Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Rybniku wznawia porody rodzinne. Osoba towarzysząca powinna posiadać ujemny test na koronawirusa

Aleksander Król
Aleksander Król
Szpital w Rybniku wznawia porody rodzinne. Osoba towarzysząca powinna posiadać ujemny test na koronawirusa
Szpital w Rybniku wznawia porody rodzinne. Osoba towarzysząca powinna posiadać ujemny test na koronawirusa arc DZ
Od dziś, poniedziałku 11 maja szpital w Rybniku wznawia porody rodzinne. - Szpital rozpocznie przyjmowanie pacjentki i rodziny do porodów rodzinnych. Pragniemy zauważyć iż w aktualnej sytuacji epidemiologicznej należy rozważyć korzyści wynikające z takiego porodu i ewentualne niebezpieczeństwa z nim związane - informuje dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku.

Dla wielu kobiet spodziewających się dziecka, to bardzo dobra wiadomość. Od dziś, poniedziałku 11 maja szpital w Rybniku wznawia porody rodzinne.

- Uprzejmie informujemy że z dniem 11 maja Szpital rozpocznie przyjmowanie pacjentki i rodziny do porodów rodzinnych. Pragniemy zauważyć iż w aktualnej sytuacji epidemiologicznej należy rozważyć korzyści wynikające z takiego porodu i ewentualne niebezpieczeństwa z nim związane - informuje dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku.

Informacja na temat zasad postępowania w przypadku porodów rodzinnych będą udzielane w godzinach pracy przez oddział Ginekologiczno-Położniczy pod numerem telefonu 32 4292541.

Musisz to znać

W związku z trwającą epidemią Covid-19, mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz personelu medycznego szpital w Rybniku zapewnia możliwość odbywania porodów rodzinnych, jednakże z uwzględnieniem niżej wymienionych warunków :

  • Osoba towarzysząca jest zobowiązana do wypełnienia ankiety epidemiologicznej
  • Osoba towarzysząca podczas porodu zostaje przebrana w strój zapewniający ochronę epidemiologiczną oraz przez cały okres obecności posiada założoną maskę i rękawiczki
  • Dopuszczalna jest obecność tylko jednej osoby towarzyszącej, która wraz z rodzącą przebywa w osobnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.
  • Osoba towarzysząca może przebywać w sali porodowej od momentu rozpoczęcia porodu do maksymalnie 2 godzin po porodzie.
  • Osoba towarzysząca powinna posiadać aktualny ujemny wynik testu w kierunku Covid 19, z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem
  • Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzi

    • e rodzinnym

Przypomnijmy, rodzice oczekujący na poród dziecka zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Zdrowia o przywróceniu w pełni możliwości porodów rodzinnych, które zostały ograniczone w związku z pandemią COVID-19. Ich zdaniem obecna sytuacja jest krzywdząca dla zdrowia psychicznego przyszłych matek oraz ojców, a także samych dzieci.

Obejrzyj dokładnie

- Bardzo się stresujemy, ponieważ odwołano porody rodzinne, na które większość z nas była nastawiona. To bardzo niekomfortowa sytuacja - napisała Janina do redakcji DZ.

Rozumiem, że mamy epidemię, ale myślę, że obecność partnera daje więcej wsparcia i pomocy, aniżeli zagrożenia. W końcu z mężem kontakt mam przez cały czas, a w szpitalu mogę się natknąć na zakażoną pacjentkę, lekarza lub położną - uważa Czytelniczka.

Podobnego zdania są tysiące osób, które podpisały się pod internetową petycją (Kliknij TUTAJ i zapoznaj się z jej treścią).

- Epidemia trwa i będzie trwać, dzieci będą się rodzić. Dlaczego nie mogą rodzić się ze zdrową matką i zdrowym ojcem? Personel medyczny już jest przepracowany, a towarzystwo ojca dziecka zdecydowanie odciąży personel w tych trudnych chwilach - piszą organizatorzy akcji. Jednocześnie podkreślając, że partner rodzącej kobiety zazwyczaj spędza z nią bardzo wiele czasu, więc jest w takiej samej sytuacji epidemiologicznej.

Jak podkreśla Fundacja Rodzić po Ludzki, poród z bliską osobą daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na jej stan emocjonalny, a także fizyczny i poprawia wyniki porodowe. - Należy mieć też na uwadze, że doświadczenia porodowe mają realny i udowodniony naukowo wpływ na macierzyństwo, a pozytywne doświadczenie porodowe stanowi prewencję depresji i innych zaburzeń psychicznych - czytamy na stronie Fundacji.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera