Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki: Historia w muzeum, a chemia w hucie

Katarzyna Domagała
Ficinus w Rudzie Śląskiej
Ficinus w Rudzie Śląskiej Marzena Bugała
Zamiast czytania w książce o tym, w jakich warunkach w XIX wieku żyli na Śląsku górnicy, spacer po zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej, gdzie ci górnicy mieszkali. Przeprowadzenie doświadczeń chemicznych, zamiast w sali lekcyjnej, w Hucie Szkła w Zawierciu, gdzie dzięki procesom chemicznym powstają zachwycające kieliszki czy karafki do wina.

Właśnie tak, dzięki pomysłowi pracowników Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Klubu Nauczyciela Regionalisty, działającego przy Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM", będą wyglądały lekcje dla uczniów ze szkół województwa śląskiego. Pierwsze zajęcia w kilkunastu obiektach znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano już na wiosnę.

- W projekcie nie chodzi wyłącznie o zwiedzanie przez uczniów atrakcji turystycznych ze szlaku, a o prowadzenie na ich terenie ciekawych lekcji - wyjaśnia Małgorzata Łukaszewska, opiekunka katowickiego Klubu Nauczyciela Regionalisty. Jak dodaje, dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci i młodzież będą mogły poznać historię tych obiektów i dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat. - Liczymy, że będzie to doskonałym sposobem na umotywowanie i zainteresowanie uczniów nauką - uzupełnia.

Jak zaznacza Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego - który od samego początku odpowiada za Szlak Zabytków Techniki i wprowadza do niego nowe projekty - pomysł pojawił się, kiedy przeanalizowano statystyki odwiedzin. - Okazało się, że około połowę odwiedzających stanowią dzieci i młodzież. Postanowiliśmy więc dać im więcej możliwości do poznawania zabytków ze szlaku - mówi Hajduga.

Nauczyciele będą mogli bezpłatnie pobrać gotowe scenariusze lekcji, przygotowane przez konsultantów z ośrodka "WOM". Będzie ich 10. Niebawem zostaną zamieszczone na stronach internetowych urzędu oraz ośrodka. - W zależności od charakteru obiektu, lekcje będą dotyczyły języka polskiego, historii, fizyki, chemii i plastyki - dodaje Hajduga.

Wraz z nauczycielami uczniowie będą odwiedzać m.in. Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Zabytkową Stację Wodociągową "Zawada" w Karchowicach, robotniczą kolonię Ficinus w Rudzie Śląskiej, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i Hutę Szkła w Zawierciu.

Pytamy uczniów

Kacper Stańczyk, uczeń I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu:
Taka forma prowadzenia lekcji jest bardzo dobrym pomysłem i uważam, że szybko przyjmie się wśród uczniów. Ważne, aby wyjazdy odbywały się, kiedy na dworze będzie już ciepło i przyjemnie. Nauka fizyki czy chemii, nie w szkolnych klasach, a w hucie szkła, będzie o wiele przyjemniejsza i bardziej owocna. Tak samo jak poznawanie historii naszego regionu bezpośrednio w obiektach, które są jej częścią.

Marcin Janikowski, uczeń I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach:
Pomysł jest ciekawy, ale wszystko zależy od tego, na czym dokładnie będą polegały lekcje. Bowiem granica między tym, co ciekawe i inspirujące, a nudne i męczące, jest bardzo cienka. Dlatego tak ważne jest, by w obiektach, do których dojazd najczęściej jest kłopotliwy i czasochłonny, można było nauczyć się, zobaczyć i wykorzystać rzeczy, których nie ma na co dzień w salach lekcyjnych w naszych szkołach.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!