Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Magnatów Przemysłowych: Dołączmy Kamień Śląski i Moszną

Stefan Kaczmarczyk
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej krzysztof swiderski
Inicjatywę utworzenia Szlaku Magnatów Przemysłowych uważam za bardzo cenną. Dobrze jest pokazać to, co mamy najpiękniejszego. Im więcej ludzi wypowie się w tej sprawie, tym więcej będzie informacji, tym dyskusja będzie bogatsza. Dlatego postanowiłem dorzucić mój grosik - pisze Czytelnik Dziennika Zachodniego Stefan Kaczmarczyk z Czekanowa.

CZYTAJ KONIECZNIE
DYSKUSJA O SZLAKU MAGNATÓW PRZEMYSŁOWYCH

Dyskusja o Górnym Śląsku najczęściej ogranicza się do przemysłu, górnictwa i miast. Mówi się o hutach, kopalniach, fabrykach, kominach, hałdach, tramwajach, familokach, miejskich ulicach i kamienicach. Ale to tylko mała część tego, co jest Górnym Śląskiem! Poza tym centrum przemysłowym, na którym skupiają się dyskutanci, również działali przedsiębiorcy.

Wielkoobszarowe gospodarstwa rolne czy leśne, tak jak kopalnie czy huty, też produkowały na rynek. Właściciele takich gospodarstw byli przedsiębiorcami i często dochodzili do dużego bogactwa. Świadczą o tym liczne pałace rozsiane po całym obszarze Górnego Śląska.

Zapomina się o tym, że właściciele wielkich gospodarstw rolnych też wprowadzali nowoczesne maszyny i nowe metody pracy. W rolnictwie również pracowały maszyny parowe. Kto dziś pamięta o dampflugu czy lokomobili? Kto jeszcze wie, co to był dampflug?

Po pierwszej wojnie światowej wprowadzono traktory. W 1937 r. firma CLAAS pokazała swój pierwszy kombajn zbożowy, a jeszcze przed wojną, czyli przed 1939 r., taki kombajn był we dworze w Wieszowie. Jeszcze wiele lat po wojnie w majątku Świercze koło Olesna pracował zainstalowany tam przed wojną taran wodny.

Dlatego uważam, że w naszych dyskusjach o Górnym Śląsku nie należy pomijać tej rolniczej i leśnej jego części. Jestem przekonany, że tam też znajdziemy obiekty godne pokazania. Przy pałacach były zabudowania gospodarcze takie jak obory, stajnie, wozownie, stodoły, gorzelnie nazywane tutaj polarniami albo palarniami; ogrodnictwa, wieże wodne, itp. Wiele z tych obiektów ma ciekawą architekturę i wartych jest pokazania. Przykładem może tu być wieża wodna i ogrodnictwo przy pałacu w Brynku.

Do opublikowanej listy Szlaku MP proponuję dodać Kamień Śląski oraz wspomnianą już Moszną. Kamień Śląski jest pięknie odrestaurowany i zadbany. Warto przypominać, że tam się urodził św. Jacek. (...)

Stefan Kaczmarczyk, Czekanów

CZYTAJ KONIECZNIE
STWÓRZMY SZLAK MAGNATÓW PRZEMYSŁOWYCH - PROPONUJE ŁUKASZ ZIMNOCH

TOP 100 najlepszych szkół podstawowych w woj. śląskim

Kim jesteś: Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy gorolem? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

"Dobry kadr" Arkadiusza Goli. W najnowszym odcinku o Andrzeju Baturo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo