Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Tychach ma stetoskopy do badania pacjentów na odległość. Takie nowoczesne stetoskopy mają tylko dwa szpitale w Polsce

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Bezprzewodowy stetoskop w rękach prezes Marioli Szulc
Bezprzewodowy stetoskop w rękach prezes Marioli Szulc
Stetoskopy do badania na odległość dla szpitala wojewódzkiego w Tychach. To dar od TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. Otrzymał je również szpital w Tarnowie. I to są dwa szpitale w kraju, które mają możliwość przetestowania nowego sprzętu. Testy mają trwać półtora miesiąca. Od lekarzy, którzy będą tych stetoskopów używać, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych oczekuje wskazania ich plusów i minusów.

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych przekazał Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Megrez, jako jednemu z dwóch w kraju, bezprzewodowe stetoskopy wraz ze słuchawkami, które umożliwiają badanie chorych na odległość. Są to oparte na sztucznej inteligencji innowacyjne urządzenia, które mają pomóc zarówno zakażonym koronawirusem pacjentom szpitala wojewódzkiego w Tychach, jak i personelowi medycznemu.

Projekt jest pilotażem. W przyszłym roku stetoskopy mają trafić do szpitali w większej liczbie. Wszystko zależy od oceny, jaką wydadzą lekarze ze szpitali w Tychach i Tarnowie.

Nie przeocz

Nowatorskie bezprzewodowe stetoskopy umożliwiają zdalne badanie płuc i serca. Do przeprowadzenia badania potrzebny jest zarówno bezprzewodowy stetoskop, jak i odpowiednia aplikacja na smartfonie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pacjent przykłada sobie taki stetoskop we wskazane punkty na ciele, a przebywający z dala od niego lekarz za pośrednictwem internetowej platformy dostaje natychmiastowy odczyt. Chorzy mogą samodzielnie wykonywać badanie w dowolnym miejscu i czasie, kierując się wskazówkami specjalnej aplikacji albo lekarza. Wyniki wszystkich badań są w każdym miejscu i czasie dostępne on line dla lekarza.

Musisz to wiedzieć

– To idealne rozwiązanie dla zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy pozostają w domowej kwarantannie albo w zamkniętych szpitalnych oddziałach. Zapewnia nad nimi medyczną kontrolę, a jednocześnie pozwala personelowi medycznemu unikać ryzykownych kontaktów z zakażonym – tłumaczy Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych TUW PZUW.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera