Sosnowiecki Szpital Miejski wznawia porody rodzinne
Porody rodzinne są popularne, ale z powodu zagrożenia epidemicznego wiele szpitali, w tym Sosnowiecki Szpital Miejski wycofały się z porodów rodzinnych. Teraz placówki wracają do nich.
- Naszą intencją jest odpowiedź na potrzeby pacjentek - przyszłych mam i ich partnerów, dla których okres wstrzymania porodów rodzinnych nie był łatwy. Cieszymy się, że nasz szpital jako jeden z pierwszych może wznowić porody rodzinne. Dzięki nim przyszłe mamy będą mogły rodzić w mniejszym stresie, co jak wiadomo, ma wpływ na zdrowie i samopoczucie zarówno ich, jak i noworodka – mówi Aneta Kawka, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i dodaje - Aby zadbać nie tylko o komfort, ale też bezpieczeństwo i zdrowie przyszłych rodziców, dzieci ale też personelu medycznego, przygotowaliśmy listę wymogów, która pozwoli wszystkim lepiej się przygotować.
Musisz to wiedzieć
Kiedy poród rodzinny jest możliwy
Jakie zasady będą obowiązywały przyszłych rodziców zainteresowanych wspólnym porodem?
Przede wszystkim decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz, po wstępnym badaniu osoby towarzyszącej i ocenie ryzyka epidemicznego. Przy porodzie nie może towarzyszyć osoba objęta kwarantanną, izolacją, mająca jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub, która w dniu porodu wykazuje objawy infekcji.
Zarówno przyjmowane pacjentki, jak i osoby towarzyszące, obowiązuje triaż w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Przyszłej mamie towarzyszyć może wyłącznie osoba zamieszkująca z nią 14 dni przed rozwiązaniem. Należy także pamiętać, aby na dwa tygodnie przed planowanym terminem narodzin ograniczono do niezbędnego minimum kontakt z osobami trzecimi.
Tata na porodówce
Przyszły tata lub osoba towarzysząca może przebywać z rodzącą mamą od momentu rozpoczęcia porodu i pozostać na sali do dwóch godzin po porodzie. Osoba towarzysząca powinna pamiętać, że po wejściu na salę nie może już jej opuszczać.
Bez zmian pozostaje zasada sprzed pandemii - mówiąca o tym, że porody rodzinne nie dotyczą porodów przez zabieg cesarskiego cięcia. W trakcie zabiegu ojciec ma czas na przygotowanie się do kangurowania noworodka - bierze prysznic, przebiera się w czyste ubranie.
Zobacz i zapamiętaj
Jednorazowe środki ochrony
Przyszli rodzice muszą również zastosować się do zasad Środków Ochrony Indywidualnej: używać jednorazowych ubrań, pamiętać o higienie rąk, zachowywać dwumetrowy dystans oraz nosić maseczki, które w trakcie porodu i oczekiwania na niego powinny być zmieniane co 1-2 godziny. Jeśli jednak przyszła mama jest zdrowa i przebywa w indywidualnej sali porodowej, to do III okresu porodu, czyli do ok. 2 godz. obserwacji poporodowej, nie musi maseczki zakładać.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót