MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Bielskich Murali z kolejnym malowidłem. Jego autorką jest Joanna Kałdan, malarka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

JAK
Fragment muralu
Fragment muralu fot. Aleksander Szałajko/Wydział Prasowy UMBB
O kolejne malowidło wzbogacił się Szlak Bielskich Murali. Na dziedzińcu kamienicy przy ul. 3 Maja 17, która niedawno odzyskała dawny blask, pojawił się energetyzujący mural. Jego autorką jest Joanna Kałdan, malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Szlak Bielskich Murali z kolejnym malowidłem. Powstało na kamienicy przy ul. 3 Maja

- Kolorowy, przyciągający wzrok barwami i kształtami mural jest swoistym hołdem złożonym miastu, jego historii i młodości - informuje bielski Urząd Miejski.

Fundatorem dzieła jest firma By Bogunia, nowy właściciel nieruchomości, który pieczołowicie odnowił zabytkową kamienicę. Zachowano w niej jak najwięcej oryginalnych elementów - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz - wszystko wg zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na tablicy umieszczonej przed wejściem do kamienicy przy ul. 3 Maja 17 zapisano krótką historię nieruchomości. W 1892 r. u zbiegu współczesnych ulic Dąbrowskiego i 3 Maja wzniesiono neobarokową kamienicę dla fabrykanta Roberta Zipsera i jego żony Marii Imelman, córki królewskiego skarbnika z Hanoweru. Budynek zaprojektował i wybudował Karol Korn. W 1902 r. Zipserowie sprzedali budynek kupcowi Yosefowi Pathenowi. W 1914 r. właścicielami budynku przy ul. 3 Maja 17 zostali Eveline Pollak, wdowa po żydowskim fabrykancie Theodorze Pollaku, oraz ich syn Bruno.

- Od 2021 roku właścicielem budynku jest rodzina Bogunia. Rodzina Bogunia przeprowadziła generalny remont budynku i aktualnie dba o zabytkowe miejsce na mapie Bielska-Białej - dodaje bielski Ratusz.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach w Bielsku-Białej pojawiło się już ponad 20 efektownych murali. Tworzyli je m.in. artyści z Bielska-Białej i regionu, jak Etnograff, Turbos, Malik, Izabela Ołdak, ale także znani i cenieni w całym kraju twórcy, jak NeSpoon i Natalia Rak.

Swego czasu powstał także przewodnik szlakiem murali „Bielsko-Biała. Murale”, opisujący murale, które powstały w Bielsku-Białej dzięki projektom Fundacji Galerii Bielskiej, Galerii Bielskiej BWA i Urzędu Miejskiego. 44-stronicowa książeczka prezentuje 18 murali zrealizowanych w Bielsku-Białej w latach 2008-2016. Znajdują się na budynkach w centrum miasta, więc wszystkie można obejrzeć w czasie 2-3-godzinnego spaceru. Przewodnik bezpłatnie można otrzymać na parterze Galerii Bielskiej BWA lub w Punkcie Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni