Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Magnatów Przemysłowych: jako odrębny szlak czy uzupełnienie Szlaku Zabytków Techniki?

Redakcja
Szlakiem magnatów przemysłowych
Szlakiem magnatów przemysłowych Arkadiusz Gola
Za nami pierwsze spotkanie ws. powstania w naszym regionie Szlaku Magnatów Przemysłowych. To efekt publikacji „Dziennika Zachodniego”. Podczas dyskusji zastanawiano się m.in. czy szlak magnatów powinien powstać jako odrębny szlak turystyczny czy też jako uzupełnienie już funkcjonującego Szlaku Zabytków Techniki. Jakie jest Państwa zdanie? Zapraszamy do komentowania.

Ponad 20 osób - samorządowców, urzędników, historyków, pasjonatów, społeczników i właścicieli niektórych obiektów (pałaców i willi, należących niegdyś do arystokracji) pod przewodnictwem Henryka Mercika, wicemarszałka województwa śląskiego - spotkało się, by porozmawiać o utworzeniu w naszym regionie Szlaku Magnatów Przemysłowych.

To efekt artykułu opublikowanego na łamach wydania magazynowego „DZ”, w którym dr Łukasz Zimnoch zaproponował, by taki szlak w naszym regionie utworzyć. Zwracał uwagę, że podróżując po Europie, zachwycamy się wielkimi rodami arystokratycznymi. „Odwiedzić Śląsk to obcować z wielkimi mitami industrialnej arystokracji” - zaznaczał i wymieniał wielkie rody, związane z naszym regionem.

– Nie zorganizowałbym tego spotkania, gdyby w „DZ” nie ukazał się artykuł dr Zimnocha, ponieważ robienie spotkań urzędowych, to mówienie: „o, zrobimy coś za was” - mówił Henryk Mercik, sam z wykształcenia architekt, który przed objęciem stanowiska w zarządzie województwa był miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie.

CZYTAJ TAKŻE:
W regionie powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych

– Cieszę się bardzo, że ta inicjatywa świadomie poszła od dołu. Skoro są ludzie, którzy tego chcę, są w stanie poświęcić czas i przyjechać - często z daleka - to widać, że jest to potrzebne - dodawał wicemarszałek.

I jak sam przyznawał:spotkanie było zestawieniem listy marzeń, przedstawionej właśnie przez dr Zimnocha z twardymi danymi, ściągającymi na ziemię.

Emocje studził m.in. Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego wydziału kultury UM. To on w Urzędzie Marszałkowskim zajmuje się Szlakiem Zabytków Techniki, którego huczne święto obchodzimy podczas dorocznej już Industriady. Wtedy to niezwykłe, historyczne, przemysłowe obiekty otwierają swoje podwoje dla odwiedzających.

– Szlak Zabytków Techniki powstał jako lewar. Po pierwsze, aby integrować, a po drugie, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na dramatyczny stan zabytków techniki. Jeśli chodzi o pałace, ten lewar nie jest już potrzebny w takim stopniu. Wiele tych obiektów czuje się świetnie - komentował Adam Hajduga.

Zaznaczał, że sukces SZT to 14 lat pracy, w tej chwieli pełnoetatowo zatrudnia cztery osoby. Dodawał również, że historie rodów magnackich nie są pomijane w dokumentach strategicznych naszego regionu, ale rozpatruje się je bardziej w kontekście elementu uzupełniającego STZ niż jako odrębny turystyczny szlak.

Z tym kierunkiem nie zgadzał się dr Zimnoch. – Myślę, że powinniśmy zapytać arystokratów, co sądzą o tym, aby być dodatkiem do tego, co stworzyli. Wydaje mi się, że z logicznego punktu widzenia jest to mało wskazane rozwiązanie. To, co najbardziej przyciąga, ekscytuje, to ludzie. Dzieła są wtórne - mówił po spotkaniu Zimnoch.

Wnioski po pierwszym spotkaniu? W ciągu kilku najbliższych tygodni ma powstać ankieta, która zostanie rozesłana do właścicieli i zarządców dawnych arystokratycznych włości. Zostaną w niej zapytani czy widzą potrzebę stworzenia takiego szlaku, czy i w jakiej formie będą chętni w niego się zaangażować, również finansowo.

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo