Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Król Baltazar i Murzynki

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek arc.
Kilka dni temu byłem z moją niespełna czteroletnią córką w kościele i posłałem ją ku betlyjce, czyli pod stajenkę, żeby sobie z bliska pooglądała wszystkie figurki. Szybko jednak wróciła ze łzami w oczach mówiąc, że boi się tam czegoś. Poszliśmy więc razem i okazało się, że boi się stojącego z przodu Murzynka. A kiedy jej wytłumaczyłem, że to taki chłopak-figurka z Afryki i że jak się mu wrzuci pieniążka, to on kiwa głową, to wtedy jej się bardzo Murzynek spodobał i na rzecz tej skarbonki wyczyściła mi cały portfel z kotlików, czyli drobniaków.

Swoją drogą, to skąd w tych stajenkach pojawiło się tyle tych Murzynków? Otóż wzięło się to od tego, że Świętą Rodzinę odwiedzili w Betlejem Mędrcy ze Wschodu, których miała przyprowadzić gwiazda. Prorokował już o tym Psalm 72. To zaś, że królów było trzech, wnioskujemy z Ewangelii św. Mateusza. Z trzech darów wnioskujemy o liczbie królów. W średniowieczu utrwaliła się tradycja, że nazywali się: Kacper, Melchior oraz Baltazar i mieli być potomkami synów Noego reprezentujących trzy rasy ludzkie. Melchior symbolizuje białą z Europy. Kacper - starożytny Wschód. Zaś najmłodszy Baltazar to Murzyn, Afrykańczyk.

Kiedy się jednak przeanalizuje kościelne obrazy i stajenki, to najbardziej egzotyczną postacią jest tam ów czarnoskóry Baltazar, który często przestawiany jest w towarzystwie również czarnoskórych służących, małych Murzynków, którzy trzymają za uzdę wielbłąda albo niosą szkatułkę z darami. I pewnie popularność tego egzotycznego wątku sprawiła, że w europejskich stajenkach powstała tradycja umieszczania tam skarbonki w kształcie takiego Murzynka. I nikomu przy zdrowych zmysłach nie kojarzy się to z rasizmem, ale ze starą tradycją.

Na Śląsku nawet ów król-Murzyn, św. Baltazar, ma swój ołtarz w lewej nawie bocznej kościoła parafialnego w Kamieniu Śląskim. Jest to być może jedyny taki ołtarz w Europie? A skąd się wziął kult św. Baltazara na Śląsku? Otóż w XVII wieku dwaj członkowie wielkiego śląskiego rodu: Baltazar Larisch i Baltazar Ludwik Larisch nosili właśnie imię jednego z Trzech Króli.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!