Szołtysek: Familoki piękne i brzydkie - dowód na polskość Śląska

Marek Szołtysek
Jeden z czteromieszkaniowych familoków w Kaletach z dwoma odmiennymi laubami, czyli  wolnoć Tomku w swoim domku...
Jeden z czteromieszkaniowych familoków w Kaletach z dwoma odmiennymi laubami, czyli wolnoć Tomku w swoim domku... Marek Szołtysek
Jechałem z Koszęcina do Tarnowskich Gór. Droga prowadziła wzniesieniem i po prawej zobaczyłem ciąg familoków. To przedwojenne tartaczne familoki w Kaletach - powiedziano mi w najbliższym sklepie. Zawróciłem i z bliska je pooglądałem.

Stało ich sześć i każdy po cztery mieszkania z niezależnym wejściem. Powiedziano mi też, że pierwotnie były to mieszkania zakładowe, a w 2006 roku sprzedano je mieszkańcom lub innym chętnym. Jestem zwolennikiem własności prywatnej, bo nikt o nic tak nie zadba, jak właściciel. Zresztą widok tych mieszkań wyraźnie wskazywał na dobrych gospodarzy. Domy miały nowe okna, drzwi, lauby przed wejściami. Niektórzy koło domów wybudowali sobie garaże, zadaszenia pod auta, zagospodarowali miejsca zielone. I to mi się podobało, podobnie jak kształt tych starych domów.

Z drugiej strony zasmuciłem się typowym polskim bałaganem architektonicznym, jaki skutecznie psuje to niezwykłe piękno. Mówię - "typowy polski" - choć wiem, że Kalety to przecież Śląsk. Mam tu na myśli nieskuteczność prawa, które pozwala zamontować w jednym obiekcie kilka różnych okien, drzwi wejściowych.

A teraz może kogoś zdziwię, ale uważam, że właśnie bardziej winne jest tu prawo, a nie tamtejsi mieszkańcy. Tak, bo sam kiedyś przez jedenaście lat mieszkałem w trzymieszkaniowej i "trójwłasnościowej" kamienicy w Rybniku i pamiętam, jakie ciężkie boje toczyłem z sąsiadami o to, by zrobić nowy płot, zburzyć rozsypujące się szopki i hasiok, wyciąć stare drzewa. Nie potrafiłem czasami uzgodnić zmian z dwoma sąsiadami.

A co mają powiedzieć ludzie z familoków z Kalet? Przecież tam jest sześć domów po czterech właścicieli w każdym. Dlaczego tak to jest?

Bo to Polska właśnie i dodatkowo jeden z dowodów na polskość Śląska. Coś takiego bowiem w Belgii, Niemczech czy Italii - jest nie do pomyślenia! I jeżeli w Polsce prawo nie zajmie się regulacją tej architektoniczno-estetycznej rzeczywistości, to będziemy mieć na wieki najbrzydsze widoki w Unii Europejskiej, choć substancję mamy piękną - jak te familoki z Kalet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 120

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fridka Nowoczka
(cytat...kropki...:.....kolejny przykład na to ,że ŚLONZOKI TO POLOKI....

Typowy "argumynt" jednokomorkowego Poloczka - wyswiechtany jak galoty na tfojij du....
A
Auch Oberschlesier
.......Niemcy od ponad 1000 lat chcieli zlikwidować Słowian.....

I bestosz we Lausitz som szkoly, kere uczom luzyckigo, a tabulki ze mianami miast som po serbo-luzycku i po niymiecku!
No a eli bych ...jeszcze zyl....Jako Polok moze jusz niy - bo wos bibko zalatwio delirium tremens i syfilis, ale jo je Slonzok - to nawet nos do Wehrmachtu brali, jak wyscie....siekiera motyka...i bimbru sie napije.....
D
Deutsch-Oberschlesier
w 1241 roku hehe
Z
Zmierzły
O niemieckim mieście pisać że jest polski.To ironia sfrustrowanego człowieka który wie że kończy się pewna epoka,a w nowej trudno mu się będzie odnaleźć.Ten artykuł,a może felieton,przypomina przeciekającą szalupę,którą próbuje się ratować,wylewając wiaderkiem wodę.
H
Huncwot
Szczególnie dom pokazany na zdjęciu wybudowany z pruskiego muru, i porządek na placu,świadczy o "polskości" Śląska.Brawo!!!. W rzeczywistości wygląd dzisiejszego Ślaska pokazuje do kogo kraina teraz należy.
k
kingsajz
Bo geld cenisz bardziej,niż życie na Śląsku podobnie jak wielu osti
T
Tyta
co to mo smutny chu ju do rzeczy?
T
Tyta
i co mosz jeszcze abfallu z Altreichu do powiedzynio?
M
MECHTALOK O/S
sandman Polskie slonzoki tak powinno to brzmiec.Co do smieci no ja polski slonzok to i na srodku izby sie wysro.
x
x
"Bo to Polska właśnie i dodatkowo jeden z dowodów na polskość Śląska." Niestety od 1922 roku to smutna prawda. Tylko, że to nie dowód na polskość Śląska.
F
Fridka Nowoczka
Gorole mjyszkajom "w blokach", ze smierdzoncymi windami i korytarzami jak w pierdlu.
S
Stały 59
"Bo to Polska właśnie i dodatkowo jeden z dowodów na polskość Śląska." - bardzo delikatnie napisane.
g
gorole
czy ślunzoki?
.
tak tylko pytom.

hehe
.
hehe

lepiej nie , bo to kolejny przykład na to ,że ŚLONZOKI TO POLOKI.

HEHE
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie