Szpital Śląski w Cieszynie ma oddział ratunkowy ze sprzętem...

  Szpital Śląski w Cieszynie ma oddział ratunkowy ze sprzętem za 2 mln zł, choć ciągle bez lądowiska dla helikopterów

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szpital Śląski w Cieszynie z nowoczesnym sprzętem

  Szpital Śląski w Cieszynie z nowoczesnym sprzętem ©Szpital Śląski w Cieszynie

  Sprzęt rentgenowski, nowoczesny aparat USG i trzystanowiskowa sala intensywnej terapii - to efekt inwestycji na szpitalnym oddziale ratunkowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Władze szpitala wydały na doposażenie 2 mln złotych.
  Szpital Śląski w Cieszynie z nowoczesnym sprzętem

  Szpital Śląski w Cieszynie z nowoczesnym sprzętem ©Szpital Śląski w Cieszynie

  Nowoczesny sprzęt za ponad 2 mln złotych na szpitalnym oddziale ratunkowym w Cieszynie to efekt wsparcia, jakie Szpital Śląski w Cieszynie otrzymał ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia.

  - Chcąc oferować jak najwyższe standardy pomocy pacjentom, staraliśmy się o zakup kolejnego, wysokiej klasy urządzenia RTG dla naszej placówki. Aparat dostępny dotychczas w SOR został przeniesiony do Zakładu Diagnostyki Obrazowej.
  Dysponując obecnie trzema cyfrowymi aparatami RTG możemy zagwarantować nie tylko najwyższy poziom diagnostyki, ale też ciągłość świadczeń medycznych, jakich nie mogliśmy zapewnić wcześniej – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego.  SOR, jako jednostka zajmująca się przywracaniem i stabilizacją funkcji życiowych pacjentów w stanie nagłym, ich wstępną diagnostyką oraz natychmiastowym leczeniem, w tym zabiegowym, zobowiązany jest do systematycznego uzupełniania i odnawiania bazy sprzętowej zarówno ze względu na postęp dokonujący się w medycynie, jak i z powodu dużej liczby osób przyjmowanych w ciągu doby, co powoduje szybkie zużywanie się sprzętu. Jak tłumaczy dyrektor cieszyńskiego szpitala, to właśnie przez SOR przechodzi najwięcej pacjentów w skali roku. W 2017 roku na cieszyńskim oddziale ratunkowym przyjęto ponad 31 tysięcy pacjentów, a to więcej, niż we wszystkich pozostałych oddziałach szpitala łącznie.

  - W SOR-rze naszej placówki działają od teraz trzy stanowiska wstępnej intensywnej terapii o wartości niemal pół miliona złotych. Ponadto zakupiliśmy nowoczesny aparat USG o wartości prawie 200 tys. złotych, bliźniaczy z aparatem USG w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, co ułatwia obsługę i serwisowanie oraz zapewnia kompatybilność osprzętu, w jakie oba są wyposażone - mówi Czesław Płygawko.

  Niestety, w przewidywanym terminie nie udało się z kolei wybudować w Cieszynie lądowiska dla helikopterów. Jak tłumaczy dyrektor placówki, wynika to przede wszystkim z sytuacji na rynku budowlanym i niewielkiej ilości firm, które świadczą tego typu usługi. Inwestycja, której koszt wyniesie niecałe 6 mln złotych, dzięki prolongacie umowy o dofinansowanie, którą uzyskał szpital, ma oficjalnie powstać do końca lipca 2019 roku. Wtedy modernizację SOR-u będzie można uznać za zakończoną.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »