Szpital w Wodzisławiu Śl. ma więcej łóżek covidowych, a i tak wszystkie są zajęte. "Jeśli się jakieś zwalnia, to chwila i jest zajęte"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Szpital zwiększył liczbę łóżek na oddziale covidowym. Wszystkie są zajęte
Szpital zwiększył liczbę łóżek na oddziale covidowym. Wszystkie są zajęte Arek Biernat
Udostępnij:
Nie 20, a 25 łóżek covidowych jest obecnie w szpitalu w Wodzisławiu Śl. Lecznica decyzją służb wojewody musiała powiększyć oddział w związku ze zwiększoną liczbą przypadków zakażeń koronawirusem i samych hospitalizacji. - Wszystkie łóżka mamy praktycznie cały czas zajęte. Jeśli się jakieś zwalnia, to w ciągu kilku godzin ta sytuacja się zmienia - słyszymy w Wodzisławiu Śl., który zabezpiecza nie tylko powiat wodzisławski, ale raciborski i miasto Jastrzębie-Zdrój, gdzie szpitale leczą tylko na Covid-19. A co ze szczepieniami?

Wodzisław Śl.: Szpital zwiększył liczbę łóżek na oddziale covidowym

Decyzją służb wojewody śląskiego oddział leczący pacjentów chorych na Covid-19 w szpitalu w Wodzisławiu Śl. zwiększył liczbę miejsc do 25, w tym 3 respiratorowe z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Oznacza to zwiększenie liczby miejsc o pięć. Dodatkowo szpital utrzymuje 10 miejsc obserwacyjnych.

- Wszystkie łóżka mamy praktycznie cały czas zajęte. Jeśli się jakieś zwalnia, to w ciągu kilku godzin ta sytuacja się zmienia. Wyczerpują się też możliwości powiększania tego oddziału. Zabezpieczamy pod względem medycznym nie tylko powiat wodzisławski, ale i powiat raciborski, który ma szpital covidowy. Podobna sytuacja jest w Jastrzębiu-Zdroju. To bardzo duży obszar - tłumaczy Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl.

Lecznica pracuje w trybie ostrodyżurowym. Zabiegi planowe są realizowane, ale tylko w sytuacji, kiedy lekarz nadzorujący pracę oddziału stwierdzi, że jego brak może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Jak słyszymy, wszyscy w szpitalu czekają na zakończenie przynajmniej tej fali pandemii koronawirusa. Personel jest przemęczony. Wiele osób musi pracować w nadgodzinach, by z powodu braków kadrowych zapewnić na odpowiednim poziomie opiekę pacjentom z tak dużego obszaru.

Nie wszyscy zostali zaszczepieni

W Wodzisławiu Śl. wciąż nie zakończono szczepień osób z grupy "0", czyli pracowników systemu ochrony zdrowia. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęli wszyscy zainteresowani z wodzisławsko - rydułtowskiego personelu - 450 osób i 908 osób z pozostałych podmiotów leczniczych na terenie powiatu wodzisławskiego (m.in. przychodnie). Drugą dawkę otrzymało 420 pracowników lecznicy i 421 pracowników podmiotów zewnętrznych.

Pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 otrzymało też 1526 nauczycieli. Obecnie czekają na kolejną.

Prowadzone są również tzw. szczepienia wyjazdowe. Z tej usługi mogą skorzystać wyłącznie pacjenci, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjenci leżący. Jest jedynym tego rodzaju punktem na terenie całego subregionu zachodniego województwa śląskiego i swoim obszarem obejmuje nie tylko powiat wodzisławski, ale też powiat raciborski i rybnicki oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory.

- Do takiego szczepienia zgłoszonych zostało już 350 osób. Zaszczepionych zostało 30 - dodaje Kowalik.

Maksymalna liczba osób, które punkt wyjazdowy jest w stanie w obecnych warunkach zaszczepić wynosi 30 tygodniowo. Oznacza to, że wyszczepienie osób już znajdujących się na liście może zająć ok. 12 tygodni. Z tego powodu dyrekcja PPZOZ rozmawia z NFZ o wytypowaniu dodatkowego punktu szczepień.

W celu rejestracji do szczepienia wyjazdowego taka osoba lub jej opiekun powinny się skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Przychodnia zweryfikuje przynależność pacjenta do danej placówki i sprawdzi czy pacjent posiada e-skierowanie na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli pacjent nie posiada e-skierowania, a należy do grupy objętej bieżącym harmonogramem szczepień, wówczas lekarz rodzinny wystawi pacjentowi stosowne skierowanie.

Nowe obostrzenia w Polsce będą obowiązywały od 27 marca. Oto pełna lista!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Nowe obostrzenia od 27 marca. Rząd PiS nie zamknął kościołów...

Kto może korzystać z transportu na szczepienia?

Jeżeli pacjent nie jest uprawniony do szczepienia przez punkt wyjazdowy, a ma trudności w dotarciu do stacjonarnego punktu szczepień, może skorzystać z transportu do punktu szczepień organizowanego przez miasto/gminę. Z tej opcji mogą skorzystać:

 • osoby posiadające aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub tzw. pierwszą grupą) z symbolem niepełnosprawności „R” (choroby narządu ruchu) lub „N” (choroby neurologiczne),
 • osoby mające trudność z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do miejsca szczepienia) z przypadku miast poniżej 100 tys. mieszkańców, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Jak zamówić transport na szczepienie?
Poniżej podajemy numery telefonów do wszystkich urzędów z terenu powiatu wodzisławskiego, pod którymi będzie można uzyskać informację na temat transportu:

 • Gmina Godów, odpowiedzialny Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie: tel. 508 738 169
 • Gmina Gorzyce, odpowiedzialny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach: tel. 570 619 401
 • Gmina Lubomia, odpowiedzialny Urząd Gminy w Lubomi: tel. 697 001 040
 • Gmina Marklowice, odpowiedzialny Urząd Gminy w Marklowicach: tel. 32 459 28 00
 • Gmina Mszana, odpowiedzialny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie: tel. 783 570 750
 • Miasto Pszów, odpowiedzialny Urząd Miasta w Pszowie: tel. 32 716 08 01
 • Miasto Radlin, odpowiedzialny Urząd Miasta w Radlinie: tel. 787 665 115
 • Miasto Rydułtowy, odpowiedzialny Urząd Miasta w Rydułtowach: tel. 32 453 74 17, 32 453 74 80
 • Miasto Wodzisław Śląski, odpowiedzialny Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim: tel. 32 459 06 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie