Szpital w Dąbrowie Górniczej bez okulistyki i nefrologii?

  Szpital w Dąbrowie Górniczej bez okulistyki i nefrologii?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kardiologia też została już wyłączona z dąbrowskiej lecznicy

  Kardiologia też została już wyłączona z dąbrowskiej lecznicy ©Grażyna Dębała

  Prawdziwa rewolucja czeka w przyszłym roku pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Podobnie jak przed rokiem, także i tym razem we wrześniu dyrekcja placówki po konsultacjach z miastem, które jest jej organem założycielskim, przygotowała pakiet uchwał zmieniających system opieki oraz schemat organizacyjny lecznicy. Wszystkie te propozycje zostały zaakceptowane na wrześniowej sesji przez radnych.
  Kardiologia też została już wyłączona z dąbrowskiej lecznicy

  Kardiologia też została już wyłączona z dąbrowskiej lecznicy ©Grażyna Dębała

  To oznacza, że to zewnętrzne firmy będą przez 10 najbliższych lat (na zasadach outsorcingu) opiekowały się w dąbrowskim szpitalu pacjentami zmagającymi się z chorobami oczu i nerek. Od 1 stycznia br. takie usługi świadczone są już przez medyczny personel na tych samych zasadach na oddziale kardiologii oraz w poradni kardiologicznej. W struktury lecznicy ma też wrócić Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, aktualnie prowadzony w budynku przy ul. Krasińskiego przez NZOZ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Centrum Usług Pielęgniarskich. Taka roszada ma z kolei przynieść szpitalowi dodatkowe zyski (200 tys. zł rocznie), ale także zapewnić większy komfort oraz lepszą opiekę osobom starszym i przewlekle chorym.

  Z finansowych sprawozdań szpitala wynika, że oddział nefrologii i dializoterapii wraz ze stacją dializ i poradnią nefrologiczną generuje od lat straty. W 2010 r. była to kwota ponad 673 tys. zł, w 2011 r. ponad 785 tys. zł, a w tym symulacja wskazuje na ponad 452 tys. zł strat. - Poziom i zakres usług nie zostanie uszczuplony, a dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy konieczności wydatkowania 1,5 mln zł na modernizację oddziału nefrologii oraz 1 mln zł na wymianę sprzętu stacji dializ. Przychody szpitala z dzierżawy powierzchni (900 m kw.) oraz sprzedaży posiłków w skali roku może wynieść 600-700 tys. zł - podkreśla p.o. dyrektora dąbrowskiego szpitala Zbigniew Grzywnowicz.

  Straty przynosi też okulistyka, poradnia okulistyczna, pracownia ultrasonografii oka i angiografii fluorescencyjnej. W ubiegłym roku ponad 31 tys. zł, a w tym zakładany poziom to ponad 1,1 mln zł. Dodatkowo na dostosowanie oddziału do wymogów rozporządzenia ministerialnego i aktualnych wymogów trzeba byłoby wydać co najmniej 4 mln zł. Tyle kosztowałaby modernizacja bloku operacyjnego i całego oddziału. - Otrzymaliśmy także o 50 procent mniejszy niż w 2011 roku kontrakt, a to skutkuje m.in. tym, że wykonujemy jedną dziesiątą tego, co moglibyśmy. Soczewki wszczepialiśmy pacjentom raz w tygodniu, a teraz raz w miesiącu, a kolejka jest już kilkuletnia - tłumaczy Zbigniew Grzywnowicz.

  Część radnych tak radykalne zmiany jednak niepokoją. - Chciałbym wiedzieć, czy te wszystkie roszady robione są na szybko, czy też mamy jakiś konkretny plan, związany z wyłączaniem usług na zewnątrz. Zwłaszcza, że w 2014 roku, zgodnie z ustawowymi wytycznymi, staniemy przed komercjalizacją szpitala - zauważył radny Artur Borowicz, były dyrektor dąbrowskiego szpitala. - Wszystkie proponowane zmiany uzasadnia rachunek ekonomiczny, ale to nie jest tak, że oddajemy te usługi na zawsze. Po zakończeniu dzierżawy pomieszczeń usługi te mogą do nas w każdej chwili wrócić. A jeśli chodzi o inwestycje poczynione przez firmy zewnętrzne, to jest już ich ryzyko, bo wszystko zostaje w szpitalu - podkreśla Zbigniew Grzywnowicz.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddział nefrologi w Dąbrowie Górniczej

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 12

  Proszę sprawdzić obecnie jaka jest opieka na oddziale nefrologi,a jak jest traktowany personel pielęgniarski?Włosy się jeżą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddział nefrologi w Dąbrowie Górniczej

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

  Jaka może być opieka,na zmianie zatrudniona jedna pielęgniarka.Reszta personelu jest w Jaworznie i Siemianowicach tam traktowane są jak salowe,każe się im myć baseny.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo