Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w leczeniu chorych na raka

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pododdział ginekologii onkologicznej, interdyscyplinarne leczenie, znakomici specjaliści – Szpital Miejski w Zabrzu konsekwentnie specjaliz

W najbliższym czasie zostanie zawarte porozumienie zabrzańskiego szpitala z gliwickim Centrum Onkologii, dzięki któremu pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego.

Zgodnie z zapisami umowy o współpracy Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. Lekarze obu placówek będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zdecydują o przebiegu leczenia chorych. W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię. Na współpracy obu placówek skorzystają też pracujący w nich lekarze - w planach są szkolenia i kursy poświęcone leczeniu nowotworów sutka i narządów rodnych.

- Dobra współpraca naszej placówki z Centrum Onkologii w Gliwicach trwa od lat, jednak dzięki zawartemu w tych dniach formalnemu porozumieniu weszła na wyższy poziom – podkreśla dr Mariusz K. Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Oba szpitale uzupełniają się w swych kompetencjach. Działające w ramach naszego szpitala Centrum Zdrowia Kobiety I Dziecka specjalizuje się m. in. w operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej. Nasi ginekolodzy i chirurdzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei możliwość skorzystania z radioterapii lub chemioterapii w Gliwicach jest dla pacjentów naszego szpitala kluczowe w ich walce z chorobą.

- O zawarciu porozumienia zdecydowały ograniczone możliwości operatywy wszystkich pacjentek z nowotworami piersi i narządu rodnego, zgłaszających się do naszego ośrodka, a jednocześnie dążenie do tego, aby nie wydłużać kolejki oczekujących na leczenie i nie skazywać ich na samodzielne poszukiwanie innego ośrodka. Nie chcemy tracić naszych pacjentów z pola widzenia – mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach. I dodaje, że o rozszerzeniu współpracy i nadaniu jej bardziej konkretnej formy zdecydowały dotychczasowe efekty współpracy ze Szpitalem Miejskim w Zabrzu.

Porozumienie obu placówek wpisuje się w założenia pakietu onkologicznego, zgodnie z którymi pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Czas od zebrania się konsylium lekarskiego do rozpoczęcia terapii nie powinien przekroczyć 14 dni.

Leczenie onkologiczne staje się kolejną specjalizacją Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Rośnie liczba zabiegów onkologicznych przeprowadzonych w tej placówce. W 2018 r. w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 150 takich operacji (z czego 114 na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, a 36 na Oddziale Chirurgii). Do końca operacji sierpnia 2019 r. liczba ta wyniosła już 133 zabiegi (85 na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i 48 na Oddziale Chirurgii).

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu w ramach Oddziału Ginekologiczno-Położniczego utworzony został Pododdział Ginekologii Onkologicznej i Endoskopowego Leczenia Endometriozy. Konsekwentnie poszerzany jest zespół lekarski, współpracę z placówką rozpoczął m. in. znakomity ginekolog-onkolog prof. Paweł Blecharz. - Możemy już mówić o wyspecjalizowanym interdyscyplinarnym zespole w naszym szpitalu, w skład którego docelowo będzie wchodzić 6 ginekologów-onkologów i 5 chirurgów specjalizujących się w operacjach sutka – mówi prezes Mariusz K. Wójtowicz.

Czwarta fala COVID-19 w natarciu

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PATOLOGIE PERSONELU MEDYCZNEGO (LEKARZE I PIELĘGNIARKI) ORAZ

>>>> CAŁKOWITY BRAK PRZYGOTOWANIA DO OPIEKI NAD PACJENTAMI ONKOLOGICZNYMI,

za to jest 'lądowisko' na dachu JEDNOPIĘTROWEGO budynku pomiędzy koksownią i zapyziałymi, obrzydliwymi familokami

Dodaj ogłoszenie