Zmiany w statucie PP ZOZ pierwszym krokiem do zamknięcia szpitala w obecnej formie w Rydułtowach
O bardzo trudnej sytuacji szpitala w Rydułtowach znajdującego się w strukturze PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim mówiło się od dawna. Zdaniem dyrekcji oraz starosty Leszka Bizonia, nie ma szans na utrzymanie w powiecie działających równolegle dwóch lecznic. Konieczna jest reorganizacja, a w zasadzie likwidacja szpitala w Rydułtowach, który w obecnej formie jest nie do utrzymania.
- Uchwałą rady powiatu zatwierdzono zmiany w statucie szpitala, zgodnie z wnioskiem dyrektora, który dąży do ograniczenia na terenie Rydułtów działalności medycznej. Uzasadnia on, że przy obecnych warunkach finansowania przez płatnika – monopolistę, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia lecznica ta jest nie do utrzymania. Grozi to destabilizacją całej opieki szpitalnej w powiecie wodzisławskim. Wtorkowa uchwała nie likwiduje żadnej części szpitala w Rydułtowach, które i tak już nie działają, jedynie porządkuje zapisy statutu w odniesieniu do tego co jeszcze działa w Rydułtowach – mówi Wojciech Raczkowski, kierownik biura komunikacji społecznej i informacji w starostwie.
- Jak podkreśla starosta, dziś nie walczymy o rozwój szpitali, tylko o to, żeby powiat wodzisławski w ogóle miał swój szpital – przyznaje szef biura.
Niewiele, niestety dały długotrwałe starania, by jednak jakoś uratować szpital w Rydułtowach. Nie udało się pozyskać lekarzy do pracy w oddziale pediatrycznym, a tym samym wznowić jego działalność przed końcem okresu zawieszenia.
Likwidacja oddziału pediatrii; nie było chętnych lekarzy do pracy
- W chwili obecnej, przy braku zgody wojewody na dalsze zawieszenie oddziału (mija ustawowy termin), dyrekcja zmuszona jest wykreślić pediatrię ze struktury organizacyjnej szpitala – informuje w uzasadnieniu uchwały Iwona Koczy, naczelnik powiatowego wydziału zdrowia i polityki społecznej.
Bezzasadnym stało się również utrzymywanie pracowni diagnostyki obrazowej RTG nr 1 w Rydułtowach - jedynej w PPZOZ, w której do końca funkcjonował jeszcze analogowy aparat rentgenowski. Ze statutu wykreślono także pracownię anatomopatologii. Budynek w którym się mieści, wymaga bowiem generalnego remontu, przede wszystkim naprawy dachu, jak też w najbliższym czasie konieczna byłaby wymiana chłodni.
To bardzo kosztowne prace, a liczba sekcji zwłok nie rekompensowałaby wydatków koniecznych do poniesienia na dostosowanie i modernizację pomieszczeń. Już teraz przechowywanie ciał i sekcje zlecane są podmiotom zewnętrznym.
Interny już w Rydułtowach nie ma, została połączona z oddziałem w Wodzisławiu Śl.
Zmiany dotknęły ponadto internę „W związku z bardzo trudną sytuacją kadrową w obu oddziałach chorób wewnętrznych (…) koniecznym stało się połączenie dotychczas oddzielnie funkcjonujących oddziałów w jeden oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym” – czytamy w uzasadnieniu.
[przycisk_galeria
Nie wiązało się to ze zmniejszeniem liczby łóżek. W opinii dyrektora, fuzja miała nie wpłynąć na dostępność świadczeń medycznych, a przyczynić się do lepszej organizacji pracy oraz poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki nad pacjentami. Ograniczyła koszty, co jest istotne wobec bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala.
Stacja pogotowia ratunkowego już tylko w Wodzisławiu
Kolejna zmiana polega na wykreśleniu zespołu transportu medycznego ze struktur organizacyjnych stacji pogotowia ratunkowego i wpisaniu go w struktury szpitala w Wodzisławiu. Zdaniem dyrekcji, pozwoli to na szybsze reagowanie na nagłe sytuacje zdrowotne, dzięki czemu pacjenci będą mogli wcześniej trafić do odpowiednich ośrodków leczniczych i otrzymać właściwą opiekę. Może to znacząco zwiększyć szanse na poprawę ich stanu zdrowia i zminimalizować ryzyko powikłań.
- Połączenie zespołu transportu medycznego ze Szpitalem może przyczynić się również do lepszej koordynacji pracy i efektywniejszego wykorzystania zasobów medycznych. Dodatkowo dyrektor zakładu wniósł również o wykreślenie ze statutu zakładu zespołu ratownictwa medycznego specjalistycznego. Zgodnie z pismem wojewody z dnia 8 lipca 2024r. Wiąże się to m.in. z reorganizacją i dostosowaniem Państwowego Ratownictwa Medycznego do możliwości dysponentów zespołów i przekształcaniem specjalistycznych zespołów ratownictwa na podstawowe – przekazuje pani naczelnik.
Za uchwałą głosowało 18 radnych, dwóch było przeciw, czterech się wstrzymało, jeden nie głosował, a dwóch było nieobecnych.
Co stanie się z budynkami po szpitalu w Rydułtowach?
Ponieważ mieszkańcy starzeją się, trend ten będzie generował zapotrzebowanie szeroko rozumianą pomocą społeczną. Chodzi o opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Powiat proponuje właśnie ten rodzaj usług jako nowy kierunek dla rydułtowskiej części szpitala. Głównym zadaniem będzie więc jak najszybsze zagospodarowanie budynków po szpitalu tak, aby służyły mieszkańcom powiatu.
Miasto Rydułtowy przygotowuje się do aplikowania o środki z funduszy szwajcarskich.
- W partnerstwie z powiatem wodzisławskim planujemy całkowity remont i modernizację jednego ze szpitalnych budynków na potrzeby usług dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Późniejsze prowadzenie typu ośrodka leżałoby po stronie właściciela, czyli powiatu. Niewykluczone, że po przekształceniu w centrum usług społecznych część pozostałych budynków może być wykorzystana do celów komercyjnych – wskazuje rydułtowski magistrat.
Nie przeocz
- Tak wyglądała Ewa Swoboda 10 lat temu. Zadziorna, kolorowa i trochę szalona
- Jedyny taki w całym Bytomiu. Blok Kalidego - raczkujący modernizm prosto z Wiednia
- Od października zapłacimy więcej za bilety GZM. Podwyżki sięgają kilkunastu procent
- Podróbki odzieży i obuwia w Będzinie. Handlowali na dużą skalę
Musisz to wiedzieć
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?