Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szpital Śląski w Cieszynie pozyskał blisko 8 mln zł na szybkie i sprawne reagowanie na zagrożenia epidemiologiczne

JAK
Szpital Śląski w Cieszynie
Szpital Śląski w Cieszynie Materiały Prasowe
Blisko 8 mln złotych dofinansowania pozyskał w ramach konkursu Szpital Śląski w Cieszynie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zwycięski projekt cieszyńskiej placówki zakłada wzmocnienie możliwości szybkiego i sprawnego reagowania na zagrożenia epidemiczne. Dotacja zostanie przeznaczona na wykonanie prac budowalnych wpływających na bezpieczeństwo pacjentów z objawami chorób zakaźnych, jak i personelu medycznego. Zrealizowane zostaną także zakupy specjalistycznego sprzętu oraz wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej.

Szpital Śląski w Cieszynie stale podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń medycznych. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz personelu medycznego realizowane są kolejne projekty, m.in. wykonywane są prace modernizacyjne oddziałów i jednostek placówki oraz inwestycje w specjalistyczny sprzęt medyczny.

Teraz cieszyński szpital pozyskał nowe pieniądze z funduszy unijnych. Z końcem lipca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 11.3 REACT EU – Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia. Projekt Szpitala Śląskiego „Wzmocnienie możliwości szybkiego reagowania ZZOZ w Cieszynie na zagrożenia epidemiczne oraz poprawa jakości leczenia w czasie kryzysu” został przyjęty do realizacji. Na podstawie rzetelnie przygotowanego wniosku konkursowego placówka uzyskała dotację w wysokości prawie 8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki staraniom dyrekcji kwota dofinansowania nie wymaga wkładu ze środków własnych szpitala.

- Priorytetem w działalności Szpitala Śląskiego jest stałe podnoszenie standardów leczenia. Okres pandemii i nierównej walki z koronawirusem ukazały, jak istotne jest zabezpieczenie szpitala przed zagrożeniem epidemicznym. W obliczu pojawiających się chorób zakaźnych niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i zasoby. W tej kwestii istotnym jest także przygraniczne położenie naszej placówki – Szpital Śląski musi być przygotowany do pełnienia roli filtra epidemiologicznego. To potwierdza słuszność i potrzebę realizacji tego projektu – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Nie przeocz

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego

Celem projektu Szpitala Śląskiego jest unowocześnienie istniejącej infrastruktury placówki w zakresie chorób zakaźnych i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki leczenia tych chorób, w tym COVID-19 i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W ten sposób szpital będzie w pełnej gotowości do reagowania na różnego rodzaju zagrożenie epidemiczne w przyszłości. W ramach inwestycji lecznica zrealizuje prace budowlano-remontowe oraz zakupi specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony do skutecznej terapii w chorobach zakaźnych oraz wyroby medyczne i środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

- Zaplanowane przez nas działania w ramach unijnego projektu są kluczowe w zakresie skuteczności leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi, ale także ze względu na zapewnienie bezpiecznych warunków innym, hospitalizowanym pacjentom i personelowi medycznemu. Prace modernizacyjne przyczynią się również do zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu chorób zakaźnych – powstanie więcej łóżek dostosowanych do leczenia tego typu chorób. Ponadto możliwa będzie także równoczesna hospitalizacja większej liczby chorych wymagających izolacji – wskazuje Adam Śliż, zastępca dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Inwestycja, oprócz podniesienia komfortu i poziomu bezpieczeństwa pacjentów, jak i personelu medycznego, zmniejszy także obciążenie kadry związane z przygotowaniem warunków hospitalizacji.

W czasie pandemii personel wobec rosnącego zapotrzebowania na kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19 musiał przekształcać kolejne łóżka w tzw. łóżka covidowe. Po zakończeniu realizacji projektu przybędzie miejsc dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. W wyremontowanej infrastrukturze będą realizowane wyłącznie świadczenia finansowane ze środków publicznych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera