Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Kultura kulania. Nie tylko z miłości

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek arc.
Kultura, także kultura regionalna czy kultura śląska, to bardzo potrzebna rzecz, bez której życie nie byłoby takie fajne. I być może dlatego angielskie słowo - cool (czytaj: kul) znaczy - fajnie.

Dzisiaj jednak z punktu widzenia śląskiej kultury zajmiemy się KULANIEM. Bynajmniej nie chodzi jednak o podobieństwo słów KULtura - KULanie. Ta zbieżność liter jest przypadkowa.

A zatem „kulanie” to wieloznaczne śląskie słowo. Można więc powiedzieć, że zimą da się „ukulać” bałwana. Jeżeli natomiast ktoś oddaje się nałogowi dłubania w nosie, to może sobie swój wstydliwy urobek „ukulać” i przykleić pod stołem albo wzorem byłego włoskiego premiera Silvia Berlusconiego - spożytkować na inny sposób. Wiem, że to obrzydliwe, ale tego nie wymyśliłem, a w internecie krąży na ten temat pewien filmik. Wystarczy wstukać do wyszukiwarki - Berlusconi dłubie w nosie - i można to zobaczyć. Ale wróćmy do innych aspektów kulania.

Bo gdy na dworze robi się zimno, to jest tak dlatego, że Ziemia jest „kulasto” i się „kulła” dalej od równika. I w tym okresie zimowym ludzie więcej jedzą i stają się kulaści - czyli grubi. Wtedy też można się „zakulać” na siłownię czy na basen, gdzie bezwstydnie pokazujemy swoje „kulaste” kształty.

Zwłaszcza dla Ślązoków widoki te nie są obojętne i tylko wzdychają wtedy „O! Kule na mole! Widziołeś, jakie łona miała kulaste łone!”. Następnie te czy inne inspiracje kulastością płci przeciwnej powodują, że Ślązok ze Ślązoczką biorą się za „kulanie”. A wiecie, co to jest?

„Kulać” - to po śląsku znaczy kochać się. Tak! „Kulanie” to znaczy seks. A jak już jesteśmy przy tym zagadnieniu, to czasami od tego Ślązoczki robią się bardziej „kulaste”, czyli zaokrąglają się z powodu ciąży i potem rodzą się młode Ślązoki.

I całe szczęście, że tak to jest, bo dzięki temu ten nasz śląski świat - z demograficznego punktu widzenia - jakoś się „kulo” do przodu i nowe Ślązoki się rodzą i KULtura śląska nie wymiera!

Sami widzicie więc, że mamy na Śląsku roztomajte odmiany tego „kulanio”. Ale to nie koniec. W tym roku bowiem w maju mamy 95. rocznicę wybuchu zwycięskiego trzeciego powstania śląskiego, kiedy to powstańcy śląscy „wkulali” Niemcom, czyli pobili ich. I to jest bardzo fajna chwila w dziejach Śląska. Przecież przyznacie chyba sami, że lepiej „wkulać” komuś, niż mieć od kogoś „wkulane”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!