy w takich projektach z Zespołem Szkół nr 6. Nasi uczniowie pokazywali tego typu produkty na targach, testował je między innymi Janusz Świtaj. Gdy usłyszałem o tej akcji, od razu postanowiłem się włączyć - tłumaczy Dariusz Przygodzki.

Cały projekt prowadzony jest w ścisłej współpracy z jastrzębskim szpitalem. Trafiły do niego już dwie pierwsze partie przyłbic. Za każdym razem jego pracownicy przekazują sugestie, co jeszcze można poprawić.

Produkcja przyłbic to kolejny przykład pomocy jastrzębian. Wcześniej studenci Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa szyli maseczki, które również trafiły do lekarzy jastrzębskiego WSS nr 2.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera