Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlaki PTTK w Parku Śląskim w Chorzowie. Czy wiesz, jak przebiegają? ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Park Śląski potrafi zaskoczyć. Ponad pół tysiąca hektarów powierzchni, atrakcje, ale też i kilometry alejek spacerowych. Czy znasz szlaki PTTK, które zaczynają się w parku? Gdyby ktoś nas wywiózł z zawiązanymi oczami i postawił w jego „dzikiej" części, myślelibyśmy, że jesteśmy w środku lasu.

Wędrówka przez park

Nie wszyscy wiedzą, że dawniej w parku znajdował się Ośrodek Turystyczny PTTK. Zaczął on swoją działalność w grudniu 1962 roku. Co ciekawe, był on zarządzany przez centralę PTTK w Warszawie. Według przewodnika budynek został rozebrany w latach 90-tych.

- W tym roku mieliśmy telefon, czy można zrobić rezerwację w domu turysty. To są osoby, które były tu jako dzieci lub młodzież i chciałyby wrócić i nocować. W latach 90-tych istniały projekty, aby w miejscu domu powstał hotel wysokiej klasy. Zarząd nie wyraził zgody na dzierżawę, bo doszłoby do parcelacji działek Parku Śląskiego, dróg służebnych itp. – mówi Mirosław Nawrocki przewodnik terenowy, miejski po aglomeracji górnośląskiej oraz przewodnik beskidzki, który pracuje w Chorzowskim Centrum Informacji i Turystyki.

Szlaki, które powstały i przechodziły przez Park Śląski, rozpoczynały się właśnie tuż przy ośrodku. Dlaczego? Wytłumaczenie jest proste. Turyści, którzy przyjeżdżali tu z innych części kraju i nocowali, mogli od razu rozpocząć swoją wędrówkę po przyjeździe na miejsce. Park oprócz swojej części rozrywkowej miał część leśną. Kiedy w 2006 roku liczono drzewa, naliczono ich około 5 milionów. Drzewostan często ma około 70 lat!

Szlak 25-lecia PTTK na terenie Parku Śląskiego (zielony)

Zielony szlak tworzy tzw. koło. Wycieczkę nim zaczynamy w Parku Śląskim i tamże ją kończymy. Podobnie, jak szlak niebieski, zaczyna się w okolicach Ośrodka Harcerskiego oraz Ogrodu Bylinowego (okolice dawnego przystanku kolejki wąskotorowej) – niedaleko nich stał właśnie wspominany w tekście dom PTTK. Park dalej się rozwijał. W 1975 roku powstał w Chorzowie skansen, gdzie sprowadzono budynki z różnych ziem województwa. Równo dwadzieścia pięć lat wcześniej założono Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

- Wytyczono wtedy tzw. szlak krawędziowy PTTK. Przechodził przez tereny całej Aglomeracji Górnośląskiej i Zagłębia Dąbrowskiego – opowiada Mirosław Nawrocki.

Cały szlak 25-lecia ma około 120 kilometrów. Z jednej strony obchodzi wzgórze z planetarium poprzez aleję łani, aleję muzyków i aleję leśną i biegnie w stronę Bytkowa a potem centrum Siemianowic i parku Pszczelnik. Wśród miejscowości, które mija są m.in. Czeladź, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Katowice i z powrotem Chorzów.

Od drugiej strony szlak „wchodzi” do parku z Osiedla Tysiąclecia przez wejście główne. Mija Pole Marsowe, staw, Duży Krąg Taneczny, by od strony przystani znowu wrócić do Ogrodu Bylinowego.

Katowicki Szlak Spacerowy na terenie Parku Śląskiego (niebieski)

Niebieski szlak rozpoczyna się w tej samej okolicy co szlak zielony, tylko nieco bliżej placu zabaw dla dzieci i nowo otwartego wodnego placu zabaw. Biegnie on aż do Leśnego Parku Miejskiego w Katowicach. W Parku Śląskim przejdziemy nim przez mocno zalesione tereny. Wychodząc z Ogrodu Bylinowego, wejdziemy nim prosto w ścieżki biegnące do słynnej Leśniczówki – znanego klubu muzycznego otoczonego przez drzewa.

Jeśli zamierzamy poruszać się rowerem, uważajmy. Miejscami ścieżka jest wąska i zasłaniają ją gałęzie. Momentami trudno odróżnić czy nie znajdujemy się w dolnych partiach beskidzkich lasów, czy w sercu aglomeracji. Szlak mija także Planetarium Śląskie - dojdziemy nim aż do alei Leśnej. Dalej biegnie do ulicy Bukowej i Krzyżowej w Katowicach. Później prowadzi przez Koszutkę oraz Śródmieście aż do lotniska na Muchowcu i Murcek.

Pomocne aplikacje

W Parku Śląskim znajdziemy nie tylko szlaki PTTK. W ciągu dnia (a także późnymi wieczorami) miejsce odwiedza wielu rowerzystów, rolkarzy, biegaczy, czy uprawiających Nordic Walking. Nasze preferencje turystyczne przez te lata znacznie się zmieniły. W parku znajduje się sporo ścieżek rowerowych na czele z Dużą Pętlą rowerową o ok. 6,5 km długości.

— Dzisiaj ludzie oczekują nie tyle mapy papierowej (choć niej również), ale także aplikacji, która ich poprowadzi. Na terenie parku jest ścieżka dendrologiczna, ścieżki biegowe, ścieżka ornitologiczna. Turysta chce być niezależny – dzieli się z nami Mirosław Nawrocki.

Jedną z pomocnych aplikacji jest ta, przygotowana przez zarządzających parkiem. Dzięki niej możemy poznać atrakcje, które znajdują się w danych miejscach, wybrać ścieżki spacerowe określonej trudności, zobaczyć, gdzie możemy zjeść posiłek etc.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera