Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza. Jest ono wykorzystywane przy leczeniu zakażonych koronawirusem

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Szpital nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza. Jest ono wykorzystywane przy leczeniu osób z COVID-19.
Szpital nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza. Jest ono wykorzystywane przy leczeniu osób z COVID-19. mat. prasowe
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza, które jest wykorzystywane następnie przy leczeniu osób z koronawirusem. Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Brakuje osocza ozdrowieńców - alarmują przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i proszą w tym temacie o pomoc.

– Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa - wyjaśnia Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej placówce

- I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem. Dlatego że trafiają do nas pacjenci w ciężkim stanie, którzy muszą jakiś lek dostać. Jeśli go nie będziemy mieli, to szanse na ich przeżycie i przetrwanie bez powikłań, spadają - mówi Jerzy Jaroszewicz.

Nie przeocz

- Od około trzech miesięcy pobieramy osocze od ozdrowieńców. Na początku udawało nam się zgromadzić dosyć spory zapas. W tej chwili jednak szpitale w bardzo dużej ilości przysyłają nam zapotrzebowania. Na dzień dzisiejszy, nie posiadamy zupełnie osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B – mówi Izabela Trepka, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

Kto może oddać osocze?

Wyłącznie osoby, które już wyzdrowiały i uzyskały dwa negatywne wyniki testów. Najlepiej zgłosić się do RCKiK jak najszybciej po wyzdrowieniu (najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku), ponieważ właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał

Musisz to wiedzieć

Osocze jest pobierane od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, gdyż kobiety, które były w ciąży, nie mogą się nim podzielić.

- Z każdej donacji są przygotowywane trzy opakowania tego naturalnego leku. Jeśli mamy bardzo wysoki poziom przeciwciał, możemy oddać osocze maksymalnie pięć razy. Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec jest właśnie jedną z takich osób, a to oznacza, że pomógł aż 15 chorym. Zapewnia, że po każdej donacji czuł się bardzo dobrze, wręcz lepiej, bo taka forma pomocy – dzielenie się osoczem i krwią, daje poczucie spełnienia - dodaje Monika Pacukiewicz, rzecznik prasowy bytomskiego szpitala.

Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z RCKiK w Katowicach. Wystarczy zadzwonić na wskazany numer - 726 227 229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera