Szlak Zabytków Techniki: prawie milion zwiedzających w 2017....

  Szlak Zabytków Techniki: prawie milion zwiedzających w 2017. Najwięcej turystów przyjechało do Zabrza

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szlak Zabytków Techniki: prawie milion zwiedzających w 2017. Najwięcej turystów przyjechało do Zabrza
  1/119
  przejdź do galerii
  Ubiegły rok znakomicie zapisał się w historii Szlaku Zabytków Techniki. Aż 945 tysięcy osób odwiedziło 42 zabytki znajdujące się na najciekawszej trasie turystyki industrialnej Polsce.
  Po przystąpieniu 7 nowych obiektów do Szlaku i uznaniu tarnogórskich kopalń za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO frekwencja wyraźnie wzrosła (w 2016 r. ok. 764 tys. osób). Najchętniej odwiedzanymi atrakcjami były obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (153 286 osób), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (89 656), Muzeum Browaru Żywiec (80 596) i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (41 678).

  Zobacz galerię

  Nowe obiekty - mocny start

  Nowe obiekty Szlaku, które dołączyły w zeszłym roku do sieci, odwiedziło łącznie 119 963 osób.
  W tym przypadku najpopularniejsza była oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach (74 310). Zaznaczyć należy, że podana liczba uwzględnia wyłącznie osoby, które skorzystały z oferty przygotowanej w pokopalnianych budynkach tego muzeum oraz uczestników wydarzeń związanych z tematyką Szlaku, jakie się tam odbyły.
  - Bardzo cieszę się z tego wyniku. Jest to rezultat konsekwentnej, wieloletniej pracy w ramach przedsięwzięcia zainicjowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów, które przekonane są do znaczenia zabytków techniki i przemysłu. Wierzę, że dalsze inwestowanie w renowację i adaptację tych obiektów oraz praca na rzecz rozwijania ich oferty sprawi, że frekwencja w kolejnych latach będzie jeszcze wyższa. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że mamy w regionie najpopularniejszy szlak w Polsce – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

  Małe to jednak duże

  Nie tylko największe obiekty Szlaku odnotowały wzrost frekwencji. Jest ona zauważalna również w przypadku nieco mniej popularnych atrakcji jak Muzeum Dawnych Rzemiosł – „Stary Młyn” w Żarkach, Galeria Szyb Wilson w Katowicach czy Stara Fabryka, oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

  Szlak to 7623 wydarzeń w ciągu całego roku

  Obiekty Szlaku Zabytków Techniki można nie tylko zwiedzać. W ubiegłym roku zorganizowano w nich ponad 1600 różnorodnych warsztatów, 3000 lekcji muzealnych oraz 190 wystaw czasowych, 300 koncertów i niemal 150 spektakli. W sumie było 7623 wydarzeń.
  Do końca kwietnia można skorzystać z programu rabatowego Szlaku. Kopalnia GUIDO i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Starych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach – w tych obiektach możemy liczyć na zwiedzanie po okazyjnej cenie. Kto odwiedzi jeden z zabytków objętych akcją, może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Szczegóły konkursu na stronie www.zabytkitechniki.pl.

  Święto Szlaku już za 126 dni

  W kolejnych tygodniach poznamy coraz więcej szczegółów związanych z tegorocznym świętem Szlaku – INDUSTRIADĄ, która odbędzie się 9 czerwca.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  PRZEPIS NA PĄCZKI NA TŁUSTY CZWARTEK


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim