Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopka w Panewnikach w Katowicach to jedna z największych szopek w Europie. Jej wymiary są imponujące! Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Jak przekazuje nam o. Euzebiusz Skorupa OFM, szopka w Panewnikach należy do największych tego typu w Europie.
Jak przekazuje nam o. Euzebiusz Skorupa OFM, szopka w Panewnikach należy do największych tego typu w Europie. Karina Trojok
Jedna z największych w Europie szopek to jednak nie jedyna atrakcja, którą chcą pokazać franciszkanie z Panewnik. W okresie Bożego Narodzenia przygotowali o wiele więcej dla parafian i gości. Zobaczymy m.in. wystawę szopek, żywy żłobek i ruchomą stajenkę.

Jedna z największych szopek w Europie jest w Katowicach-Panewnikach

Szopkę w bazylice zobaczymy codziennie między 6 a 19 – oczywiście zwiedzać ją można w czasie, kiedy nie jest odprawiana Eucharystia. Jej wymiary są imponujące. Jak wspomina o. Euzebiusz Skorupa z panewnickiego klasztoru ojców franciszkanie, nie była aż taka duża już na samym początku istnienia bazyliki.

Z czasem powstawała coraz większa i tradycją stało się stawianie szopki imponujących rozmiarów. W tym roku franciszkanie zaprezentowali ją już 21 grudnia. Szopkę można zobaczyć w naszej galerii. Franciszkanin wspomina, że stajenka należy do największych w Europie

— Ona swoimi gabarytami robi ogromne wrażenie. Szerokością, głębokością, bogactwem treści, które prezentuje - mówi o. Euzebiusz.

Co ciekawe, to właśnie założyciel franciszkanów wpadł na to, aby przybliżyć człowiekowi tajemnicę wcielenia i Bożego Narodzenia właśnie poprzez budowę szopki. W przyszłym roku mija osiemsetna rocznica powstania pierwszej na świecie szopki we włoskim Greccio.

— Tam właśnie w grocie skalnej Franciszek przeżywał mszę pasterską i zorganizował na ołtarzu żłóbek. Przeprowadził zwierzęta: woła, osła, barana. Zeszła się tam wioska. Franciszek jako diakon odśpiewał wtedy Ewangelię – opowiada o. Euzebiusz.

Jak sam wspomina, działania św. Franciszka były jak na jego czas nowoczesne. Gdyby w tym czasie istniały gazety, szopka z Greccio trafiłaby na ich pierwsze strony. Stajenka pozwala (zwłaszcza dzieciom) lepiej zrozumieć tajemnicę tego, że Bóg stał się człowiekiem i przyszedł do zwykłych ludzi.

Ruchoma szopka, wystawa stajenek i żywy żłobek

To jednak nie wszystko co będziemy mogli zobaczyć w bazylice panewnickiej podczas świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy wie, że w podziemiach kompleksu świątyni i klasztoru znajduje się sporych rozmiarów ruchoma szopka. Każda z postaci przy żłóbku jest wprawiona w ruch. Jest to niesamowita atrakcja dla dzieci. Jej korzenie sięgają lat 50-tych.

W tym samym miejscu znajduje się również wystawa stajenek z całego świata. W tym roku została ona odnowiona i będzie zaprezentowana w nowej aranżacji. Na zewnątrz (z tyłu bazyliki) znajdzie się żywy żłobek oraz zwierzęta. Niedługo w portalu Dziennika Zachodniego pokarzemy zdjęcia tej niezwykłej kolekcji.

— Obok żywego żłóbka zobaczymy króliki, ptaki, indyki, kuropatwy, świnie wietnamskie, alpaki. Przy samej szopce będzie wół i osioł – mówi franciszkanin.

Nieopodal stoi także choinka interaktywna. Wystarczy wrzucić pieniążek, a rozświetli się kolorami i zagra kolędy. Ruchomy żłobek, żywa stajenka oraz wystawa szopek jest czynna codziennie w okresie 25.12 – 8.01 (9.00-19.00) i 9.01-2.02 (9.00-18.00 a w ndz. 9.00-19.00)

Muzeum misyjne oraz kawiarenka w zaaranżowanej przestrzeni

W okresie między Świętami a Nowym Rokiem (a także później) franciszkanie zapraszają także do kawiarenki w Starym Refektarzu w pięknej ceglanej scenerii (pon. - pt. 11.00 – 17.00 oraz sob. - ndz. 9.00 – 17.00) oraz do muzeum misyjnego 30.12 – 1.01 i 5.01 – 8.01 (10.30 – 17.00).

W tym okresie czynne będzie także herbarium (pon. - pt 9.00 – 18.00 oraz sb - ndz 9.00 – 16.00) – miejsce, gdzie zakonnicy i pracownicy tego miejsca zapraszają do skosztowania różnego rodzaju ziołowych naparów. W styczniu (sobota i niedziela) planowane są również ogniska – szczegóły u ojców franciszkanów.

W muzeum zobaczymy eksponaty z Afryki i Boliwii. Warto je odwiedzić z dziećmi. Franciszkanie są zakonem misyjnym.

— Muzeum posiada elementy multimedialne. Stoimy na ogromnej kuli ziemskiej. Prowadzący nas głos opowiada o eksponatach i oświetla je w odpowiednim momencie – zachęca do przyjścia o. Euzebiusz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera