Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Czy papież Pius X był synem Ślązoka?

Marek Szołtysek
Jest teraz dobry czas, by zająć się zagadnieniem papieży ze śląskiego punktu widzenia. Jest to temat na grubą książkę, gdzie można to zagadnienie analizować od X wieku do współczesności. My jednak potraktujmy to krócej, ograniczając się tylko do czterech papieży.

Zatem ostatni BENEDYKT XVI na trwałe wpisał się w śląski krajobraz, kiedy 33 lata temu, jeszcze jako biskup Monachium, ufundował dla Katowic mozaikę o powierzchni 80 mkw., którą można oglądać w naszej śląskiej katedrze w kaplicy Najświętszego Sakramentu, na prawo od ołtarza. Natomiast związki papieża bł. JANA PAWŁA II są już wprost gigantyczne, bo jeszcze przed swoim pontyfikatem odwiedził ponad 50 górnośląskich miejscowości, zaś jako papież był w Katowicach, Opolu, Gliwicach, Bielsku i Skoczowie. I jeszcze w wyliczeniu wspomnijmy PIUSA XI, który jeszcze przed wybraniem na papieża był w 1920 roku na Śląsku, zwłaszcza w Opolu, w charakterze nuncjusza papieskiego, gdzie pełnił funkcję komisarza kościelnego na spornych ziemiach śląskich podczas powstań śląskich.

Najmniej jednak znane są śląskie poszlaki dotyczące św. PIUSA X, papieża w latach 1903-1914. Pochodził z ubogiej i wielodzietnej rodziny z Riese, z okolic Wenecji. W dzieciństwie poznał, co to głód, a wykształcenie zdobył dzięki pracowitości, poświęceniu rodziny oraz kościelnej fundacji. Przed wyborem na papieża nazywał się Józef Sarto i są poszlaki, że jego ojciec był Ślązokiem, który po wojnach napoleońskich uciekł ze Śląska do Włoch za chlebem. Był to Jan Krawiec z Boguszyc spod Toszka, który w Italii zamieszkał w miejscowości Riese, a swoje imię i nazwisko po prostu przetłumaczył na język włoski, w którym "krawiec" znaczy - "sarto".

Zatem z Jana Krawca zrobił się Giovanni Sarto. Potem ożenił się z Włoszką i miał z nią dziesięcioro dzieci, z których drugim był Józef Sarto, późniejszy papież św. Pius X. Jest jednak problem. Kiedy w 1903 roku Pius X został wybrany papieżem, w Europie była napięta sytuacja polityczna, groziło wojną, papiestwo było atakowane przez wiele rządów i jak sądzą niektórzy, urzędnicy watykańscy uważali, że nie należy rozgłaszać faktu, że papież nie jest rodowitym Włochem.

A już gdyby się rozniosło, że ma śląsko-polskie korzenie, to entuzjazm Polaków mógłby wywołać jakieś powstania i spowodować kłopoty dyplomatyczne. Czy znajdą się kiedyś dokumenty, by to zagadnienie wyjaśnić bezspornie? Warto szukać, choć nie należy też lekceważyć ogólnodostępnej wiedzy, blond włosów Piusa X, jego znajomości ze śląskim franciszkaninem Leopoldem Moczygembą, czy jego wyjątkowej wrażliwości na sprawy polskie.

[email protected]



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szołtysek: Czy papież Pius X był synem Ślązoka? - Dziennik Zachodni